Spatzle (špecli)

arosa  

član od: 24.4.2012

sporočila: 32

2. sep 2013 0:29

 Pa še en recept za špecle:

300 g moke                           presejemo v posodo

3 - 4 jajca                            

150 ml vode

1 žličko soli                          zmešamo in dodamo moki. Z mešalnikom zmešamo v gosto elastično testo.

                                          pustimo stati pol ure. 

vodo solimo in zavremo          specle po manjših porcijah spuščamo v vodo, ko zavrejo jih s penovko vzamemo ven

                                         in takoj splahnemo z mrzlo vodo.

V Muellerju v Ljubljani se dobi tak aparatek za specle in stane manj kot 20 eurov.

Specle lahko pripravimo tudi en dan prej in jih drugi dan malo popečemo na maslu. Postrežemo jih lahko k vsem omakam, še najbolj k divjačini (srnin hrbet super).

Recept: Kuhajmo za goste, Verlag Betty Bossi, Zuerich. Izdano 1977

Pa dober tek!

arosa

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

3. sep 2013 11:51

 

Tudi jaz bi rada dobila stiskalnico za "špecle", tako, kot za krompir. Saj jih imajo, a so luknjice permajhne.

To je pa recept, ki sem ga videla na RAI TV:

200 g parmezana

100 g drobtin

2 jajci

1 žlica moke, odrezana

limonina lupinica

za oreh masla

sol, poper

Vse skupaj zmešamo, masa morabiti kompaktna. Zraven gre omaka iz surovih paradižnikov - samo zmiksani in posoljeni.

Povedati moram, da recepta še nisem preizkusila, iščem še taprave luknjice.



daga

Sporočilo je spremenil(a) daga dne 03. 2013 11:52

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. sep 2013 12:50

daga, meni se je lepo obnesel čisto navaden, lesen ribežen osd suhorobajev in lesena lopaica. Takle, z  luknjicami za ribanje repe, jbolk, recimo. Obrnjen narobe, seveda, tista stran, ki je ob ribanju obrnjena v sj+kledo, zgoraj, uliješ testo in z lopatico potiskaš v krop. Hitro, enostavno, poceni.  

rimljanka

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

3. sep 2013 13:04

daga je napisal/a:

 

Povedati moram, da recepta še nisem preizkusila, iščem še taprave luknjice.


daga



Sporočilo je spremenil(a) daga dne 03. 2013 11:52

 

          

 

Johanna

Sporočilo je spremenil(a) Johanna dne 03. 2013 13:05

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

3. sep 2013 16:02

Ja, rimljanka, to vem, a od kar sem na TV videla tisto stiskalnico, sem spoznala, da mi brez nje "živeti ni"! Saj, razumeš, kajne?

Rada bi bila srečna in stiskalnica mi pomeni vse to.

daga

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. sep 2013 17:18

daga je napisal/a:

Ja, rimljanka, to vem, a od kar sem na TV videla tisto stiskalnico, sem spoznala, da mi brez nje "živeti ni"! Saj, razumeš, kajne?

Rada bi bila srečna in stiskalnica mi pomeni vse to.

Zdaj se bom pa jaz

 

rimljanka

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

3. sep 2013 22:05

Zakaj pa stiskalnica? Saj se samo skozi ulije, skozi luknjice

 

Jaz jih velikokrat naredim po podobnem  receptu kot arosa(no, namesto vode dam mleko ali pa vodo z mlekom, pa muskatni orescek dodam)

Kot prilogo k vsemu moznemu, jih imamo pa velikokrat tudi zmesane s sirom, potresene s poprazeno cebulo, poleg pa jabolcno cezano. To je ena taka hitra varianta za narest, ce imas bolj malo casa.

Schnugg

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

3. sep 2013 22:06

Zdaj bom pa še jaz eno neumno vprašala: ali pri teh speclih, ko jih ribate npr. na ribežen v krop, potegnete tako, da so dolgi ali tako bolj na kratko? Ali pa je vseeno.

BABI 2+2

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

3. sep 2013 22:06

 

Aja, pa testo vedno mesam tako dolgo, da se zacnejo mal mehurcki delat, ne vem kako naj opisem...

 

 

Schnugg

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. sep 2013 23:09

BABI 2+2 je napisal/a:

Zdaj bom pa še jaz eno neumno vprašala: ali pri teh speclih, ko jih ribate npr. na ribežen v krop, potegnete tako, da so dolgi ali tako bolj na kratko? Ali pa je vseeno.



BABI 2+2

 

Špecli se ne ribajo, kot ribana kaša, ampak bolj zlivajo skozi cedilo. Testo zlijem na cedilo in potem s temle pripomočkom potiskam testo sem in tja. Špecli so različnih oblik. To ni tako kot z rezanci, da morajo biti točno taki in ne drugačni.  

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti