Prijava ob prihodu na hrvaško

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. apr 2013 12:52

Jaz pa verjamem, da marsikdo ne ve, da se je treba obvezno prijavljati - to ne velja le na hrvaškem ampak skoraj povsod, tudi pri nas.

Ne vem kako je s tem v drugih krajih, v občini Piran plačujejo lastniki objektov, v katerih ni nihče stalno prijavljen pavšalno letno turistično takso. Tisti, ki imajo pa prijavljena stanovanja ali sobe za oddajanje, pač plačujejo po osebah ali pa sploh ne - tako kot na hrvaškem.

Kakor me je malo pogrelo, ko sem dobila pred kakšnimi desetimi, petnajstimi leti prvo položnico in sem pisala županji, da predlagam, da se tudi obalni študentariji, vključno z njeno hčerjo nabije turistična taksa za bivanje v Ljubljani, sem zdaj čisto zadovoljna s tem sistemom, saj mi ni treba vsakič, ko me obiščejo prijatelji in se odločijo, da bodo prenočili, trepetati pred morebitnimi racijami. Ne vem kako rešujejo ta problem v drugih krajih.

Ampak naša občina ne bi bila to kar je, če bi to, sicer čisto razumno pravilo veljalo za vse. Jaz in še nekaj hiš v okolišu plačijemo ta letni (ni nezanemarljiv) obolus, velika večina pa ne, ne zato, ker so proti, ampak ker jih enostavno do danes še nihče ni poterjal zanj.

Kako pa rešujete ta problem v drugih krajih? Pa kako, če sidrate - bodisi v Sloveniji, Hrvaški ali Italiji izven marin in luk?

Recimo, jaz bi šla rada na obisk k prijateljici v Mokronog, tam bom pa verejetno/pa ne čisto gotovo tudi prespala. Komu pa naj to javim ob recimo deseti in pol, koise bom odločila, da ne bova tvegali hišne preiskave in postopka ob dvanajsti uri.

No, prav zato sem zadovoljna, da vržem preko naše občine še tistih nekaj evrov  v morje in vsem predlagam, da se odločijo enako. Razen, če ste že tako jezni, da boste raje pometali v morje svoje župane. Našega ne, da ne bomo obveljali Slovenci še za rasiste. 

nola

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. apr 2013 13:18

"Državljan Republike Slovenije in tujec, ki ima veljavno dovoljenje za prebivanje v RS, mora sam prijaviti začasno prebivališče v treh dneh od dneva naselitve, če se nastani ali začasno prebiva zunaj naselja stalnega oziroma začasnega prebivališča, in sicer v objektih, kot so počitniške hiše, stanovanja in drugi objekti, kolikor namerava v tem naselju prebivati več kot 60 dni."

 

Tako pravi e-uprava. Z drugimi besedami: če greš na obisk v Mokronog za dan ali dva, se ti ni treba prijavljati. Kako je s turistično takso, pa ne vem, mislim, da je to v pristojnosti občin. Ampak ne verjamem, da bi te kdo za to terjal, če greš na zasebni obisk.

Sonja

katygopaty  

član od: 20.2.2007

sporočila: 10

25. apr 2013 23:12

V 11 letih dopustovanja v lastnem stanovanju v Istri so nas 3x obiskali inšpektorji. Prvo leto, nevedneži, nismo bili prijavljeni in smo dobili opomin in napotke za prijavo. Od takrat dalje se vedno prijavljamo in plačujemo pavšalno turistično takso. 

katy

Vesna555  

član od: 19.1.2012

sporočila: 56

26. apr 2013 2:25

mamamia je napisal/a:

ursulinka je napisal/a:

Mene pa prav preseneča ugotovitev, da nekateri ljudje sploh ne vedo za to, da se je treba prijavit. To bi moglo bit jasno vsem. Tudi mi imamo vikend na Hrvaškem, na majhnem otoku, kjer je inšpekcija zelo redko, ampak vseeno, takoj ko prispemo se pač gremo prijavit. Pravzaprav to ni res, ker se prijavimo kar v začetku sezone pavšalno za celo sezono, ampak vseeno...



ursulinka

 

Ni nujno, da gre za nevednost, nekaterim se pač zdi škoda denarja za ureditev take "formalnosti", kot je prijava.

Češ, če sem na svojem, jim že ne bom še nečesa plačal.



mamamia

ja jezus, marija in jožef no...plačat pa res ni problem, ampak, evo, ene tri leta nazaj sva imela kolege za 14 dni na obisku. In smo jih šli kao prijavit, tista uboga reva niti vedela ni kaj želimo in kaj se pa vi slovenci spet greste. Tako da...ne vem. Evo grem vprašat zdej za prvomajske, ampak v našem selu vem da bojo samo zamahnili z roko in čao. Možno ker hiša ni registrirana kot počitniška....ma pojma nimam. Vem, da se je treba prijavit, ne vem pa zakaj se hrvaški turistični delavci temu izogibajo, in če se oni...kaj naj jim jaz?



Vesna555

Sporočilo je spremenil(a) Vesna555 dne 26. 2013 02:27

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

26. apr 2013 8:01

Kar težko verjamem, da na jadranski obali najdeš Hrvata, sploh takega, ki bi sedel v turističnem biroju, in ne bi vedel, kaj je prijava gostov in turistična taksa. Še težje si pa predstavljam, kako boš morebitnemu inšpektorju ali cariniku razložila, da si se hotela prijaviti, pa ti domačini niso pustili. No, živi bili pa vidili.

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. apr 2013 9:54

Vesna555 je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

ursulinka je napisal/a:

Mene pa prav preseneča ugotovitev, da nekateri ljudje sploh ne vedo za to, da se je treba prijavit. To bi moglo bit jasno vsem. Tudi mi imamo vikend na Hrvaškem, na majhnem otoku, kjer je inšpekcija zelo redko, ampak vseeno, takoj ko prispemo se pač gremo prijavit. Pravzaprav to ni res, ker se prijavimo kar v začetku sezone pavšalno za celo sezono, ampak vseeno...



ursulinka

 

Ni nujno, da gre za nevednost, nekaterim se pač zdi škoda denarja za ureditev take "formalnosti", kot je prijava.

Češ, če sem na svojem, jim že ne bom še nečesa plačal.



mamamia

ja jezus, marija in jožef no...plačat pa res ni problem, ampak, evo, ene tri leta nazaj sva imela kolege za 14 dni na obisku. In smo jih šli kao prijavit, tista uboga reva niti vedela ni kaj želimo in kaj se pa vi slovenci spet greste. Tako da...ne vem. Evo grem vprašat zdej za prvomajske, ampak v našem selu vem da bojo samo zamahnili z roko in čao. Možno ker hiša ni registrirana kot počitniška....ma pojma nimam. Vem, da se je treba prijavit, ne vem pa zakaj se hrvaški turistični delavci temu izogibajo, in če se oni...kaj naj jim jaz?



Vesna555



Sporočilo je spremenil(a) Vesna555 dne 26. 2013 02:27

 

Kako pa je hiša registrirana? Eden od naše družine ima v hiši na Hrvaškem prijavljeno stalno bivališče, torej se tudi ne tretira kot počitniška hiša, pa se moramo vsi družinski člani, od katerih so nekateri tudi solastniki hiše, prijaviti. In nikakor ne kupim dejstva, da se hrvaški turistični delavci izogibajo pobiranju turistične takse. Razen morda res v kakšni vasi na kakšnem slabo obljudenem otoku, kamor noga inšpektrojev niti ne stopi niti nimajo kakšnega turističnega urada.

In so tudi pravila, kako je s prijatelji, ki pridejo na obisk. Vam je morda naneslo, kot pač je, a to je po moje redka izjema. Vendar je ob morebitni smoli v prihodnje treba upoštevati, da to, da ne nečesa ne veš ali ne veš kako to narediti, ni izgovor ob morebitnem izreku kazni.

Mi imamo obisk inšpektorjev vsaj dva do tri krat na leto in še nikoli ni bilo niti ene same težave, ker smo pač vedno imeli vse urejeno. So v birojih, pa smo tudi v mali vasici, dobro podučeni, kaj jim je storiti, ko pridemo prijavit prijatelje, četudi so pri nas samo za kak vikend.

 

mamamia

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

26. apr 2013 13:04

Jaz pa imam eno vprašanje (ok glede prijave mi je jasno, da se je treba)

Starši imajo hišo-majhen vikend (legaliziran), sedaj pa je del parcele (in del hiše)napisan na naso familijo. Mi bi postavili na "našem" delu parcele prikolico, zato da imamo nekaj svojega dol (za gradnjo ni denarja, ker še v slo.dokončujemo hišo). Kako je s prijavo oziroma bivanjem v tem primeru- verjetno se prijavimo na hišo, kaj pa če pride inšpektor in vidi prikolico in nas, ki bivamo v prikolici,..

 

Hvala za vse informacije in lepe praznike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. apr 2013 13:20

Prijaviti se je treba tudi v tem primer. Povprašaj na tamkajšnjem turističnem uradu za podrobnosti.

mamamia

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

27. apr 2013 20:22

No, pa še ena moja, lanskoletna resnična zgodbica iz Hrvaške, v kampu Valkanela pri Vrsarju, kjer ima sinova družina že mnogo let prikolico. Po kar nekaj letih, ko ne dopustujeva več na Hrvaškem morju, sva se vendarle odločila, da jih za vikend obiščeva, ko so oni tam dopustovali. Jasno, v petek zjutraj, ob prihodu prijava v recepciji in vse po zakonih, kar spada zraven. V nedeljo dopoldan odjava, ker sva tako imela namen proti večeru se vračat domov.

Potem pa je bilo grozno vroče, na obisk so prišli sorodniki iz Pule, dolgo čvekanje, nato pa radijska poročila, da so na cesti veliki zastoji zaradi gneče in začelo se je prigovarjanje, naj čez noč ostaneva in greva zgodaj zjutraj. V ponedeljek ob pol šestih s potovalko k avtu, tam pa kar naenkrat za dobro jutro čuvaj. Pokazati je bilo treba račun in jasno, da je zahteval plačilo 500 kun kazni. Najprej posredovanje sina ni nič pomagalo, nato se je le omehčal ( morda le zato, ker bi bil on na škodi ), velikokrat pri sinu posedi, ob kavici in pivičku, pa tudi kaj bolj konkretnega se ne brani vendar naju je pospremil z besedmi:" danas neka bude, a idući put, će bit duplo." Kdaj bom šla naslednjič, še nisem odločena.

 

Pri nas v Sloveniji je takole: Imamo družinski vikend ( kočo ) v hribih TNP-ja /Triglavski narodni park/ v občini Bohinj. Vsako leto dobimo odločbo za plačilo letne pavšalne turistične takse, v nekem njihovem, dokaj nerazumljivem izračunu: število točk za vikend kočo x vrednost točke x 100% lastniški delež = znesek za plačilo letne pavšalne takse, ki pa je dokaj visok. Mi smo izračunali, če bi se vsi prijavljali za dneve, ki jih gor dejansko preživimo na leto, bi bil ta znesek za več kot polovico manj. Ampak zakon je tak in tako je.

In še to: prijavljat se nam ni treba, zadosti je, da nadzornikom TNP ob njihovem prihodu pokažemo odločbo.

In verjemite mi, tudi tam gor hodijo, čedalje več kontrol izvajajo.

 

 

 

 

babka1951

čokobananca  

član od: 19.4.2009

sporočila: 132

4. maj 2013 9:12

Pri Babki 1951 je bil bolj problem švercanja v kampu in tisti čuvaj je preverjal to, ne pa izpolnjevanje zakona. To bi lahko preverili policisti na meji, tam pa pivo ne zaleže.

čokobananca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti