Spatzle (špecli)

arosa  

član od: 24.4.2012

sporočila: 32

4. sep 2013 1:22

Schnuggi. tole s sirom in čebulo bom pa sigurno probala. Pa še čežano tudi. Hvala za super idejo.

arosa

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. sep 2013 7:44

Delam jih z enakim pripomočkom kot Vanja, je pa treba hitro delat, da se ne začne testo prijemat na podlago, ker je spodaj vrela voda.

Verjamem, da je bolj enostavno s stiskalnico za špecle, ampak to bi mi pomenilo samo še eno navlako več v kuhinji. Obnese se mi  nizko ravno cedilo z velikimi luknjami.

Lijana

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

4. sep 2013 11:28

Oj, Lijana, kot te razumem, je moja srčna želja navlaka? Saj se bom še užalila, čeprav nisem take sorte!Sicer pa vem, da je pri vseh opravilih zelo pomembna iznajdljivost in improvizacija, tako, da bom v bližnji bodočnosti tudi jaz koristila dobri stari ribežen. Ni vrag, da mi ne bi uspelo!

 

 

 

 



daga

Sporočilo je spremenil(a) daga dne 04. 2013 11:28

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

4. sep 2013 12:42

Navlaka v kuhinji je vse to kar kupimo in potem ne uporabljamo..pri nas stiskač za špecle že dolga leta ni navlaka.

Omak za špecle je pa toliko,kolikor je omak za testenine,njoke...poleti zelenjavne,sedaj pa bodo na vrsti mesne,sirove...

Vrtejbenka

mapi  

član od: 7.5.2007

sporočila: 16

4. sep 2013 19:46

ribežen za spatzle se dobi v Mullerju v Ljubljani v spodnji etaži. Stane malo manj kot 20 €. Na ribežnu je okvirček v katerega vliješ testo in ga potiskaš sem ter tja nad loncem z vodo. Odličen!

mapi

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

4. sep 2013 20:59

 

Pri nas je najbolj priljubljena blitva, narejena kot spinaca.

 

Ampak, ce smo ze pri speclih. Mi lahko katera pove, kako dela npr. barvaste specle. Npr. Moram spinaco cist ozet pa v testo dat npr, bo stimalo? Al pa npr. buco zdaj, ko prihaja jesen? Bi slo to? Tega se nameravam ze dolgo lotit....pa bi rada, da v prvo uspe:)

Schnugg

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. sep 2013 1:03

Schnugg, kuhana ali še bolje, dušena špinača se ožame in se jo skupaj z jajcem, tekočino in začimbami zmeša, nato se postopno dodaja moko do željene gostote. Na 100 g moke pride približno 80 g ožete špinače. Tudi neožeto lahko daš, seveda bo potem manj dodane tekočine, je pa v prvem postopku lažje dozirat.

Bučo  nakockano spečeš v pekaču, jo pretlačiš, daš jajce, začiniš, tudi malo parmezana paše, nato postopno dodajaš moko. Tu je  razmerje moka: buča približno 1:1, lahko tudi manj, v prid buče.

Zdaj se pa name jezi, če (ko ) ti v prvo ne uspe

lp

mzm

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

5. sep 2013 8:20

Daga, ne se užalit, ampak meni se res nabirajo razno razni pripomočki, nad katerimi se navdušim, potem pa mi ležijo po omarah in včasih, ko kaj iščem, šele vidim, kaj vse imam.

 

Iz radovednosti sem šla pogledat na net, kako ta stiskalnica   izgleda in ugotovila, da jo imam. Ima tri nastavke, uporabljam samo tistega za pire, eden pa ima velike luknje. Kupila sem jo pred časom v Lidlu ali pa Hoferju, sigurno jo bojo še kdaj imeli, saj se  akcije ponavljajo. Takrat te spomnim .

 

Bom v kratkem preizkusila, kako se delajo s stiskalnico in poročam. Za pire je super, ker ne leze krompir  pri straneh ven, tako kot pri prejšni.

Lijana

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

5. sep 2013 15:21

Hvala, Lijana. Samo hecala sem se, ker se zlepa ne užalim, upoštevam tuja mnenja in skušam iz njih izluščiti to, kar je tudi zame pomembno.

Sem pa dosegla svoje, kajne?

daga

Alfica  

član od: 5.3.2006

sporočila: 59

5. sep 2013 16:58

Jz uporabljam pasirko za zelenjavo ... sem v Lidlu izbirala med tem in med stiskalnico za krompir, pa sem ugotovila, da je tole lahko še za kaj drugega uporabno, ne samo za Spaetzle... sicer mi še ni uspelo ugotoviti,  kaj bi to drugo bilo, ampak me pa tolaži, da nekaj se bo enkrat že našlo

Alfica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti