Vino iz praška

Gvava  

član od: 24.12.2007

sporočila: 7

tema odprta - 26. maj 2013 22:54 | ogledi: 33.959 | odgovori: 20

Ker rad spijem kakšen kozarček dobrega vina, bi odprl to temo...

Ima kdo kaj pojma o umetnem, ponarejenem vinu iz praška. Baje je med nami že precej tega, vsak lahko doma naredi poceni vino iz praška. Kot sem slišal je izredno težko ločiti med ponarejenim in pravim vinom iz grozdja. Zanimivo, da tudi nikjer na netu ne najdem debate o tem... Torej kdor karkoli ve o ponarejenih vinih, kakšne so razlike med pravim in kako to dokazati,... Lepo prosim za odgovore.

Lp in hvala za vse informacije.

Gvava

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

26. maj 2013 23:34

Glede na to, da pridelovalci težko prodajo že samo grozdje (še posebno, če niso člani kakšnih zadrug), kaj šele vino, me prav zanima, komu se da s takšnimi traparijami sploh ukvarjat. Vina z odličnimi ocenami pri pridelovalcih lahko kupimo po res smešnih cenah, prav tako žganje.

Vem pa, da nekateri za barvo, če letina ni, kot naj bi bila, dajejo neke praške v vino, te praške naj bi kupovali na Madžarskem. Naj bi sem napisala zato, ker videla nisem, ko so jih stresali notri, povedal je pridelovalec (ki ne prodaja vina) sam.

Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. maj 2013 6:30

Ke rne živimo v deževni (če je še taka) in megleni (če je še taka) nevinorodni Angliji, recimo, pa res ni nobene potrebe, da bi delali nadomestke nečesa, kar je pri nas v skoraj vsakem koščku Slovenije dosegljivo v kvalitetni izvedbi in je zraslo pod vročim soncem in bilo donegovano s skrbnimi rokami vinogradnikov in vinarjev. Žalitev za njih vse in za našo deželo, našo zemljo. Čekaj slediš dogajanju, v taisti Angliji, pa še kje, odkrivajo naša vina in jih kujejo v sam vrh kvalitete.Ti bi pa delal neke ponaredke.

Res živimo v časih, ko je boljši brokoli v kapsulah kot lepo na kratko pokuhan na krožniku, ko je boljši med v kapsulah kot z žlico iz kozarca vzet in z užitkom polizan, ko ti reklamirajo kolagen v prahu, namesto, da bi pojedel konkreten zrezek z vezivom, ko............sredi vinorodnih goric sanjaš o ponaredkih vina ?????????

Da ne bo vse iz naših logov, daj, preberi roman Annie Hawes:Ekstra deviško (pa ne ustraši se naslova , deviško je olje) in preberi o pogledih dveh maldih Angležinj, ki sta se preselili nekam dolob morje v Franciji, ne čisto ob morje, malo stran, toliko, da sta prišli medklene Ligurijce. Se splača, morda se ti kaj posveti. Ja, ja,tudi o takem vinu je tam beseda, seveda.

 

 

 

 

rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. maj 2013 15:11

 

Da ne bo vse iz naših logov, daj, preberi roman Annie Hawes:Ekstra deviško (pa ne ustraši se naslova , deviško je olje) in preberi o pogledih dveh maldih Angležinj, ki sta se preselili nekam dolob morje v Franciji, ne čisto ob morje, malo stran, toliko, da sta prišli medklene Ligurijce. Se splača, morda se ti kaj posveti. Ja, ja,tudi o takem vinu je tam beseda, seveda.

 

 

 

 



rimljanka[/citat]

Nekam dol ob morje v V Italijo, ne v Francijo, če že. Nekaj kilometrov jugovzhodno od Imperije, (kjer seveda tudi čisto ob morju prebivajo bolj ali manj kleni Ligureži).

Citati, od koderkoli so že povzeti, so tako kot vino sprejemljivi le, če so pristni.

Pa po branju Gvavovega prispevka se mi ne zdi, da se pripravlja na produkcijo vina iz praška, bolj kaže, da ga skrbi, da mu ne bi kaj ponarejenega podtaknili in zato sprašuje o metodah dokazovanja pristnosti pravega 'vina d'uva' če smo že pri Hawesovi.

 



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 27. 2013 15:28

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. maj 2013 15:58

Jaz poznam dva recepta, drugega sem tudi preizkusil mal popravljenega ( brez ščepca........ ).

Torej, daj oglas v bolho, da iščeš prah za vino delat, ni hudič, da kdo ne bi imel podjetniške žilice in ti to tudi prodal ( kapitalizem in te fore ), pol ta  prah zmešaš s vodo v prahu in............... to je to.

drug recept je mal bolj kompliciran: rabiš ščepec ( ampak res čisto mal, kolk stane na vrh noževe konice ) sode bikarbone in litro terana. Sodo preliješ s teranom in je narejeno. Jaz sem recept izboljšal: sode bikarbon sploh ne devam.

 

ežoj

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

27. maj 2013 16:12

Oprostite, tako poceni kvalitetna vina, kot jih lahko pijete v Sloveniji, je pravzaprav nemogoče dobiti. Ne razumem, zakaj bi si okus kvarili z nekim zvarkom, ki verjetno nima zveze z vinom, še manj pa s samo kulturo pitja vina. Ali pogrešate glavobol?

Nomen

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

27. maj 2013 16:41

Se strinjam z Nomenom..pri nas imamo zelo kvalitetna ,dobra vina za  nizko ceno...kar laično vem  se z praškom samo popravlja že "pokvarjeno" vino..pri nas rečejo da nesejo flaškico na dializo..in jim povedo koliko kaj dodat ,da se vino popravi.Da bi se pa delalo vino samo iz praška,pa moji moški ne bi o tem vedeli nič.

Vrtejbenka

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

27. maj 2013 17:17

Meni se pa zdi, da avtor teme ni želel delati ponarejenega vina, pač pa ga zanima, kako lahko tako vino prepozna in se mu izogne. Vsaj upam

Vesnuska

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

27. maj 2013 17:24

Aja pa še to, jaz sem do zdaj vino v prašku zasledila kot sestavino omake. Je treba manj pokuhavat, ali pa da ni treba celega litra odpret če rabimo recimo le deciliter ali dva. Tako je pisalo.

Vendar mislim, da je tako vino pravo, torej ni ponaredek vina, temveč je dehidrirano.

Vesnuska

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

27. maj 2013 20:01

ežoj je napisal/a:

Jaz poznam dva recepta, drugega sem tudi preizkusil mal popravljenega ( brez ščepca........ ).

Torej, daj oglas v bolho, da iščeš prah za vino delat, ni hudič, da kdo ne bi imel podjetniške žilice in ti to tudi prodal ( kapitalizem in te fore ), pol ta  prah zmešaš s vodo v prahu in............... to je to.

drug recept je mal bolj kompliciran: rabiš ščepec ( ampak res čisto mal, kolk stane na vrh noževe konice ) sode bikarbone in litro terana. Sodo preliješ s teranom in je narejeno. Jaz sem recept izboljšal: sode bikarbon sploh ne devam.

 



ežoj

 

JJ

Joan  

član od: 12.12.2006

sporočila: 153

27. maj 2013 20:45

Teta "čez lužo" je kupovala grozdni sok v 5-10 litrskih kanistrih in potem dodala nek prašek in v kakšnem tednu je nastalo nekakšno domače vino. Podrobnosti pa ne poznam, mi je bilo takrat vse to tuje, vem pa, da so domače vino delali zaradi (pre)visoke cene "trgovinskega".

Joan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti