Biskvit in čokolada

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

tema odprta - 6. jun 2013 15:04 | ogledi: 8.840 | odgovori: 22

Pozdravljeni,

potrebovala bi dva nasveta...

1) imam problem, da se mi pri biskvitu naredi "kepica"; po vseh prebranih forumih tukaj na kulinariki sem preizkusila to, da sem dala manj pecilnega praška ali sploh ne ter da sem z lopatico dala biskvit na "stran", ampak rezultat je bolj ali manj isti:/ Prosim za nasvet, hvala!

2) ko delam kakšne čokoladne stvari, ki so potrebne celovitega namakanja v čokoladi, npr. (presni) bounty, je končni izdelek sicer dober, ampak ne preveč lep. Kako vi pomakate tovrstne zadeve v čokolado, da pridejo estetko lepe? Podobne probleme imam pri sadju, ko želim, da je celo v čokoladi, npr. cela jagoda, ne samo "sprednji" del.

Hvala!

 

Titikaka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. jun 2013 15:13

a) peci pri nižji temperaturi

b) ne vem odgovora - moji izdelki, obliti s čokolado, niso nikoli lepi. O okusih se pa tako ali tako ne razpravlja

lp

cervus

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

6. jun 2013 15:48

Za prvo vprašanje je definitivno pravi odgovor nižja temperatura.

S čokolado imam tudi jaz probleme (take in drugačne ) in bom z veseljem spremljala temo.

JJ

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

6. jun 2013 18:07

Peci pri nižji temperaturi, čeprav pri nekaterih receptih nikoli ne bo ravno( npr. Sacher torta). Odreži vrh pa je.

Glede pomakanja je pa tako, kako jagodo bi jaz dala na zobotrebec, pomočiš in daš na pekija, ali pa kar direkt celo v čokolado potem pa z vilčko vzameš ven( vilčke ne zabodeš v sadje.

Praline(take kjer najprej narediš kroglico iz mase, ne tiste v kalupih) jaz pomakam tako, da dam žlico čokolade na dlan, rahlo razmežem med dlanema, vzamem kroglico in jo nežno povaljem med dlanema. Čokolado dodajam med dlani po potrebi. Čeprav se morda ne sliši tako, se je to izkazalo za najmanjšo packarijo, kroglice so pa lepe, tanko oblečene v čokolado.

Vesnuska

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

6. jun 2013 18:12

Hvala, kaj pa je to nizja temperatura?;) trenutno pecem na 180ih stopinjah 40 minut. Torej 160?

Titikaka

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

6. jun 2013 19:57

probaj :)..jaz pečem vse na 180..če se mi naredi kapica ,ko je pečeno prekucnem na glavo :) in se zravna...

lp goga

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. jun 2013 20:02

Ježeš, pri vseh prebranih forumih (tule je masa biskvitnih forumov) nisi našla tiste finte z nižjo temepraturo? BTW, nižaj temepratura je tista, pri kateri testo ne vzhaja v kupolo in to se ugotovi s poskusi in napakami. Če vse odpove, odpri vrata pečice, da temperatura malo pade in je stvar rešena.

SAdje s čokolado se pa naredi s pomočjo palčke.

Vendelina jr.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. jun 2013 21:57

Šmarna gora torta, pa smo spet tam...

Loni Makaroni

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

6. jun 2013 22:02

Hvala za nasvete, na žalost nismo vsi taki "kuharski mački", da bi nam bile vse te "finte" jasne. Potrpljenje;)

Sadje s čokolado bom poskusila, z bounty pa ne bo šlo, ker če bom nabodla na palčko, bo vse razpadlo, ker "masa" ni tako čvrsta kot sadje.

 

Titikaka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. jun 2013 23:43

 

, TItikaka, če torta na sredini bolj naraste, pomeni, da je temperatra peke previsoka. Malo je tudo od pečice odvisno, vsaka ima svoje štose. Jaz biskvite pečena na 160 do 170 atopinj in ostnejo sočni in lepo ravni.

 

Če se vdolbina pojavi med peko, temperaturo peke malo povišaš, za 10 stopinj reicmo.

 

Upoštevam pa nasvet tete torte in dam testo včasih peči kar v mrzlo pečeico ali pa na temperaturo nižjo od predpisne, odvisno pač koliko se segreje tačas ko prirpavljam testo.

 

 

mamamia

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

6. jun 2013 23:49

Titikaka, kot ti je že gogad svetovala, še topli biskvit zvrni na desko, da kepica - jaz ji rečem gobica - splahni, oz. se zravna. Če imaš strukturo testa, ki je bolj zbito in se ti vseeno ne zravna, ta del odreži. Za oblivanje sadja s čokolado, npr. jagode, pa priporočam stiropor. Jagodo, nabodeno na zobotrebec ali gril palčko. namočiš v kuverturo in palčko zapičiš v stiropor, pustiš tako dolgo, da se čokolada strdi. Zobotrebec, nabodalo, zapičiš tja, kjer si odstranila pecelj. Za bounty pa ti svetujem, da ko ga namočiš v čokolado, ga daš na mrežico od pečice, pod mrežico pa pekač obložen s peki papirjem - ali pa tudi ne - v katerega se bo odcedila morebitna, odvečna čokolada. Pomembno je pa tudi razmerje sestavin za čokoladni preliv, ki ga uporabiš. 

Johanna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti