Fondi

cunka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 3

tema odprta - 19. feb 2004 15:20 | ogledi: 23.443 | odgovori: 22

imam set za fondi pa me zanima, kako prižgem gorilnik, kaj moram dat v gorilnik,(petrolej, tekoči vosek... ??????) da se bo stvar lepo kuhala?

vesna koren

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

19. feb 2004 17:37

V gorilnik daš gorilno olje, namenjeno prav za fondue. Jaz uporabljam gorilni gel, ki se ga kupi tudi v baumaxu, pakiran pa je kot nekakšne paštetke in na njih piše "Brennpaste" in na zadnji strani so narisana navodila za uporabo. Če boš delala mesni fundue, moraš prej olje v kotličku močno segreti na štedilniku, tako da ga nad prižgan gorilnik postaviš že vročega. Če boš delala sirovega, moraš ravno tako fondi prej pripraviti na štedilniku in ga potem na gorilniku samo dogrevaš. Obilo užitka in lep pozdravček!

cunka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 3

19. feb 2004 18:37

ok, hvala... vesna koren

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

20. feb 2004 7:54

Prijatelj nam je pripravil fondue, kjer je namesto vročega olja uporabli močno govejo juho. Vanjo smo pomakali na tanko narezane koščke pljučne, (predhodno v zamrzovalnik, da se lažje reže!) pa nato v vse omake. Ko je zmanjkalo mesa, je juhi dodal kuhan riž in pojedli smo še to. Bilo je dobro pa še bolj zdravo. Poskusite, morda vam bo všeč! LP Karmen V.

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

20. feb 2004 10:37

Draga Cunka, prvo preveri kakšen fondue imaš - posoda za sirov je drugačna od mesnega in tudi priprava je povsem drugačna. Tudi gorilniki niso povsem enaki, nekateri so kot pašteta ali kot gel ali tekoča. Svetovala bi ti, da prvo prebereš navodila. Ko boš pa potrebovala kakšen recept pa ti bom z veseljem pomagala. Pri nas imamo oba, še posebej radi imamo sirovega. Sporočilo je spremenil(a) Miškolin dne 20. feb 2004 10:40:39 Sporočilo je spremenil(a) Miškolin dne 20. feb 2004 10:51:53

cunka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 3

20. feb 2004 10:38

In kako vem kakšna je razlika? Nikjer nič ne piše... lp

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

20. feb 2004 10:42

Posoda za sirov fondue je večja, cela keramična z velikim ročajem. Za mesni pa manjša in ima na vrhu nastavek za polaganje vilic, kar sirov nima.

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

21. feb 2004 19:08

Obvezno uporabljaj tak gorilnik na PASTO ali GEL S takim na tekoče gorivo so se dogajale nesreče Pri evtl. razlitju gori vse na mizi. Potem imate vsi prisotni najmanj osmojene obrvi, brke, lase in evtl. prste Lep pozdrav vsem hehe Henri

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

22. feb 2004 14:00

Jaz imam komplet za sirov fondi in komplet za mesni fondi. Moja posoda za sirovega ni keramična-te menda rade pokajo, ampak je litoželezna. Bistvo je. da mora biti dno debelo, saj se drugače sir prijema in žge. Posoda je plitkejša, kot za mesni fondi in precej širša. Moj ima še med posodo in gorilnikom kovinsko ploščo na nogicah, da ja ni prehuda neposredna vročina. Pri mesnem ima kotliček čisto tanko dno in ga neposredno grejejo plamenčki. Je višji in ožji. Probala sem tudi fondi, kjer se je meso kuhalo v juhici, pa moram rečt, da ni ravno po našem okusu, čeprav vem, da je bolj zdravo. Drugače imamo pri nas raje sirov fondi.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. feb 2004 23:22

Zelo, zelo dober je tudi čokoladni fondi. Vanj namakamo koščke sadja, lahko tudi belega kruha. LP cervus

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

24. feb 2004 8:49

če je gorilnik na tekoče gorivo, ima notri nekake mrežice. Samo ti so redki. Verjetno imaš "običajnega", votlega, namenjenega za etanolne gorilne paste. Vsekakor je bolje uporabljati paste - kupiš pašteko z gorilnim gelom in jo vstaviš v gorilnik. Naše izkušnje so, da pri sirovem fondiju ne porabimo cele paštetke (regulator mora biti bolj zaprt kot odprt, pri mesnem fondiju pa verjetno potrebujete večjo vročino), zato potem v isto alu posodico ob naslednjih priložnostih nalijemo gorilni gel iz steklenice (bauhaus ipd) le do polovice. Gorilnega gela ne nalivaj direktno v gorilnik, ker se bo zapacal in zažgal.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti