Kulinarična klasifikacija rib

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

21. sep 2013 18:49

Pa si si kdaj kaj prebral o tej "teoriji"? Obstaja razlika med domačim zamrzovanjem in hitrim zamrzovanjem. 

http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_freezing

http://books.google.si/books?id=UigDAAAAMBAJ&pg=

http://www.wisegeek.org/what-is-flash-freezing.htm

Če ribe ne dobiš na krožnik iz morja v enem dnevu, bi jaz bolj zaupal globoko zamrznjeni.



Commis débarrasseur



Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 21. 2013 18:50

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 21. 2013 18:52

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

21. sep 2013 23:40

Ja Zzak, poznam postopek hitrega zamrzovanja samo , taka riba ni slaba nikakor pa ni boljša od tiste, ki mi jo ribič zjutraj prinese iz nočnega lova. Ampak kot sem napisal vsak po svoje gleda na te stvari, jaz pač že dolgo ne kupujem zmznjenih, gojenih in z nevemčem obdelanih rib v trgovskih centrih in pri tem sem dosleden.

hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. sep 2013 8:52

hedonist je napisal/a:

Ja Zzak, poznam postopek hitrega zamrzovanja samo , taka riba ni slaba nikakor pa ni boljša od tiste, ki mi jo ribič zjutraj prinese iz nočnega lova.

Hedonist, ti očitno nočeš (ker, da ne bi znal, le ne morem verjeti) prebrati, kar nekje res piše. Nihče tukaj ni trdil, da je hitro zamrznjena riba boljša od tiste, ki konča v 3 ali manj urah od ulova v tvoji ponvi ali na čemerkoli nad ognjem. Ker pa lahko upravičeno dvomimo, da ti tvoj ribič dostavlja ribe na prag domače hiše (v 3 urah tako ali tako ne more), velja tvoja trditev za tiste nekaj dni na onem tvojem sanjskem otoku.

Tukaj je bilo govora o tem, da so hitro zamrznjene ribe, ki se ustrezno hranijo, boljše od tistih, ki jih kupimo po ribarnicah na celini.

In, da bo povsem jasno, o morskih ribah je tekla beseda.


rimljanka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

22. sep 2013 10:24

Res hedonist, preberi vsaj odgovore dobro, če že ne kaj iz linkov, ki sem jih prilimal. Saj sem napisal zgolj dva kratka stavka. 365 dni pač ne gre živeti v tvoji ribji dalmatinski pravljici.

Commis débarrasseur

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. sep 2013 10:50

Zdej , če že secirate moje besede in me lovite na njih : trditev je bila naslednja: zamrznjena riba je boljša od sveže ! Pika. In proti taki abotnosti sem se oglasil. Drugače pa, tistih nekaj dni dopusta na moji sanjski destinaciji ,kot je cinično zapisala Rimljanka rrs hitro mine in pred mano je novih 365 dni čakanja. In ,ne ne vozijo mi ribiči ribe na domači prag, nikakor. Se pač sam vsedem v avto in skočim npr. Do Umaga,Crikvenice ali Rovinja, včasih do Pule in tak kupim najbolj sveže od svežega. In v tistih dveg ,treh urah do doma se riba v hladilni torbi ne spremeni domala nič. In tako nekako preguram tistih 365 dni. Imam pa tudi enega gojitelja zlatovčic v bližii in včasih se poslužim tudi tega. Bolj jasno ?

hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

22. sep 2013 10:58

limnol je napisal/a:

Če so ribe zmrznjene res sveže in če med transportom in skladiščenjem ni prišlo do odtaljevanja, potem so lahko čisto v redu, boljše od nezmrznjenih, ki par dni čakajo na veletržnicah na prodajo.

Sonja

 

Tole je bilo zapisano. Zdaj če že seciraš tuje besede in hočeš nanje koga ujeti - vsaj preberi jih prej. Huda stvar, takale trma.

Sonja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. sep 2013 12:22

No sej v bistvu sem samo čakal kdaj se boš oglasila Limnol, ampak spet brcaš mimo, kot že velikokrat. V osnovi je draga kolegica Vrtejbenka zapisala, da neka trgovina oglašuje, da so zamrznjene ribe boljše od svežih. In.....ma ne ljubi se mi več. Glede trme sva pa tm tm je pa pri tem vazna verodostojnost in ne zavajanje, mar ne !?

hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

22. sep 2013 13:08

Vrtejbenka je napisal/a:

..... sem prebrala,da so njihove zamrznjene morske dobrote boljše kot sveže kupljene v ribarici.


Vrtejbenka

Ma res danes ni tvoj dan. Veselo brcanje še naprej!

Sonja

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

22. sep 2013 13:36

Me res zanima, koliko bolj sveže so ribe v ribarnicah v Istri kot v Elecrercu :)

Če povzamem linke, ki sem ti jih brezveze kot kaže pripel, zamrznjeno živilo izgubi nekje 15% na kvaliteti, sveže živilo pa vsak dan toliko na poti do domače kuhinje. Ribe ti ne dobiš domov v manj kot dveh-treh dneh pa se lahko izgovarjaš, da poznaš vse ribiče od Trsta do Cavtata. Pa roko na srce, vsakemu lahko prodajo nekaj dni staro ribo kot svežo.

Kam se voziš po lososa, tuno ali kaj podobnega, baje so lososi le z Aljaske tisti pravi? Ali si tako slepo zagledam v Jadran, da se samo tu da pojesti užitno ribo po tvojih merilih?

Commis débarrasseur

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

22. sep 2013 15:00

Mislim, da je napočil trenutek, za srečanje: limnol-hedonist, in podobno misleče druščine, tako enega kot drugega.

Če dovolite, za lokacijo srečanja predlagam, gostilno člana naše kulinarike - GULIVER, ki v svoji ponudbi med ostalim, ponuja tudi sveže ribe.

 

http://www.kulinarika.net/lokali/gostilna-guliver/

 

Če ob prijavi poveste iz katere teme "patroni" ste, ne dvomim, da nebi bili odlično postreženi, tako eni kot drugi.

Johanna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti