Domač pralni prašek

ksihta  

član od: 5.2.2010

sporočila: 5

1. dec 2015 18:54

Živjo!

Jutri se bom lotila delat svoj prvi domači pralni prašek po receptu:

- 3 kozarčke pralne sode
- 1 MARSEILLE toaletno milo OLIVA 125 g

To bo prašek v prahu.

Sedaj me nekaj zanima:

1. kako se tako narejen prašek dozira?

2. zakaj gre v tekoči domači prah tako majhna količina pralne sode v primerjavi s praškom v prahu?

3. kaj je s tem opevanim alkoholnim kisom? ga lahko dodam le tu in tam?

 

 

ksihta

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. dec 2015 11:30

1 - pojma nimam, kako se dozira. To mora vedeti tisti, ki ga je zmešal.

2 - če sodo - natrijev karbonat - raztopiš v vodi, dobiš sicer alkalno raztopino, ampak še daleč ne dovolj, da bi imela kakšne posebne pralne učinke. In če jo pustiš stati, bo iz zraka potegnila CO2 in se dodobra nevtralizirala - na koncu boš imela nekaj s pH tam okoli 8.5 ali pa še manj, kar ni neka velika posebnost. Kar nekaj naših potokov in rek je tam nekje. O pralnih učinkih Krke se lahko greš najbolje poleti prepričat kar na teren, vzemi par kuhinjskih krp in si daj duška. Ali povedano drugače: na učinek domačega tekočega pralnega sredstva soda bolj eno figo vpliva, pa če jo dodaš ali ne - v receptu je bolj kot ne za psihološki učinek.

3 - ta opevani alkoholni kis lahko vliješ v pranje tu in tam ali pa vedno ali pa nikoli, kakor hočeš. Če imaš trdo vodo, v nobenem primeru ne bo škodil. Če pa pričakuješ pralne učinke od sode, potem jih bo pa kis seveda izničil, kolikor jih sploh ima.

V veliko pomoč vsem, ki razglabljate o sodi, bikarboni in kisu, priporočam branje učbenika anorganske kemije za osnovno šolo. Če ga niste odprli takrat, storite to vsaj zdaj - še vedno je res, kar piše v njem, in zelo pomaga pri gospodinjstvu.

 



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 02.dec 2015 12:03

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. dec 2015 12:56

Limnol, izvrstno, zlasti zadnji odstavek. Lol

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. dec 2015 14:53

Včasih je žalostno, ko nekateri iz nekega kdo ve kakšnega prepričanja ne verjamejo golim dejstvom.

Če bi si sproti shranjevali, kar naše članice, ki obvladajo zadeve, tukaj napišejo, bi se počasi že nabralo za en dober priočnik. Samo se bojim, da bi ga najmanj brali tisti, ki bi ga prvi morali.

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. dec 2015 15:08

Jaz pa enostavno ne razumem, zakaj delati domače pralne praške ?  Zakaj ne bi perila enostavno navlažili in "nažajfali" z marsejskim milom?  Malo po madežih, malo počez in potem dali v stroj v nadaljnjo obdelavo. Ne vem, če bi to  vzelo kaj več časa, kot izdelava praškov z vso pocarijo, ki spada zraven. 

Cila

Še malo zlobe kako izgleda tekoči prah?

ksihta je napisal/a:

2. zakaj gre v tekoči domači prah tako majhna količina pralne sode v primerjavi s praškom v prahu?

ksihta

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 02.dec 2015 15:10

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. dec 2015 18:12

Tekoči kristali?

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. dec 2015 19:21

Cila je napisal/a:

Jaz pa enostavno ne razumem, zakaj delati domače pralne praške ?  Zakaj ne bi perila enostavno navlažili in "nažajfali" z marsejskim milom?  Malo po madežih, malo počez in potem dali v stroj v nadaljnjo obdelavo. Ne vem, če bi to  vzelo kaj več časa, kot izdelava praškov z vso pocarijo, ki spada zraven. 

Cila

Še malo zlobe kako izgleda tekoči prah?

ksihta je napisal/a:

2. zakaj gre v tekoči domači prah tako majhna količina pralne sode v primerjavi s praškom v prahu?

ksihta



Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 02.dec 2015 15:10

 

Jaz sem samo na fin način skušala to vprašat - Jaz pa enostavno ne razumem, zakaj delati domače pralne praške ?

mamamia

ksihta  

član od: 5.2.2010

sporočila: 5

2. dec 2015 20:40

Se umikam iz teme in se globoko opravičujem (predvsem zaradi besede "prah", ki jo pri nas pač uporabljamo za vse vrste pralnih sredstev - res odlično, da ste to zaznale, niste pa sposobne konstruktivno odgovoriti na vprašanje).

Če je vse tako zanič, potem ne vem zakaj domače praške vsi hvalijo (razen seveda vas). In so občutno bolj poceni, kar je nekaterim, žal, pomembno.

Predavanja iz kemije pa ne potrebujem. Res redko naletim na forumih na tak negativem odziv. A ste vse zagrenjene gospodinje? Zadihat ženkice. Noče vsak, ki nekaj vpraša javnega linča in sramotenja.

 

Pa lep pozdrav.

 

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. dec 2015 21:08

Ženkica, tu gori te pač nihče ne linča niti te ne sramoti - ampak pišeš pač na lastno odgovornost. Da ti nihče ne odgovori, ni res, če pa nočeš odgovorov, je pa tvoj problem. Pred leti je ena gospa spraševala za neke rožice, kako delujejo, pa je zraven eksplicitno napisala, da noče, da ji soli pamet kak zeliščar, botanik ali farmacevt. Mogoče nisi bila dovolj eksplicitna - da ti smejo odgovarjati samo tisti, ki se jim enako kot tebi ne sanja o tem, kar sprašuješ.

Sice pa pri vsakem pranju daleč največ opravita voda in fizična sila. Poskusi torej brez praška s čisto fiziko - mogoče ti bo šlo bolj od rok.

Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. dec 2015 22:36

ksihta je napisal/a:

Če je vse tako zanič, potem ne vem zakaj domače praške vsi hvalijo (razen seveda vas). In so občutno bolj poceni, kar je nekaterim, žal, pomembno.

 

Pa lep pozdrav.

 

Saj se je cigo tudi hvalil, kako lepo je naučil konja stradati. Ampak, glej ga zlomka, konj meni nič, tebi nič - pogine. Da bi ga zlodi!

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti