cene ...tokrat mineralna voda

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

15. avg 2013 9:32

Zzak, nič ne jamram,  nenavadno in  skrajno  nelogično se mi zdi, da je voda tako draga; za hrano bi razumela, za vodo pa ne.

Končno pa, zakaj bi tudi ne bila? Dokler se najdejo tisti, ki  svobodno izbirajo in  jo drago( pre)plačajo.

Niti slučajno nisem škrta, nasprotno,  toliko neumna pa tudi ne, da bi še kdaj pila vodo  za 4.5 da ne govorim o 15 evrih za  liter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lp Lučka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

15. avg 2013 9:36

Limnol, razmišljam tako, če se gre kdo resno oštarijo, kjer bo gost zadovoljen v vseh pogledih bo imel vsak zaposlen vsaj tolikšno plačo. Nisem imel v mislih povprečja.

Commis débarrasseur

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

15. avg 2013 9:40

lucka52 je napisal/a:

Zzak, nič ne jamram,  nenavadno in  skrajno  nelogično se mi zdi, da je voda tako draga; za hrano bi razumela, za vodo pa ne.

 


lp Lučka

Ok, kaj pa goveja župa? Koliko stane porcija 2-4€, porcija je velika 300ml? Kolikšno maržo imajo šele pri njej, če računamo da vržejo v juho tri kocke in pet kosti na 20 litrov?

Da ne govorimo o kavi.

Če na koncu potegnemo črto, voda prav nič ne izstopa.

Commis débarrasseur

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. avg 2013 15:01

Sem malo pobrskala po  časopisih , kar tako, za primerjavo.

  1. V Italiji so izčaunali, da je dejanski strošek kave( z vsem davki, maržami, kelnarji,  pa  še s  cukrom povrhu  ) od 30 do 40 centov za skodelico. Govorim za prvovrstno kavo in ne neko projo.
  2. Razlika je dobiček, ki gre v žep gostincu.

Ko so to obelodanili, so marsikje OBČUTNO  znižali cene in tako včasih pijemo odlično kavo v dokaj velikem mestu,( ne v vaški gostilni) tudi za 0,70 evra. 

 

Moram reči, da sem malo začudena nad odgovori.

Ampak očitno je, da smo  Slovenci ( še vedno ) ponižen in pohleven narod, ki  namesto, da bi se uprl očitni kraji, le to  bolj ali manj  argumentirano  zagovarja.

 

Prav nam je !



lp Lučka



 

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 16. 2013 15:05

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. avg 2013 15:17

Lučka,

zakaj pa potem ti ne odpreš kafiča v Ljubljani in tako rekoč pri priči obogoatiš? Potem pa ves dobiček lepo daš v dobrodelne namene.

Res je, vsi skupaj smo malo izgubili kompas pri cenah. Pri enih artiklih požremo vsako ceno, pa naj je še tako navita, pri drugih pa nismo pripravljeni plačati niti realne vrednosti materiala, kaj šele dela in distribucije. Ampak nekdo jo vedno plača - malo pri nas, precej več pa na Kitajskem ali v Etiopiji ali Bangladešu. Svet je majhen, prej ali pozneje vse pride naokoli, samo malo še počakajmo.

Sonja

cedevita  

član od: 23.2.2008

sporočila: 52

17. avg 2013 19:26

No ko ste že omenili kavo - gostinci imajo največ profita ravno pri kavi. Torej razlika med stroškom in ceno, ki jo plača gost, je pri kavi baje največja. In ne pri Radenski :P V povprečju pa mislim da velja, da mora gostinec postaviti ceno, ki je vsaj 2x višja od nabavne cene, če želi pokriti vse stroške, torej ponavadi je cena 2 - 3x višja od nabavne cene - govorim za povprečne lokale, tisti bolj fensi so zgodba zase.

Že leta delam v gostinstvu in se mi ne zdi prav nič čudnega ali sramotnega, če gost vpraša "Koliko pa stane deci radenske?" ali česarkoli pač. Če ti cena ne ustreza, pač naročiš nekaj drugega ali pa preprosto ne greš v lokal, ki ima po tvojem mnenju previsoke cene. Jaz v ljubljansko Zvezdo ne grem, čeprav je kao fensi slaščičarna z dolgoletno tradicijo. Zakaj? Ker razmerje med kakovotjo in ceno ni po mojem okusu. Samo primer, nočem delat antireklame. 

 

cedevita

kozamurnik

sporočila: 2311

18. avg 2013 6:05

Dejstvo je, da je Slovenija predraga in preveč požrešna država, da ne uporabim hujših izrazov.  Lučka ima še kako prav.  Kar  poglejte malo po internetu, koliko si lahko slovenski delavec privošči za svojo mizerno plačo ob predpostavki, da so cene v trgovinah enake, celo višje kot v sosednjih državah.  Veste koliko je povprećna plača v Avstriji ? Cene osnovnih živil pa približno enake. Tu  nekaj  ne štima, ne?

Mislim tudi, da gre za simboliko, voda bi pa ja morala biti poceni. Tudi če je  mineralna, imamo jo  pred nosom,  ni je treba uvažati iz Afrike ali južne Amerike, obirati, pražiti, predelovati  in še kaj, kot recimo kavo.

Kljub temu si je, če bo šlo tako naprej, penzionsti in preprosti neskorumpirani ljudje  z mizerno plačo  ne bodo več mogli privoščiti. Kave si nekateri že dolgo ne morejo, vsaj v centru  kapitale ne.

murnik

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

18. avg 2013 9:47

Bla - bla gor ali dol bal -bla... 

Gostilne so pa vsako nedeljo nabito povhe, kje pa je potem to logika ? 

Še določeni k živijo zgolj od socialne in imajo dva otroka pa si lahko vseeno privoščijo pošteno pojedino... 

Še določeni k so reicmo v penzijonu, gredo lepo ob nedeljah na pošteno kosilo 

=

No določeni ki pa nimajo pa je vsekakor denar za popoldansko sladico ali česarkoli podobnega.

 

Menim, da za gostilne je bilo vedno in še vedno bo denar, pa naj mi kdo tukaj reče kontra... 

dkrajnc24

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

18. avg 2013 10:40

dkrajnc24 je napisal/a:

Bla - bla gor ali dol bal -bla... 

Gostilne so pa vsako nedeljo nabito povhe, kje pa je potem to logika ? 

Še določeni k živijo zgolj od socialne in imajo dva otroka pa si lahko vseeno privoščijo pošteno pojedino... 

Še določeni k so reicmo v penzijonu, gredo lepo ob nedeljah na pošteno kosilo =

No določeni ki pa nimajo pa je vsekakor denar za popoldansko sladico ali česarkoli podobnega.

Menim, da za gostilne je bilo vedno in še vedno bo denar, pa naj mi kdo tukaj reče kontra...
dkrajnc24

 

Moja malenkost ti reče, s pripisom, da boš moral še ogromno vode popit (ne mineralne) in kruha pojest... in morda boš razumel, kaj pomeni "brez denarja".

lp

mzm

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. avg 2013 12:47

dkrajnc24 je napisal/a:

Bla - bla gor ali dol bal -bla... 

Še določeni k živijo zgolj od socialne in imajo dva otroka pa si lahko vseeno privoščijo pošteno pojedino... 

Še določeni k so reicmo v penzijonu, gredo lepo ob nedeljah na pošteno kosilo 


dkrajnc24

 

....ja, in to na Bled!

 

Zdaj pa resno: pri cenah je še ena stvar: zelo velik del logike je v tem, da so take, kakršne so kupci pripravljeni požreti. V cenah vode v gostilnah se meni sicer ne zdi vredno kaj dosti razpravljati. Voda iz pipe teče povsod in te pride, malo preko prsta, pol € za tisoč litrov. Če prideš v gostilno in hočeš samo 2 deci vode, je kar razumljivo, da ti bodo prinesli tisto v steklenički. Nisem pa še doživela, da bi recimo v gostilni naročili hrano, pa bi nam odrekli zraven vrč vode iz pipe ali ga poskušali potem zaračunti. Ali da bi mi kje zaračunali kozarec navadne vode h kapučinu. Ne v tujini, pa tudi do zdaj še nikjer pri nas.

Drugače pa - dlje se peljete iz Ljubljane, nižje postajajo cene (z nekaj redkimi izjemami tipa Piran in Bled - uf, no, malo se bom ugriznila v jezik oz. prst). Ne samo po gostilnah, pač pa pri vseh storitvah. Včeraj sem bila v Mariboru pri frizerju - enak "program", ki me v Ljubljani sicer pride debelo čez 70 €, je bil tam na računu vreden 41 €. Čistilnice brez izgube obratujejo na približno polovici ljubljanskih cen. Itd. Pa tudi kapučino v Mercatorjevem bifeju v Rožni dolini dobiš zelo dober za 1 € (to ni Rožna dolina v Ljubljani). Tako da - dokler ljudje plačujejo (plačujemo), ni razloga, da bi še cene navzdol.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 18. 2013 12:50

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti