Postne jedi

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

tema odprta - 27. feb 2004 13:47 | ogledi: 17.295 | odgovori: 40

Vse mogoče praznike smo uspešno dali skoz, na vagi se pozna, na zdravju najbrž tudi, zdaj je pa postni čas in ni več izgovorov... vsaj jaz nobenega ne najdem

Pa si mislim, da je post ravno pravi čas za to, da se nehamo basat s pršutom in da se spomnimo spet na repo in fižol, na kašo, na zelje... Na pomoč! Saj veste, prepričanje ima veliko besede pri okusu. Skuham takole naprimer cvetačo, poskusim, in sem prepričana, da je dobro - namreč, zdravo je in da se pojest. Moja družina se pa vsede k mizi brez ideološke podlage in se niti slučajno ne strinja; zahtevajo pico in mknagce. Samo od časa do časa jih s kakšno stvarjo prepričam, recimo s prebrancem ali pa s kakšno dobro joto. Pa seveda z ribami.

Podobno temo sem že načela pod Nekaj staromodnega. Dobila sem kup koristnih receptov za zmerno sladke jedi; hvala vsem, zelo prav bo prišlo. Zdaj pa svoje domače prevzgajam še naprej in se priporočam za vse namige in recepte za stare domače postne jedi, pa užitne naj bi bile tudi po mnenju širšega (in razvajenega) kroga uporabnikov. Seveda ne bomo preveč strogo postni; košček mesa za okus ne bo škodil. Ko bo kriza, bomo pa iz skrinje hitro potegnili kakšen svinjski zrezek.

simona

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

27. feb 2004 18:08

Ja na izbiro imate veliko jedi, ni nujno da je samo zelenjava. Jaz velikokrat skuham nemesno kosilo, čeprav se tudi prinas najde oseba, ki pravi da ni kosila brez mesa. Lahko pripravite razne enolončnice in zraven ponudite ajdove žgance, pa joto z zeljem ali repo( kakšen košček mesa manj uporabite za noter), makaroni na tisoč in en način ( z zelenjavno omako ali sirovo, ( z orehi ali makom če imate radi sladko)), zelenjavne narastke, zelenjavno pico, nekateri obožujejo makarončke z drobtinami in zraven čežano, pa pečen krompir v pečici s čebulo, porom in papriko, pa na koncu prelit z jajcem, bogate solate s tuno, jajci, koruzo,.... Pa testenine kot so svaljki, sadni cmoki, skutini žličniki, razne omlete in rižote z gobami in ostalo zelenjavo. Lahko poskusite musako, kjer namesto mesnega nadeva uporabite riž, ki ga skuhate na mleku, solite, dodate kislo smetano in jajca, in prav tako nadevate med krompir. Anja Sporočilo je spremenil(a) anja dne 27. feb 2004 18:10:40

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

28. feb 2004 11:30

Zdravo! Pri nas gre v promet gobova juha, za posladek puding, krompirjev golaž, špinača s pire krompirjem in jajcem, matevž s kislim zeljem, "lulčki" in kompot, segedinar, pri čemer meso pustijo in je v bistvu le za okus, stročji fižol s krompirjem in smetano, krompir - kuhan v oblicah in potem zapečen pečici s česnovim maslom in parmezanom ali pa le posoljen in namazan z maslom ter solata, zapečen mlečni riž in kompot.. Pa še kaj bi se našlo, ampak bom raje počakala, da še druge kaj povedo in dobimo idejo.. LP Tina

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. mar 2004 8:48

Ne vem ce popolnoma razumem vprasanje. Isces ideje za brezmesne jedi, dobre stare enoloncnice ali kaj tretjega? Jaz imam zelo rada jedi na zlico, kot so segedin, jota, ricet, vampi, ajmoht (ali obaro), trojka (rumena koleraba, fizol in krompir), fizolova juha, razne minestre s ciceriko, leco.... pa se bi se kaj naslo. LP, R.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

1. mar 2004 8:54

Rebecca, slišala sem že za "trojko" ne vem pa kako se dela. Ali zaupaš? Pozdrav

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

1. mar 2004 10:28

Rebecca, oboje. Ker je ravno post, iščem predvsem ideje za brezmesne jedi, obenem pa tudi za kakšno dobro enolončnico, pa tudi če je malo mesa zraven. simona

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. mar 2004 16:52

Trojka, kot ime samo nakazuje se sestoji iz treh sestavin: krompirja, rumene kolerabe in fizola. Lahko se kuhajo vse sestavine hkrati (2-3 ure) – krompir se pri tem razkuha in zgosti juho. Od zacimb dodamo lovorjev list, cesen, sol in poper. Na koncu se zabelimo z ocvirki. http://www.micom.si/rec-bloska.htm Sama obicajno skuham fizol posebej, med krompir in kolerabo pa dodam se malo korenja (tako da pride stirka ), vcasih tudi korenino petrsilja, malo kumine, paradiznikove mezge in sladke paprike (kuham 20-30 minut). Zgostim po potrebi s podmetom (malo moke in hladne vode), na koncu dodam sesekljan petrsilj. S svezim kruhom je odlicno. Kolicine so bolj odokativne: npr. cca 1 kg krompirja, 1 koleraba (cca 40 dag), cca 2 dl suhega fizola (ki se ga nato namoci,….), 2-3 srednje veliki korencki (v originalu korenja ni!), vse ostalo po okusu (1-2 lovorova lista, 2-3 stroke cesna, ¼ zlicke kumine, 2 zlicki mezge, ½ zlicke paprike). Kar se pa tice ostalih brezmesnih jedi, je pa skoraj vse zajela anja . Kaj pa kaksne zelenjavne cufte v omaki (npr. iz graha - cufte mislim, ne omaka), zeljne krpice, skutni rezanci z orehi (to je ze skoraj sladica), cvetaca je odlicna tudi kot pire (namesto krompirja ali pa pol-pol, precej zelenjave lahko skrijes v krompirjevem pireju, npr. grah, korenje, cvetaco, fizol), testenine polnjene s skuto in spinaco... Bom kar nehala, tako da bo lahko se kdo drug dal svoje ideje. LP, R.

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

4. mar 2004 11:33

V nasih krajih je tipicna postna jed polenovka v raznih variantah: polenovka na belo, polenovka s paradiznikovo omako in polento .... Navadno je na mizi na pepelnicno sredo in na vse petke skozi ves postni cas. ribica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. mar 2004 19:36

Pri nas nikoli ne jemo mesa, ga sploh nimamo v skrinji ali hladilniku in mesarjev se na daleč ognemo, pa smo pet članska družina ki zelo rada dobro je. Jaz imam probleme katera stvar ima prednost ker jih je toliko in vse so tako zelo dobre. Kaj če bi poizkusila kavro. V lonec daš olupljen in narezan krompir, eno narezano rumeno kolerabo in čez noč namočen rjav fižol. Vse skupaj zaliješ z vodo. Na olju prepražiš eno čebulo, dodaš tri stroke strtega česna in peteršilj. Streseš v lonec, dodaš še poper sol po okusu lovorjev list in mleto rdečo papriko. Vse skupaj naj vre vsaj tri ure, da se jed zelo razkuha in postane gosta. Po potrebi prilij vodo. Kuhati moraš v navadni posodi. V AMC ali v ekonomu ni dobro in boš razočarana. Pa malo več skuhaj, ker bodo zagotovo hoteli repete. Čorba je odlična. Na Snežniškem gradu jo postrežejo kot specijaliteto. Zraven lahko postrežeš tudi žgance ali pa dober kos črnega kruha. Vesna Milek Recko

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

4. mar 2004 21:09

Mmmm, hvala! simona

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

5. mar 2004 11:10

Aja, Vesna, a mi lahko poveš približno, koliko fižola se da in koliko krompirja, če je ena koleraba? Pa če imaš še kakšen tak recept ... simona

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti