Luknja v potici

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. mar 2013 18:50

Loni, predlagam, da v naslov recepta za orehovo potico dodaš pomišljaj in napišeš Loni. Tako bo iskanje veliko bolj enostavno. Kot sama izdelava "tvoje" potice. :)

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 31. 2013 18:51

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

31. mar 2013 19:01

jaaaa jaz tudi glasujem za to!!!!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. mar 2013 19:22

Za to so verjetno odgovorni vrhovni poglavarji kulinarike, ker jaz sem imela na začetku nekje napisano, da gre za nočno potico iz črnih bukev moje mame, če se prav spomnim, je jaz nisem poimenovala orehova potica.

Sem pa na hitrico pogledala nekaj receptov na KulSlo in vsi pregledani imajo točno navedeno, kaj gre v testo in kaj v nadev. Drugače pa nasvet (bolj na splošno), človek vzame recept, katerega napotki so mu razumljivi. Če ne veš, kaj gre kam, enostavno najdeš podoben recept.

Loni Makaroni

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

31. mar 2013 20:35

Aj, jaz sem jo letos delala prvič. In je bila zelo grda. Z luknjo, previsoka, ker bi lahko iz tiste količine naredila skoraj dve, glede na velikost pekača. Nadev je bil zelo okusen, vendar je zgledalo kot en kupček v gmoti testa . Porazno v glavnem, mi je bilo nerodno, ko sem jo dala na mizo. Je pa neverjetno hitro pošla.

Čarli08

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. mar 2013 21:17

Čarli08 je napisal/a:

Aj, jaz sem jo letos delala prvič. In je bila zelo grda. 


Čarli08

 

Čarli, practice makes perfect. 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

31. mar 2013 21:29

Čarli08 je napisal/a:

 mi je bilo nerodno, ko sem jo dala na mizo. Je pa neverjetno hitro pošla.


Čarli08

 

Za stvari, ki z mize hitro zginejo, pa res ni treba biti nikomur nerodno! Lepota je tako ali tako v očeh opazovalca, in za umetniški vtis bo še veliko prilik. Vaja dela mojstra, moja prva potica je končala pod mizo, ko sem jo z deske spravljala v model - pa kaj. Ni treba veliko vaje, pa bo tudi oblikovno ustrezala standardom.

Sonja

teja-kit.  

član od: 11.8.2006

sporočila: 183

31. mar 2013 21:44

Dober večer!

 

Že cel dan razmišljam, da bom odprla temo 'ponesrečene potice', pa bom pojamrala kar sem, da ne bo kdo hud, da je preveč 'potičnih' tem.

 

Skratka; Ja, sem se lotila potice. Ne prvič, ampak po dolgem času, saj je to eno področje, ki mi kar ne gre kot bi si želela. Pa sem zdaj že ves teden študirala tukaj po kulinariki in prebrala n forumov in mnenj, da bi le ujela vso znanost poticopekarstva.

Želela sem pehtranovo, ki jo imam zeloooooooo rada in pa čokoladno. Orehove itak pečejo vsi drugi. Pa sem po dolgi raziskavi zbrala skupaj 3 recepte: enega za testo, drugega za eno in še tretjega za drugo filo.

Rezultat: OK, testo je ratalo še kar, ampak sem si želela še bolj 'nežnega in puhastega, ta pa je malo bolj spominjal kar na kruh. Na 60 dag moke sem dala 3 rumenjake in 10 dag masla, pa ne vem če ne bi bilo treba dat enega ali drugega ali obojega precej več, da bi bilo bolj fino.

Nad filama pa sem bila precej razočarana. Čokoladna, v bistvu kakavova je kot mivka. Suuuuuuuuuha, pa tudi okus ni pravi (ni pa res nič nikamor lezlo ven).

Pehtranova pa je tudi čisto presuha za moj okus, čeprav je v receptu pisalo /ne bo vam žal/. Izbrala sem takšnega brez skute (s kislo smetano in drobtinami), ampak je res fila skoraj bolj suha kot testo.

Še kak nasvet, idejo prosim, ker res ne bi rada obupala nad poticami. Moja 'huda mašina' tako dobro 'premikasti' testo, da s tem res nimam preveč dela, samo fila bi pa res morala biti čisto drugačna.

Pozdrav in hvala,

 

T.

 

teja-kit.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. mar 2013 22:01

Sestra je enkrat pobrala z vrečke ene moke naslednji recept za potično testo: 60 dag moke, 3 dag kvasa, 3 dl mleka, dober ščepec soli, 9 dag masla, 4 rumenjaki, 8 dag sladkorja, limonina lupinica (ki jo občasno nadomsetim s pomarančno) 2 žlici ruma (uporabim belega). Ker mesi MUM, dam vse v posodo in zamesim testo. Od tega, kako je moka suha, je odvisno, koliko moke še dodam, nekje med 5 in 10 dag običajno, ker dam še kakšno žlico pomarančnega soka včasih. (uporabljam za vse potice)

Nadev: topljena smetana (ne vem, od kod si, v trgovini KGZ LItija imajo polico in hladilnik z dobrotami okoliških kmetij, tam jo imajo, recimo,  s kmetije Paternoster), morda malo mleka, da jo razmešam, z njo namažem testo, posujem s pehtranom in sladkorjem. In zvijem. To je vse. Smetana je mastna in naredi testo sočno.

Tudi orehovo sem letos naredila tako, da sem zmešala topljeno smetano, mleko, naribane orehe, pomarančni sok in malo sladkorja, namazala testo, še dodatno posula s sladkorjem in zmletimi orehi. Slednji dajo posebej dober okus. Najbrž neobičajen nadev, a, vsaj nam, zelo dober.

Dandanes kisle smetane kar vse po vrsti vsebujejo malo maščobe, morda je to razlog, da je bila potica suha.

 

rimljanka

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

31. mar 2013 22:13

Vanja, točno to. Dobro vem, kje sem ga posračkala. Zato pa imam v planu vajo čez dva tedna, da ne pozabim.

Čarli08

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. apr 2013 10:41

Teja-kit, imam popolnoma enak recept za testo kot rimljanka, samo namesto samo rumenjakov dam noter kar cela jajca, 2-3. In testo pustim zelo mehko, tako, da se lepi na roke. Ko ga valjam, uporabim malo več moke, pa je v redu. Ko je potica pečena (ok, nikoli nisem znala naredit lepe potice - zvijanje ni moja močna stran), je testo mehko in nežno.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti