1 maj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. apr 2013 21:02

Muggia = Milje.

lp

cervus

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

13. apr 2013 21:33

Ja, v čem je problem??? Vem, da je Muggia Milje, tako kot je Lavamund Labot in Bleiburg Pliberk itd. Ampak to je verjetno namenjeno drugim, za informacijo, jaz prisežem, da  to vem, moje koprske sorodnice hodijo tja čistit bogatim italijanskim gospem.

Zelo si prijazna.

marjja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. apr 2013 22:00

marjja, v tem, da so Milje SLOVENSKI kraj v Italiji in bi se od Slovenke spodobilo, da bi uporabljala slovensko ime kraja. Toliko okoli narodne zavednosti, prisežem, da je imela elaphus to v mislih. Ob takih prilikah se spomnim gospe Marinke Pertot. Ko smo se z njo dobili v Nabrežini, vodila nas je po tistem delu Krasa, kako ji je bilo samoumevno, da gremo na kavo v Dom Iga Grudna, ki je slovenski, nikakor ne v katero od italijanskih gostiln in kako nam je z žarom razlagala vse, kar se je tikalo življenja Slovencev v krajih tam okoli. Morda je tebi vseeno, vidiš, tudi zaradi gospe Marinke meni ni. In zato sem dodala te besede k kratkemu zapisu elaphus. 

Idej za izlet pa sem natrosila malo višje za vsaj vse 1. maje v tem stoletju.

rimljanka

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

13. apr 2013 22:12

A je potem zadeva trenutno res zaprta kakor navaja link? Mogoče kdo iz tistih koncev slučajno ve koliko časa naj bi še bilo temu tako? Imamo namreč v familiji enega norca na železniško tematiko, ki je pa trenutno še gibalno nekoliko oviran in ne more prav daleč, tako da bi bila tale relacija idealna . Hvala za odg.

Viva Meier

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

14. apr 2013 0:18

Drage moje dame,polepšale ste moj dan danes, nehote sem ga preživela v Miljah, Ankaranu, tudi na ta forum sem nekaj UŽIVALA, hVALA

babka1951

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. apr 2013 2:30

rimljanka je napisal/a:

marjja, v tem, da so Milje SLOVENSKI kraj v Italiji in bi se od Slovenke spodobilo, da bi uporabljala slovensko ime kraja. Toliko okoli narodne zavednosti, prisežem, da je imela elaphus to v mislih. Ob takih prilikah se spomnim gospe Marinke Pertot. Ko smo se z njo dobili v Nabrežini, vodila nas je po tistem delu Krasa, kako ji je bilo samoumevno, da gremo na kavo v Dom Iga Grudna, ki je slovenski, nikakor ne v katero od italijanskih gostiln in kako nam je z žarom razlagala vse, kar se je tikalo življenja Slovencev v krajih tam okoli. Morda je tebi vseeno, vidiš, tudi zaradi gospe Marinke meni ni. In zato sem dodala te besede k kratkemu zapisu elaphus. 

Idej za izlet pa sem natrosila malo višje za vsaj vse 1. maje v tem stoletju.



rimljanka

To je zelo lepo slišat, Rimljanka. Generacija naših staršev v zamejstvu v glavnem še uporablja slovenski jezik za medsebojno komunikacijo.

No, potem pa živiš v hiši z mladim svakom vinarjem, ki ima obilo znancev s te in druge strani meje (živimo pribl. 10 km od italijanske meje, na Krasu), pa poslušaš v "hramu" (kleti) te mladeniče klepetati italijansko. Pa jih pozdraviš, se jim predstaviš in jim poveš, da pravzaprav italijansko razumeš kar nekaj, govoriš pa bolj slabo, zato bo debata bolj "tako-tako". In kar naenkrat začnejo "lomiti" nekakšno slovenščino. In povedo, pa so pravzaprav Slovcenci. Iz Nabrežine, Praproti, Gabrovca, Samatorce ... in ko jih z izbuljenimi očmi vprašaš, zakaj za vraga potem med sabo govorijo italijansko, ti odgovorijo, da je tako pač "piu facile" - bolj na komot, po naše. Pa povejo, da so Slovenci, po obeh starših ... In ni jih malo, teh "Slovencev", ki že od otroštva govorijo slovensko praktično samo še z nonoti in nonami, sicer pa je njihov vsakdanji pogovorni jezih italijanščina.

In se pelješ s "kurjero" (avtobusom) recimo od Proseka do Trsta ob taki uri, ko je med potniki polno mladih ... več ali manj klepetajo med sabo v italijanščini, "telefonini" jim brnijo kar naprej, morda včasih od njih slišiš tudi kako slovensko besedo, kar kaže na njihovo poreklo. Enako na plaži v Sesljanu ali Nabrežini. Nabrežina je res "slovenska vas", drži, dom Iga Grudna je center družabnega in kulturnega življenja, a prihodnost Nabrežincev je, vsaj po pogovornem jeziku mladine sodeč, vedno manj slovenska.

In še zanimivost: mi s Krasa se hodimo poleti kopat v Sesljan, ljudje z Vipavske doline in Goriške pa ... v Sistiano.

 

Da ne skrenem prav s teme: nekdo je že omenil Kras. Seveda, krasen izlet lahko imate, če se podate do Pliskovice, greste po "Pliskini poti", ali pa se zjutraj podate na Nanos in se od tam spustite v Vipavsko dolino ali pa nadaljujete proti Krasu, morda greste na Trstelj, od koder imate ob lepem vremenu lep razgled hkrati na morje in Julijske Alpe ali pa na Cerje, kjer stoji spomenik slovenskim braniteljem domovine ... lahko se podate tudi na Rilkejevo pot od Sesljana do Devina, si morda ogledate še Miramarski grad, če ste manj pohodniki in bolj mestni sprehajalci, pa je prav lepo lahkotno pohajkovati tudi po praznih tržaških ulicah, Trst je poln arhitekturnih biserov in kavica na obali, s pogledom na zaliv je nekaj najslajšega

Mojca

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

14. apr 2013 7:53

Pač iz vsake stvari je treba narediti teater......

 

Kaj misliš, da kot profesorica ang/... z 20 leti pedagoškega dela nimam pojma o narodni zavesti itd. itd.??? In ker 24 let živim na koroški meji z Avstrijo, mi je vseeno??

Takih zgodbic bi jaz tule na Koroškem lahko natrosila še in še, jih dovoj poznam, tudi prisostvovala sem kakšni.

Mene pa tule moti to, da eni ne znate uporabljati svojega maternega jezika, da so zapisi polni tujejezičnih besed, da se zgovarjate na tipkarske napake... je pa ja treba prebrati, kar si napisal in popraviti, tisto minuto časa pa že imaš.

Pa res ne vem, zakaj je treba vsako temo nasmetiti, se opravičujem durhmaršu in moderatorju.

 



marjja

Sporočilo je spremenil(a) marjja dne 14. 2013 08:07

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. apr 2013 8:10

marjja, mamiF, enemu najbolj prijaznih bitij tule gor, odgovoriti s takim tonom? Pa saj ni nič takega napisala, čisto prijazno je ilustrirala svoje izkušnje in za konec še nekaj napotkov dala? Škoda. Sicer pa vsi kdaj vstanemo z levo nogo, kajne?

 

No, sonce že lepo sije, verejtno bo dan lep.

mamamia

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

14. apr 2013 8:24

Nisem odgovarjala mamiF.

In ja, sonce sije, po kosilu se bomo s kolesom odpeljali proti Avstriji mimo Labota, ŠentPavla do Volšperka.. Malo treninga za 1. maj nama bo prav prišlo.

marjja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

14. apr 2013 11:11

Ah daj no, marjja,  če že omenjaš, da si profesorica z 20 leti pedagoškega dela, potem verjetno veš, da s takim naščeperjenim zaletavanjem samo dosežeš, da te nihče ne jemlje resno. Raje ne razpravljajmo o tem, kaj ti misliš, da mi mislimo, da ti veš ali obratno, to so spolzki tereni in nikoli ne prideš do kraja. Sploh, če je povod povsem banalen in sploh ne tako zelo mimo. Zamejcem bi pa lahko naredili vsaj to uslugo, da za lastne potrebe ne pometamo z njimi in njihovimi čustvi, če že sicer ne naredimo nič zanje.

Sicer pa ni treba čakati na 1. maj, danes je dan za izlet. Predlagam Slavnik, če niste ravno iz Murske Sobote, je še vedno dovolj časa, razgled pa krasen.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti