Domač pralni prašek

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

28. mar 2013 18:40

A ta pralni gel opere tudi možev kombinezon(tuta)..kadar se vrti okrog motorjev..in je fajn mastno zapacan?

Vn1983,ti si pa ena srečka..en pralni stroj beleg na deset dni?Jaz imam dva na teden,pa smo normalna družina..

Vrtejbenka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. mar 2013 19:34

Če ima kdo naročen VIP - ta je 20. marca objavil rezultate testa alternativnih pralnih sredstev v primerjavi z vodo in "navadnim" pralnim praškom. Je kdo od kulinarikov naročen, da bi lahko, recimo, tukaj napisal kratek povzetek rezultatov?

Sonja

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

28. mar 2013 19:35

Ne ta gel res ne opere teh madežev, vsaj meni ne. Zato in za belo perilo še vedno uporabljam klasični prašek, pri kombinezonih tudi dodam odstranjevalec madežev.

Mi smo 4 odrasli pa tudi nimam več kot enega stroja belga  v enem tednu, ki jih perem na 95.

Večinoma perem vse na 60

kriznana

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. mar 2013 20:39

No, takole, pa ga imam, namreč VIP, marec 2013. Upam, da me ne bodo zaradi tega izobčili.

Kot bi rekla Vendelina  - opozarjam, da berete na lastno odgovornost. Kdor verjame, je sam kriv, kdor ne, pa tudi.

 

Testirali so:

- navadno vodo iz pipe

- tekoči izdelek na osnovi pralnih oreščkov

- tekoči izdelek na osnovi mila

- milo v kosu

- milo v kosmičih

- "navadni pralni prašek" (eden od Arielov).

 

Prali so v navadnem pralnem stroju pri 40o, enake tkanine z enakimi madeži od olja, borovnic, prahu itd.,doziranje po navodilih na embalaži

 

Rezultati - učinek pranja (ocene so od 0 - popolnoma brez učinka do 5 - popolnoma brezmadežno):

- navadna voda: 1,0

- pralni oreščki: 1,1

- tekoči izdelek na osnovi mila: 1,1

- milo v kosu (drgnjenje madežev pred pranjem): 2,4

- milo v kosmičih: 2,0

- milo v kosmičih z dodatkom sode: 1,6

- ariel: 2,6

 

Povzetek bi bil, da če delate tekočine za pranje na osnovi mila, lahko milo tudi izpustite, ker sama voda opere prav tako dobro.Poleg tega se v raztopini s časom kaj rade zaredijo vse mogoče žive stvarce, o katerih recimo rimljanka in elaphus zanesljivo vesta povedati veliko več od mene (pa pustimo, kako lahko milna voda s časom zasmrdi  - no, tudi to so te žive stvarce). Da drgnjenje madeža z milom pred pranjem deluje, tako ali tako vemo že iz vrtca, in to se po učinku lahko kosa z arielom. Milo v kosmičih tudi kar deluje. Ostalo je pa prepuščeno fantaziji.

Sonja

vn1983  

član od: 1.4.2009

sporočila: 68

28. mar 2013 21:06

Vrtejbenka: Izkušenj s pranjem kombinezonov nimam, zato težko rečem. Sem pa srečka, pa ne zato, ker malo perem na 95, imam namreč perilo, ki je pisano, vrh pisano,....pri nas so ostali beli le serveti, vse ostalo je v barvah. Perem pa 4 moške pri hiši, tako, da verjetno lahko sklepate, da moj pralni stroj ne miruje prav pogosto ;)

Da ne bo pomote, jaz si gel naredim s pralno sodo in ne sodobikarbono, kot moje predhodnice.

Super, za tele teste pranja,....torej le ne drgnem madežev z milom s kolen kar tako, zastonj....;)




Sporočilo je spremenil(a) vn1983 dne 28. 2013 21:10

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. mar 2013 23:30

Sem zdaj šele 'uletela' v temo, zaenkrat samo tole:

 

Dragi, poglej, kako bela je tvoja najljubša srajca po uporabi novega pralnega praška!

Draga, že res, ampak s črtami mi je bila bolj všeč!

 

Kar se tiče doma narejenih pralnih praškov: jaz imam namen to zadevo v kratkem sprobati, pa bom potem povedala svoje mnenje :) Sicer je pa tako: tudi pecivo se da kupiti in je nekatero tudi zelo dobro, a kljub temu ga pečemo doma, a ne? :)

Atina

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. mar 2013 3:33

rebecca je napisal/a:

priporocam branje komentarjev, sploh zadnjih: http://www.edusatis.si/preprostost/domaci-detergent-



"Stressed is desserts spelled backwards!"

Zelo zanimivo branje od začetka do konca! najprej med večino komentatorjev veliko navdušenje nad "home-made" pralnim sredstvom, čez nekaj časa pa so bili kar razočarani nad njim.

Posebej koristna pa se mi je zdela povezava, ki govori o čiščenju pralnega stroja oz. odpravljanju "zatohlega smradu", ki naj bi se pojavljal predvsem zaradi oblog, ostankov tekočih pralnih sredstev v kombinaciji s pranjem pri nizkih temperaturah - no, enak pojav so nekateri od komentatorjev navajali tudi po uporabi tega doma narejenega "tekočega pralnega praška":
http://druzina.enaa.com/Zdravje/Zdravo-zivljenje/Kako

 

Po vsem prebranem sama dvomim, da se bom lotila "kuhanja" svojega pralnega sredstva. Bom pa večkra "oprala" prazen pralni stroj, to pa res :)

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. mar 2013 3:37

Vrtejbenka je napisal/a:

A ta pralni gel opere tudi možev kombinezon(tuta)..kadar se vrti okrog motorjev..in je fajn mastno zapacan?

Vn1983,ti si pa ena srečka..en pralni stroj beleg na deset dni?Jaz imam dva na teden,pa smo normalna družina..



Vrtejbenka

Vrtejbenka, neka znanka, ki ima podobno aktivnega moža, pravi, da madeže od "šmira" z delovnih oblek najlažje odstrani tako, da madeže pred pranjem preprosto poškropi s kuhinjskim razmaščevalcem ali pa pred pranjem dobro zdrgne/natre kar z moževo "šmiržajfo" (saj verjetno poznate, tisto sredstvo za umivanje rok, ki je pakirano v plastičnih dozah in izgleda kot nekakšna groba pasta).

Mojca

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

29. mar 2013 5:14

Pralna soda Kakšna pa je razlika med sodo bikarbono in pralno sodo? In kje se kupi pralna soda?

Pri raziskavi pa imam izzive izbrati kateri rezultat je pravi ... verjetno najbolj predzadnji, ki ima dodano sodo ...

Kar se pa moje "filozofije" v zvezi s tem tiče pa je stvar v tem, tudi če pri tem v celoti odmislimo, da je pri nas prisoten tudi zdravstveni problem, je v naši družini količina perila, ki dejansko potrebuje močnejši prašek nekje 20-25%, ker imamo dva manjša otroka, ki seveda rada zapacata oblačila, ... takšnih oblačil je pri nas torej razmeroma veliko .... ostalo v bistvu potrebuje samo, da se oblačila malo preperejo in osvežijo, saj po cca 2 kratnem nošenju niso niti umazana, dobijo vonj in ne dišijo več po čistem in to nalogo prašek, ki ga sama pripravim, opravi več kot zadovoljivo. Ostala oblačila pa moram prej pregledat in namazat z milom za madeže (tudi to zelo ugodno 1x na 2-3 mesece kupim v Mülerju za 0,65 EUR) ... in odkrito v časih, ko sem še uporabljala ariel, se je redno dogajalo, da so madeži po pranju ostali na oblačilih in sem prav tako morala uporabljati milo za medeže ....

Pa še nekaj je pri meni izziv ... meni dejansko tekoči praški preveč () dišijo ... še vedno me ta vonj spominja na slabosti iz nosečnosti, ko mi je dvigovalo že če sem morala nekaj minut stati za nekom na blagajni, ki so mu oblačila dišala po teh praških  .... za moje pojme preveč prekrivajo deodorante, parfume, ki jih uporabljam zato, da lepše dišim ... na koncu se vse tako zmeša, da ni podobno ničemur ... perilo, ki ga operem s domačim praškom, diši nežno in v vonju, ki je naraven in po možnosti takšen, ki ga sama uporabljam v deodorantih, parfumih, ki si jih sama izdelam ...

 

Tako moja "dizertacija" je zaključena  Se pravi, ko vse skupaj seštejem ... hja, še naprej bomo ribali in kuhali milo 

katjushka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. mar 2013 5:30

Katjuška, velika večina ljudi uporablja prevelike količine praška.

Jaz dam na poln boben manj kot pol deci persila in je vse lepo oprano. Razen belega bombaža, ki ga "kuham" , perem vse na 35 stopinjah. Če slučajno pozabim na mehčalec, perilo nima čisto nobenega vonja.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti