Smetana za stepanje za alergike na mleko (riževa)

vijolicarumena  

član od: 30.11.2010

sporočila: 11

tema odprta - 25. maj 2013 11:19 | ogledi: 9.750 | odgovori: 12

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če ima kdo izkušnje z riževo smetano za stepanje pri okraševanju torte. Ker je sin alergik na mleko in bo kmalu upihnil prvo svečko bi mu rada naredila torto. Riževo smetano sem že našla in jo preizkusila, vendar je en problem - je precej tekoča in ne vem, kako bi lahko z brizgalko okrasila torto. Ima kdo izkušnje oz. kako idejo.

Hvala.

vijolicarumena

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

25. maj 2013 11:35

A sojina rastlinska ti pa ni všeč? Samo ideja...

LP, Saša

Mir in dobro!

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. maj 2013 11:38

Smo med srečneži, ki nimamo težav z mlekom, tako da lastnih izkušenj nimam. Kolegica, ki ima otroka s podobnimi težavami, pa krasi torte z beljakovo maso, tako, kot je v penicah. Videti je prav lepo, dobro je pa tudi.

Sonja

vijolicarumena  

član od: 30.11.2010

sporočila: 11

25. maj 2013 11:57

Soja je alergogena in ni primerna za otroke do drugega leta starosti. Je pa sama nisem preizkusila, ko sem bila na dieti (ker  misija iskanja smetane za stepanje takrat ni bila uspešna).  Ampak riževo ali sojino mleko (napitek) - riževo sladko, sojino :( . Rastlinska smetana pa vsebuje mlečne beljakovine - torej sploh ni rastlinska, če mene vprašaš. Isto je z margarino - vsebuje mlečne beljakovine. Tudi margarino sem komaj našla - brez mlečnih beljakovin.

 

Limnol, kako pa tvoja kolegica naredi to beljakovo maso? Hvala.



vijolicarumena



Sporočilo je spremenil(a) vijolicarumena dne 25. 2013 11:58

Sporočilo je spremenil(a) vijolicarumena dne 25. 2013 12:25

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. maj 2013 12:52

"Rastlinske" smetane niso primerne za alergične na mleko, ker so jim dodane mlečne beljakovine.

 

Beljakovo narediš kot polnilo za penice - glej pod recepte za nadev za "šamrole", recimo tole

 

http://www.kulinarika.net/recepti/11850/sladice/samrole 

ali tole: http://www.kulinarika.net/recepti/12377/sladice/samrole

 

ali tole: http://www.kulinarika.net/recepti/13619/sladice/samrole

 

Pazi edino, da bo masa tako gosta, da se bo dala lepo brizgati. Lahko pa delaš po receptu za penice ali španske vetrce in nabrizgaš okraske ter jih posušiš v pečici in potem preložiš na torto; ti bodo bolje držali obliko, bodo pa hrustrljavi, ne kremasti.

Sonja

sovica  

član od: 21.12.2006

sporočila: 20

25. maj 2013 14:44

Žal nimam izkušenj z riževo smetano, ampak lahko posredujem nekaj drugih idej, če bo mogoče katera kdaj prišla prav. 

Namesto smetane bi torto lahko okrasila tudi s kremo iz pudinga na riževem mleku in z margarino. Margarina vitaquell denimo nima mlečnih maščob. Če te skrbi vsebnost praška za puding, lahko svoj prašek narediš sama s koruznim škrobom (gustin ali kaj podobnega) in vanilijo.

Sicer ne vem, če bi to bilo primerno za tako mladega alergika, ampak kremo za okraševanje nekateri delajo tudi iz namočenih in zmiksanih indijskih oreškov (sličica na dnu). Nekateri smetano naredijo iz kreme iz kokosovega mleka, če imaš mogoče dostop do kokosove kreme ali primernega polnomastnega kokosovega mleka kje čez mejo.

sovica

vijolicarumena  

član od: 30.11.2010

sporočila: 11

25. maj 2013 17:02

Limnol, hvala za idejo. Mogoče bom oskusila narediti okraske in jih posušiti v pečici.

Sovica, hvala tudi tebi za idejo. Mogoče bom poskusila skuhati puding na ovsenem mleku. Na riževem se ne zgosti, ne vem zakaj (ali pa jaz ne znam!?).

 

No, vsekakor bom poskusila narediti nekaj, da bomo lahko malo dali tudi našemu malčku, pa da bo podobno torti ;)

 

 

vijolicarumena

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. maj 2013 20:38

Če se ti puding na riževem mleku iz kakršnih koli razlogov ne zgosti (pojma nimam, zakaj, še nikoli nisem poskušala niti razmišljala o tem), si lahko pomagaš z malo rastlinske želatine (agar agar). Dobi se v trgovinah z zdravo hrano.

Sonja

sovica  

član od: 21.12.2006

sporočila: 20

26. maj 2013 0:19

Zanimivo, pred leti sem tudi jaz obupala nad pudingom z riževim mlekom, ker se meni prav tako ni strdil. Sem sklepala, da mogoče riževo mleko ni primerno, ker je bolj vodeno in ima zelo malo beljakovin. 

Pred kakšnim tednom pa sem spet poskusila in je puding dobro uspel, čeprav smo kar dolgo čakali, da se je strdil v posodicah. Tako sem prejšnje neuspehe kar pripisala svoji neveščosti, ampak vidim, da bo verjetno res nekaj z riževim mlekom, kar nagaja. Kot je limnol predlagala, bi želatina pomagala, če boš hotela preizkusiti to varianto. 

Še ena ideja: ni najbolj zdravo, ampak kremo za okraševanje lahko narediš tudi iz zmehčane margarine in sladkorja v prahu v stilu maslene kreme.

 

Kakorkoli, vso srečo s tortico in vse naj za tvojega malčka. :) 

sovica

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

26. maj 2013 8:39

Meni je odločna krema pri tejle tortici. Če pride čokoladna tudi v poštev...

roža

vijolicarumena  

član od: 30.11.2010

sporočila: 11

27. maj 2013 6:05

Roža, ma tista tortica pa res zgleda odlično. Mogoče bom poskusila drugo leto, ker čokolade še nismo poskusili...  Bom pa morala pogledati, kje bi našla ta presni kakav.

 

Sem pa včeraj našla v kokosovo smetano za stepanje in moram povedati, da je zelo dobrega okusa in kar je tudi zelo pomembno - se strdi kot prava smetana. Sem pa jo morala kar dolgo stepati, ker je bila prav trda - kar cel pravokotnik je padel iz tetrapaka. Pa še potem so bili koščki noter, ko sem že mislila, da je smetana stepena.

 

vijolicarumena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti