Video: mehek kot skala - zgodba o marjanu fabjanu

tema je zaklenjena

biba22  

član od: 1.1.2009

sporočila: 48

tema odprta - 28. apr 2013 13:45 | ogledi: 3.778 | odgovori: 6

Danes sem zagledala na RTVSLO en zanimiv dokumetarc o judoističnemu trenerju Marjanu Fabjanu. Je vreden ogleda.

http://www.rtvslo.si/sport/preostali-sporti/video-

Judoistka Lucija Polavder je na evropskem prvenstvu v Budimpešti včeraj osvojila zlato medaljo v kategoriji nad 78 kg. Bravo Lucija, čestitke.

V zgoraj navedem prispevku je povedala, da ji je njen trener Marjan Fabjan zabrisal klofuto, ker ji nekaj ni šlo na treningu. Osebno nisem vedla, da je Marjan Fabjan kot trener tako zelo strog z avtoriteto, ki zahteva red in disciplino in uporablja tudi fizično silo, ki ni primerna za v judo.

Sicer pa najboljše zdaj, da vsak trener zabriše klofuto svojemu varovancu, če mu nekaj ne gre na treningu al kako? Nevem no...

Kako vi gledate nato? Če bi vaš otrok prišel iz treninga, in bi vam rekel, da mu je trener dal eno klofuto, kako bi reagirali? Drugače pa, a je kdo tukaj iz Celja? Kaj govorijo o njemu?

 

Lp

 






Temo je spremenil(a) biba22 dne 28. apr 2013 13:46

Temo je spremenil(a) biba22 dne 28. apr 2013 17:00

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. apr 2013 15:35

Če Luciji klofuta ne bi šla v kontekst, bi verjetno opravila s trenrejem in judom, kajne? Odrasla oseba je. 

Kaj pa vse starši počno s svojimi otroki, spomnite se teniških zgodb, pa Kostelićev in še katere.

Tudi to sodi k vrhunskemu športu, načelo da je važno sodelovati je že zdavnaj šlo rakom žvižgat.

 

Ne, ne zabriše vsak trener klofute svojemu varovancu, ko mu kaj ne gre. V zgodbi kot je Fabjanova dobijo klofute tisti, za katere trener oceni, da jo "potrebuje", za ostale jim je vseeno.

 

Da je Fabjan posebnež pa itak ni nikakršna skrivnost.

mamamia

piet  

član od: 2.10.2008

sporočila: 65

28. apr 2013 16:23

Nasilje v kakršnikoli obliki ni dopustno. Izkoriščanje avtoritete, moči ... v tem kontekstu ravno tako. Temu se reče zloraba. Tako enostavna je ta stvar.

Pa še tole: če se to dogaja mladoletni osebi z vednostjo (in dopuščanjem) staršev, kakšno sporočilo je namenjeno otroku?



piet

Sporočilo je spremenil(a) piet dne 28. 2013 16:24

biba22  

član od: 1.1.2009

sporočila: 48

29. apr 2013 11:38

mamamia je napisal/a:

Če Luciji klofuta ne bi šla v kontekst, bi verjetno opravila s trenrejem in judom, kajne? Odrasla oseba je. 

Kaj pa vse starši počno s svojimi otroki, spomnite se teniških zgodb, pa Kostelićev in še katere.

Tudi to sodi k vrhunskemu športu, načelo da je važno sodelovati je že zdavnaj šlo rakom žvižgat.

 

Ne, ne zabriše vsak trener klofute svojemu varovancu, ko mu kaj ne gre. V zgodbi kot je Fabjanova dobijo klofute tisti, za katere trener oceni, da jo "potrebuje", za ostale jim je vseeno.

 

Da je Fabjan posebnež pa itak ni nikakršna skrivnost.



mamamia

 

Ti praktično odobravaš, da trenerji uporabljajo fizično silo nad svojimi varovanci. Ne morem verjet.

Torej, če bi bila ti športnica, in ne bi opravila treninga po želji tvojega trenerja, in zaradi tega bi te on nadrl ko psa in bi ti dal eno klofuto. Bi ti to bilo prav? To je v redu?

 

I can not believe.

 

Meni, da bi samo enkrat trener primazal klofuto, bi menjala klub. Vse ima določeno mejo. Sicer vse je na mestu, avtoriteta, red, disciplina vendar fizična sila pa NE.

 

piet je napisal/a:

Nasilje v kakršnikoli obliki ni dopustno. Izkoriščanje avtoritete, moči ... v tem kontekstu ravno tako. Temu se reče zloraba. Tako enostavna je ta stvar.

Pa še tole: če se to dogaja mladoletni osebi z vednostjo (in dopuščanjem) staršev, kakšno sporočilo je namenjeno otroku?

 

piet

 

Sporočilo je spremenil(a) piet dne 28. 2013 16:24

 

Podpis 2x.

 



biba22

Sporočilo je spremenil(a) biba22 dne 29. 2013 11:41

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

29. apr 2013 12:06

A to si dala gor tale link zato, da bomo pogledali dokumentarec o Fabjanu ali zato da se bomo prepirali o vzgoji otrok? ker men to vleče na en velik kreg.

Se strinjam z Mamamio. Lucija Polavder je stara skoraj 30 let, je vrhunska športnica in menda ve kaj dela. Saj bi lahko zaradi klofute trenerja prijavila policiji, nehala trenirat, itd., pa je ostala, trenirala dalje in zdaj je evropska prvakinja, ima olimpijsko medaljo in mnogo drugih uspehov.

 

 

saša

piet  

član od: 2.10.2008

sporočila: 65

29. apr 2013 12:22

Se strinjam, spagon, kreg res ni na mestu (sploh, če govorimo o nulti toleranci do nasilja).

Moje mnenje glede opozarjanja in diskusije pa je malo drugačno. Zdi se mi prav, da na nasilje opozarjamo in se o njem opredeljujemo.

In opravičevanje nasilja, češ da rojeva rezultate (vem, malo iz konteksta pa vseeno) je zelo nevarno.

Podobno je tistemu, ko mož udari ženo, in to opravičuje (on pa velikokrat tudi ona), da tako izkazuje ljubezen in ji zatrjuje, da boljšega, bolj ljubečega tako ali tako ne bo našla in da si je klofuto pravzaprav tako ali tako zaslužila in se bo "iz nje" tudi kaj naučila. Če učenje ne bo uspešno pa bo seveda sledila nova klofuta.

piet

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. apr 2013 12:24

biba22 je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

Če Luciji klofuta ne bi šla v kontekst, bi verjetno opravila s trenrejem in judom, kajne? Odrasla oseba je. 

Kaj pa vse starši počno s svojimi otroki, spomnite se teniških zgodb, pa Kostelićev in še katere.

Tudi to sodi k vrhunskemu športu, načelo da je važno sodelovati je že zdavnaj šlo rakom žvižgat.

 

Ne, ne zabriše vsak trener klofute svojemu varovancu, ko mu kaj ne gre. V zgodbi kot je Fabjanova dobijo klofute tisti, za katere trener oceni, da jo "potrebuje", za ostale jim je vseeno.

 

Da je Fabjan posebnež pa itak ni nikakršna skrivnost.



mamamia

 

Ti praktično odobravaš, da trenerji uporabljajo fizično silo nad svojimi varovanci. Ne morem verjet.

Torej, če bi bila ti športnica, in ne bi opravila treninga po želji tvojega trenerja, in zaradi tega bi te on nadrl ko psa in bi ti dal eno klofuto. Bi ti to bilo prav? To je v redu?

 

I can not believe.

 

Meni, da bi samo enkrat trener primazal klofuto, bi menjala klub. Vse ima določeno mejo. Sicer vse je na mestu, avtoriteta, red, disciplina vendar fizična sila pa NE.

 

piet je napisal/a:

Nasilje v kakršnikoli obliki ni dopustno. Izkoriščanje avtoritete, moči ... v tem kontekstu ravno tako. Temu se reče zloraba. Tako enostavna je ta stvar.

Pa še tole: če se to dogaja mladoletni osebi z vednostjo (in dopuščanjem) staršev, kakšno sporočilo je namenjeno otroku?

 

piet

 

Sporočilo je spremenil(a) piet dne 28. 2013 16:24

 

Podpis 2x.

 



biba22



Sporočilo je spremenil(a) biba22 dne 29. 2013 11:41

 

Daj, biba, preberi, kaj sem napisala. Kje sem napisala, da odobravam? Jaz samo ugotavljam dejstva. In to je, da pri doseganju vrhunskih rezultatov ponekod padajo tudi klofute. Kar je pravzaprav malo v primerjavi s tem, koliko otrok in mladostnikov ostane invalidov (tudi brez klofut, a zavoljo poškodb pri treningih ali na tekmovanjih, kot posledica različnih dopingov in pomagal itd). Veš, veliko vem o vrhunskem športu in tudi o tistem manj vrhunskem. In ta športni svet ni črno bel.

Tako da drugič temeljito preberi, preden mi očitaš nekaj, česar ne moreš verjeti.

 

In karkoli si mislimo mi, vrhunski šport gre svojo gladiatorsko in uničujočo pot naprej. Klofute, doping, hormonske terapije, maltretiranje na treningih ... nekateri za uspeh pač potrpijo, nekateri ne. To so dejstva, draga biba22, ne odobravanje ali ogorčenje. Tak' pač to je.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti