Kje kupiti kvasne kosmiče?

Magnesium  

član od: 23.12.2012

sporočila: 12

tema odprta - 7. jun 2013 17:23 | ogledi: 28.810 | odgovori: 15

Oj,

zanima me, če kdo ve, kje se da kupit kvasne kosmiče. 

Hvala za pomoč in lp vsem :)

Magnesium

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

8. jun 2013 8:40

Kalček, Sanolabor, verjetno tudi v Mercatorjevih hipermarketih, na policah z bio prehrano ....

trac

Magnesium  

član od: 23.12.2012

sporočila: 12

8. jun 2013 14:05

Hvala :)

Nisem nikoli točno vedla kje natančno iskat, tako da res hvala :D

Magnesium

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

8. jun 2013 14:52

Uhuhu ta cena je pa napihnjena, kot bi bila kvašena! 

Še ena "superprehranska" nategavščina, kajti proizvodnja je superpoceni - kvasu daš sladkor, počakaš, posušiš.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

10. jun 2013 11:35

Kakšna je razlika med pivskim in pekovskim kvasom?

Kaj pa med suhim in svežim pekovskim kvasom?

rdkapica

Magnesium  

član od: 23.12.2012

sporočila: 12

10. jun 2013 11:57

eh, mene ta kvas prav mede zadnje čase, nič več mi ni jasno :P 

...je torej vseeno, če kupim tiste drage bio oh in sploh kvasne kosmiče, ali bo vredu tudi ta suhi pivski kvas v prahu? kakšne so razlike, ma kdo kej izkušenj?

...ne vem več kaj naj si mislim, bi bla hvaležna če bi me kdo 'razsvetlil'  

Magnesium

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

11. jun 2013 0:03

Pekovski kvas so aktivne (suhe ali sveže) kvasovke zgornjega vrenja (Saccharomyces cerevisiae), ki se jih uporablja med drugim za vzhajanje kruha. "Pivski kvas" so po navadi aktivne (suhe ali sveže) kvasovke spodnjega vrenja (Saccharomyces pastorianus), ki se jih uporablja med drugim v pivovarstvu.

Po nemarnem (ker povzroča zmedo) se izraz "suhi pivski kvas" lahko uporablja tudi kot poimenovanje posušene usedline odmrlih kvasovk, ki ostane po fermentaciji piva in je tako stranski proizvod v pivovarstvu. Ta kvas v nasprotju z zgornjima dvema ni aktiven; ker je mrtev, od njega ne bo fermentacije, pač pa se ga uporablja za prehrano. Ima kar močan okus po pivu in je nekoliko grenak (tudi zaradi hmelja). Boljše poimenovanje bi bilo lahko npr. "pivske (kvasne) tropine" ali "prehranska kvasna usedlina" ali kaj podobno blagozvočnega.

Kvasni kosmiči pa so posušene neaktivne kvasovke, vzgojene prav namensko za prehrano ljudi. Zato dostikrat vsebujejo tudi kakšne začimbe in/ali druge okuse (pogosto npr. ječmenov slad, papriko, česen ipd.). Vegani se menda z njimi zavajajo, da ne pogrešajo sira (ker imajo kvasni kosmiči podoben okus), in delno kompenzirajo siceršnje pomanjkanje vitamina B12 (rastlinska hrana ga ne vsebuje, kvasovke pač). Cena se mi zdi močno pretirana, ker so to v osnovi res le na sladkorju vzgojene kvasovke z dodanim okusom - ampak stanejo pač toliko, za kolikor se jih v superprehranski noriji da prodati.

 

Vse oblike kvasu (posebej pa neaktivne, ker so delno dekomponirane) vsebujejo razmeroma veliko naravno prisotnega mononatrijevega glutaminata, zaradi česar že v malih količinah kot dodatek jedem izboljšajo/poudarijo okus. Iz istega razloga lahko npr. na vrečkah "naravnih" instantnih juh/rezancev/omak med sestavinami najdemo "kvasni izvleček" - v tej vlogi so (dejansko precej bolj zdrav) nadomestek za sintetični mononatrijev glutaminat.

 

 

 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 11. 2013 00:08

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

11. jun 2013 10:53

666, hvala za gornji prispevek. S pomočjo navedenega sem še malo pobrskala po spletu in našla nekaj zanimivih reči.

Moje osnovno vprašanje oziroma dilema je, kakšna je razlika med pekovskim kvasom in pivskim kvasom, če se ga uživa - uporablja kot prehransko dopolnilo. Ali s pekovskim kvasom dobimo enako / primerljivo količino B vitaminov kot s pivskim, le da je pekovski bistveno cenejši?

Na spletu sem našla zanimivo povezavo

http://nutrigenomika.wordpress.com/2010/10/22/domaca-lekarna-kak

Posebno me je pritegnilo:

Kako pripravite B-kompleks iz pekovskega kvasa

"B-kompleks enostavno pripravite iz svežega (ne sme biti posušen!) pekovskega kvasa, ki ga lahko kupite v vsaki trgovini s hrano. Za en mesec boste potrebovali približno četrt kilograma čim bolj svežega kvasa. Strošek je praktično zanemarljiv.

Priprava:

V kozici zmešajte kvas z nekaj vode.

Počasi segrevajte na majhnem ognju, ob stalnem mešanju, dokler se ves kvas ne razpusti; mešajte, dokler ne zavre.

Ohlajeni deaktivirani kvas vlijte v keramično ali stekleno posodo. Pokrito hranite v hladilniku.

Dnevno lahko zaužijete dve do tri žlice kvasovega pripravka. Za prijetnejši okus lahko vitaminsko mešanico po želji primešate drugi hrani ali pijači."

Zelo me je pa zmotila navedba:

"V gospodinjstvu se uporabljata dva tipa kvasa, ki ne vsebujeta glivice kandide: pekovski in pivski (vsebujeta organizme Saccharomyces cerevisiae). Oba sta lahko v aktivni ali neaktivni obliki. Aktivna oblika je uporabna za peko kruha in izdelavo piva, ni pa priporočljiva za neposredno uživanje."

Ali lahko kdo pojasni, zakaj aktivna oblika kvasa ni priporočljiva za neposredno uživanje?

rdkapica

nasmejansonček  

član od: 28.3.2013

sporočila: 30

18. feb 2015 19:25

aktivna oblika ni zauživanje, mogoče, ker je namenjena vzhajanju ...

nasmejansonček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti