Omaka za štefeni pečeno

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

tema odprta - 17. avg 2013 10:26 | ogledi: 27.194 | odgovori: 12

Živijo... 

V času kosila imam danes namen narediti štefenko in za njo imam super recept ampak želel bi si kakšno idejo, kako narediti omako... 

Namreč ni boljšega, to vemo namreč vsi kot štefenka - pire in pa kakšna fajna omaka zaraven 

 

Prosim za pomoč 

 

P.s.: kakšne ideje z enostavnimi idejami kajti nisem nek mojster kuhanja ampak vseeno pa nisem nek osnovni amater, tko da nekje vmes :) heeh 

 

Hvala 

dkrajnc24

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. avg 2013 10:38

K štefani pečenki jaz ne bi komplicirala s kakšno posebno omako, da se okusipreveč ne stepejo. Ko pečeš pečenko, daj v pekač malo zrezane čebule, malo korena peteršilja, manjši korenček, rezino zelene. Potresi s oljo, zelenjava potem spusti vodo in bo omaka boljša. Ko je meso pečeno, sok od pečenja daj v manjšo kozico in vse skupaj zmikasj oziroma obdelaj s paličnim mešalnikom. Omako rahlo segrevaj na ognju in jo popotrebi dodatno začini:soli, popraj, morda dodaš kanček vina, na koncu stresi vanjo še malo sesekljanega peteršilja, drobnjaka ... Tako se ti bo okus omake lepo dopolnjeval z okusom pečenke.

 

lp

mamamia

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

17. avg 2013 10:43

Aha, super ideja... 

Žal se danes nekaj veliko z paličnim ne bom mogel igrati, kajti je včeraj izpustil dušo.. 

Jah sem mislil, da bi res včasih pasala zraven kakšna omaka, no tale ideja kot si mi jo predlagala ti še zdalež ni slaba in jo bom uporabil next time, ko nabavim novega paličnega.

Hvala 

dkrajnc24

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. avg 2013 10:46

dkrajnc24 je napisal/a:

Aha, super ideja... 

Žal se danes nekaj veliko z paličnim ne bom mogel igrati, kajti je včeraj izpustil dušo.. 


dkrajnc24

Saj se da tudi normalno spasirat, ne???? Omake za pečenke so obstajale celo takrat, ko še niso iznajdli paličnjaka.....pa celo takrat, ko elektrike še sploh imel niso....

lp

cervus

mojezlato  

član od: 10.12.2012

sporočila: 1039

17. avg 2013 11:53

Lahko pripraviš tudi glaziran baby korenček, sicer ni ravno omaka, a (vsaj meni) je sladkasti okus zelo dober poleg stefani pečenke.

 

Korenček skuhaš do mehkega. V ponvi raztopiš maslo in dodaš rjavi sladkor ter malo pomarančnega soka. V to vsipaš kuhan korenček in počasi kuhaš, da se sladkor raztopi in se korenček fajn prepoji.

 

Količin nisem napisala, ker si jih lahko po želji prirediš.

mojezlato http://kosilazavsakdan.blogspot.com/

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

17. avg 2013 11:54

Maščobi, ki se je nabrala od pečenja, dodaj košček masla, dodaj žličko ali dve moke, prepraži, zalij z jušno osnovo (do želene gostote), po želji dodaš malo kisle smetane ali sladke, začiniš po želji oz. okusu. Jaz bi dodala česen v prahu, ščepec majarona ali timijana.

Johanna

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. avg 2013 14:53

Da ni boljšega, kot štefani res ne bi trdila (niti približno), zraven lahko narediš čisto enostavno gobovo omako.

Na malo masla postekleni čebulo (vsi vemo, da mora biti šalotka ), prilij deci nekislega belega vina in počakaj, da povre. Dodaj narezane šampinjone malo timijana, sol, poper, posipaš z moko, dodaš še ščep dimljene paprike (tudi navadna je OK) spet malo prepražiš, preliješ z malo juhe. Pusti, da vre dve ali tri minute, dolij nekaj sladke smetane in dodaj žlico drobno nasekljanega peteršilja.

Tole je odlično za h kakršnikoli pečenki, ker res ni, da bi jo jedel "na suho". Omaka je olična kot polivka za špagete, v eni restavraciji v eni neangleško govoreči deželi je na meniju kot "Neverending dream". ČE dobiš "star gobove kocke" dodaš ene četrt kocke, da malo ojačaš okus a ne narediš "plastičnega". Oprosti za malo sarkazma.

 

Vanja

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

17. avg 2013 15:11

Kosilo si verjetno že skuhal

Zraven štefani pečenke ponavadi pripravim fižolovo prilogo (recept je bil pred leti objavljen v vegetini knjižici receptov): na malo olja prepražiš čebulo, dodaš kuhan fižol, začimbe po želji (sol, poper, česen, žličko vegete, mleto papriko,...), dodaš malo vode, narediš podmet in na koncu dodaš dve žlici kisle smetane. Čisto malo še pokuhaš in je pripravljena. Ta omaka se lahko servira tudi zraven pohanega mesa, pečenke, pleskavice,....

Saj pravim - za drugič, poskusi.

Lp,

Silva

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

18. avg 2013 9:39

Super, kar nekaj idej ste mi dali... jaz sem potem kame včeraj vseeno naredil brez omake ampak hudiča, drugič bi se nekaj več kot prileglo... sploh pa tale ideja od silve se mi zdi briliantna.. 

 

Hvala vsem na pomoči, lp

dkrajnc24

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. avg 2013 9:46

Sicer ne gre za omako, ampak za pečenko samo - še boljša bo, če boste mletemu mesu dodali še malo sesekljane šunke.

nola

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

19. avg 2013 8:08

Jaz ponavadi pečenko prelijem  z vrelim  olivnim oljem, da meso zakrkne. Nato dodam malo belega vina, malo vode,  malo Maggi kocke za pečenko in s tem polivam pečenko. S sokom pečenke pride odlična omaka.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti