Shranjevanje stročjega fižola

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

tema odprta - 4. jul 2013 21:46 | ogledi: 21.303 | odgovori: 10

ker se mi obeta zajetna količina stročjega fižola in ker vem, da ga ne bom imela časa blanširati za v skrinjo, vas prosim, da mi svetujete, če ima kdo že kakšne izkušnje....

Zanima me, če lahko surov stročji fižol vakumsko zapakiram in dam v skrinjo, ne da bi me skrbelo, da bo imel vonj po skrinji, ko ga bom kuhala.

Hvala za nasvete in pomoč, lp..

 

lojzella

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

5. jul 2013 19:44

tudi mene zanima tole z vakuumiranjem.

neika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jul 2013 20:21

Po mojih izkušnjah zamrznjen neblanširan stročji fižol dobi en tak surov, neprijeten okus.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. jul 2013 22:28

Neblanširan stročji fižol zdrži cca pol leta brez problemov, preizkušeno. Domač in ustrezno shranjen, vakumiran pa sigurno.



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 05. 2013 22:29

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

6. jul 2013 9:38

Saj zdrži itak vse - leto, dve.....in več. Nisem še slišala, da bi se zamrznjena stvar "pokvarila". Nič ne zavre, nič se ne odpre, nič ne splesni. Problem je okus. Mislim da je recept od Gizelce zakon.

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jul 2013 10:31

neika, po približno takem receptu, kot je gornji gizelcin, shranjen fižol sem jedla pred kratkim (dobila od sorodnice) in je bil, opran in prevret, povsem dober ob toplih kumarah. Če bo etos kaj pridelka, ga bom tako vložila. Je boljši kotr zamrznjen, obdrži pravi okus.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

6. jul 2013 11:09

Tudi jaz ga vsako leto vlagam po gizelcinem receptu in je zares okusen. Preostalega za juhe in priloge pa zamrznem.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

6. jul 2013 19:30

Jaz  stročji fižol, pa tudi zrnje fižola, grah, brstični ohrovt, vsako leto zamrznem brez blanširanja. V vrečke dam toliko zelenjave, kot predvidim, da jo potrebujem za en obrok ( če potrebujem več, pač uporabim dve vrečki). Vrečke vakumiram in zamrznem. Zelenjavo pa dam kuhati v mrzlo vodo in je kot sveža. V vakumsko zaprti vrečki se tudi ne navzame nobenega vonja po ostalih sestavinah v skrinji.
kača

tanasa  

član od: 28.12.2009

sporočila: 26

8. jul 2013 14:16

Sama najbolj cenim vložen fižol. Tak je najbolj in najdlje obstojen. Skuham ga v osoljenem kropu tako, da je še zelo čvrst (še ne dovolj kuhan). Vode dam toliko, da je fižol pokrit .Naložim v kozarce, vodi, v kateri se je kuhal, pa dolijem kis za vlaganje (cca 2 dl na 5 kg fižola) in dodam nekaj sladkorja, zavrem ter zalijem fižol v kozarcih. Zaprem in pasteriziram v loncu.

Doslej sem vedno vlagala nizek stročji fižol berggold, letos pa imam posajenega tudi nekah nizkega maslenca.

Ali je tudi maslenec primeren za vlaganje? Hvala.

tanasa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti