Tiramisu torta

Darija50  

član od: 22.1.2013

sporočila: 87

tema odprta - 27. jul 2013 23:24 | ogledi: 7.676 | odgovori: 9

Živijo!

 

Imam prošnjo za nasvete... Nalsednji teden hčera praznuje rojstni dan in namesto klasične torte bi naredila tiramisu, zdaj pa me zanima s čim naj skrijem tiste piškote ? Da bi od zunaj zgledla kot navadna torta?

Razmišljala sem o smetani ampak me še zanima, če obstaja še kaj drugega

Hvala!

Lp

Darija50

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

28. jul 2013 0:29

Za premaz oboda lahko uporabiš mascarpone ali pa kremo, ki si jo mazala med piškotke in izdatno posuješ s kakavom.

lp

 

mzm

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

28. jul 2013 7:39

Lahko pa torto obložiš z baby piškotami,ali čokoladnimi palčkami okrog in okrog ,in povežeš z lepim dekor trakom.

Vrtejbenka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. jul 2013 8:05

Tiramisu je po definiciji nekaj, kar je tako namočeno in mehko, da

a) ga naredimo po porcijah v kozardih, če hočemo, da se stvar fotogenično servira

b) če pa se ga dela v pekaču, mora po tista zadeva, ko pride na krožnik, razpasti in potem je to znak, da je to res tiramisu.

Ne pa kakšna skopuška varianta tega istega. Mene so vedno plašili samostoječi tiramisuji (gora bebji piškotov s premalo kave, auč)  in sem se, če se je le dalo zahvalila, kadar so ga kje ponujali (takrat je prav prišel izgovor in mala laž o tem, da "sem na dieti"...)

Hočem reči, tiramisu torta, ki lepo samostoječe obstaja - tega ni.

Če pa delaš kakšno piškotno stvar, je pa čisto zadosti, da vmesnih plasti piškotov ravno ne daješ čisto do roba in da ne skopariš z mascaroponejem in da zadeva dovolj časa stoji v hladilniku. Se bo vse lepo spreijlo in  se zunaj ne bo nič videlo. čisto zadošča, da s servirnim nožem pogladiš zunanji rob in bo zadosti lično. In če se odpoveš ideji, da je to tiramisu in sprijazniš s tem, da je to piškotna torta, potem daj v kremo fksator in namesto srednjie plasti bejbi piškotov lahko tudi kakšne druge, po možnosti tanjše.

Vendelina jr.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

28. jul 2013 8:39

jaz bi naredila biskvitno dno, tudi dobro namoceno s kavo, potem pa naprej klasicno s piskoti in kremo. Ob straneh ne bi nic komplicirala. Ker je biskvit v celem kosu bi bilo vse skupaj bolj kompaktno za rezanje, tiramisuja pa ne bi zelo spremenil.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

petra.petra  

član od: 6.12.2006

sporočila: 34

28. jul 2013 21:18

Jaz sem delala prejšnji vikend tiramisu torto. Spekla sem biskvit za dno:

Biskvit:

8 jajc, 8 žlic sladkorja, 8 žlic moke, 2 žlici olja, 1 pecilni prašek.

Jajca stepamo vsaj 10 minut. Dodamo jim sladkor in stepamo še kakšno minutko, dodamo olje in spet premešamo, nato s kuhalnico vmešamo moko in na koncu še pecilni prašek. Pečemo v prej ogreti pečici na 180°C okoli 15 minut. Biskvit ohladimo.

Krema:

2 vanilijeva pudinga, 2 žlički vanilijeve arome, 8 dcl mleka, 5 žlic sladkorja, 0,5 l sladke smetane, 0,5 kg mascarpone sira, 4 rumenjake, 4 žlice sladkorja, 2 žlici ruma, 2 želatini fix.

Najprej skuhamo puding: 2 pudinga, 5 žlic sladkorja, 8 dcl mleka in 2 žlički vanilijeve arome; fajn je, če skuhamo puding že pred peko biskvita, da se ima čas ohladit.

4 rumenjake in 4 žlice sladkorja stepamo nad vrelo vodno kopeljo, da malo naraste-okoli 3 minute. To primešamo k ohlajenemu pudingu, k temu pa primešamo še 2 žlici ruma, 0,5 l stepene sladke smetane, 0,5 kg mascarpone sira in 2 želatini fix, stepamo še kakšno minuto.

Preliv:

8 dcl kave in 2 dcl mleka

Biskvit postavimo nazaj v obod v katerem smo ga pekli in ga navlažimo s polovico preliva in nanj premažemo polovico kreme. Na kremo naložimo bebi piškote in jih navlažimo z drugo polovico preliva in premažemo še z drugo polovico kreme. Na kremo posipamo kakav. Tiramisu damo v hladilnik vsaj za 2 uri.

Nato obod odstranimo in torto okrasimo s smetano ali pa s kremo, če nam je ostala.

Da se bo torta lepo rezala je najbolje, če jo spečete en dan prej, da se piškotki fajn navlažijo, okrasite pa jo na dan praznovanja.

 

lp



petra.petra

Sporočilo je spremenil(a) petra.petra dne 28. 2013 21:20

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. jul 2013 23:50

Jaz sem nekoč naredila tiramisu v okrogli obliki, dokaz je tule.

Komot narediš tiramisu v okroglem modelu, daš v hladilnik čez noč in drugi dan okrasiš (če hočeš, da je kot navadna torta recimo premažeš s smetano ali tiramisu kremo ter krasiš po želji).

Atina

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

29. jul 2013 16:25

Lahko ga pa narediš v veliki stekleni skledi, če se boš potrudila, uporabila malo fantazije,  bo 'prerez' zelo lep. Po vrhu je lahko tak kot torta!  Obod zaviješ v trak. Za slikat bo, ostalo bo pa hitro šlo... Pa bo fotogeničen in zelo bogat! Tudi razdeli se z nekaj truda lepo...


Sicer pa namazan obod odeni v prozorno folijo (tisto za šopke), ki bo držala formo.


alibaba

Sporočilo je spremenil(a) alibaba dne 29. 2013 16:31

Darija50  

član od: 22.1.2013

sporočila: 87

30. jul 2013 20:10

Super, hvala vsem za ideje in nasvete!

Zdaj pa grem pokazat hčeri, da se skupaj odločiva kako bova nardili najino čudno

 

Hvala!

LP

Darija50

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti