Hrana naše mladosti

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

27. mar 2013 8:26

Moja naj hrana - se vidi, zakaj nikoli nisem bila suhica, hehe (mojim otrokom ne bom pustila...):

-umešana jajca za zajtrk

- špageti z ocvirki in paradižnikovim koncentratom, delal ati

-frika (krompir in ful sira)

-rezanci z govejo juho

-sendviči

-piščančje bedre

-kruhovi cmoki

-rolada brez moke od stare mame

Sreča, da ni bilo vsak dan na jedilniku...

 

Zdaj pa večinoma zelenjava, ki mora bit v vsaki stvari, ki je pa prej sploh nisem jedla... Okus se mi je ful spremenil, sam imam pa zdaj več kg...

Jedli smo še kake obare, ki sem jo do zdaj enkrat naredila, štruklje, ki jih itak nisem jedla, jetrce, farflčeva juha in še en kup stvari, ki jih nisem nikoli še delala, pa jih niti ne pogrešam, sam kake čorbe so pa fajn.

xxs

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

27. mar 2013 8:46

Meni pa po grlu nikoli ni šel ajmoht in pa beli ričet.

Se pa rada spomnim močnika stare mame. V nedeljo pa juha, pomfri in pariško ocvrti zrezki, obloženi s šunko, sirom in žličko kisle smetane, zapečeno v pečici, pa skleda motovilca. Na radiju pa čestitke in pozdravi. Novi fosili pa prepevajo: "... diridiridin Donda ...".

Še pomnite, tovariši?

Pegasti

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

27. mar 2013 9:13

moj najljubši zajtrk: kruh, majoneza ter ogrska salama (to mi je še vedno zakon )

ob sobotah nakupi v maxiju in vonj njihovega božanskega kruha, da je vseeee okol maxija dišalo ter potem pizza margerita v parmi.

nedelja: goveja juha z zlatimi kroglicami

sicer pa klasika: pire+špinača+jajce, zelenjavne juhe (čorbe)

 

nikoli pa nisem marala golaža, ker se mi je meso zdelo sumljivo (žvarouna )

Mamka Bršljanka

mojezlato  

član od: 10.12.2012

sporočila: 1039

27. mar 2013 9:34

mzm, moj interes? Razen firbca drugega ni. Samo zanima me, kaj smo (ne)radi jedli kot otroci. Glede na to, da smo različne starosti in iz različnih krajev je nabor hrane zelo pester. Za nekatere še sploh nisem slišala.

 

MBrando, ni za kaj. 

 

Kaj sem rada jedla:

- praženo jajce oz. jajce na oko + čebula (oče mi je en čas govoril, da sem lukova baba.)

- celi krompir (skuhan) zraven pa popražena zaseka (za krompir namakat) in oljov luk (čebula z bučnim oljem)

- pražena jetrca in kuhane hrtelnove kosti na kolinah

- cvrtje (šmorn) s sladkorjem + solata

- jabokva pogača (jabolčni štrudl)

- pečen piščanec in pečen krompir ob nedeljah

- domače sadje, še posebej jagode, s katerih mi je mama vsako leto spekla torto za roj. dan

- južina, ko se je delalo na njivi/v vinogradu/v gozdu.... pa še marsikaj bi se našlo.

 

Česa nisem prenesla:

- svinjskih uhljev, pljuč, ledvic in srca

- kumine (še zdaj je ne jem)

- fižole v golažu (ki jo zdaj rada pohrustam:)

- špinače (zdaj jo imam sama na vrtu)

- ...

 

Še vedno pa pomnim, kako sem bila srečna, ko je mama šla na tržnico prodajat zelenjavo. Takrat je vedno nakupila tudi špecerijo in obvezno kupila štruco belega kruha in posebno klobaso (polika). To je bil zakon in še vedno rada kdaj pojem bel kruh s poliko. Pa majonezo zraven:)

mojezlato http://kosilazavsakdan.blogspot.com/

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

27. mar 2013 11:14

Jaz sem oboževala pohana jabolka, ki jih je delala stara mama, makaronflajš, v katerem je goveje meso kar razpadalo, ker je bilo tako razkuhano, pa goveje zrezke v omaki in riž, mislim, da je bilo pri stari mami največkrat kaj takega na sporedu. Pa krompirjeva solata in meso iz juhe  Vse to mi je še vedno zelo všeč, ampak mi le malokrat uspe tako razkuhati meso za makaronflajš

Kuhinjo od stare mame sem imela veliko rajši kot mamino, ki pa tudi nikoli ni s kakšnim posebnim veseljem kuhala, ampak ji je bila to nuja. Zato večinoma sedaj kuham jaz, ker res uživam v tem.

Nisem pa marala segedina (tudi zdaj mi ni preveč priljubljena jed), fižolove juhe (je še danes niti zavohati ne smem, čeprav fižol v drugih oblikah jem), filane paprike (ki jih sedaj obožujem), ričeta (zdaj mi je ful dober) in vampov (res jih ne smem niti zavohati). Aja, pa polente nisem marala, čeprav je bila vedno samo priloga h golažu, sedaj mi je pa to najljubše-golaž in polenta.

JJ

ela113  

član od: 26.4.2011

sporočila: 134

27. mar 2013 11:29

Tudi jaz se spomnim par stvari, ki sem jih oboževala in par (no, pravzaprav eno samo!), ki jih nisem.

Od prvih lahko naštejem:

- stara mama in njene testenine z golažem, v katerem je meso kar razpadlo, pa njen bel kruh pečen v krušni peči (ki je imel na dnu na skorji še malo pepela)

- goveja juha z rezanci, pire krompir in špinača (pa še meso, ki mi ni ostalo v spominu) - to mi v spomin prikliče lepo sončno poznospomladansko nedeljo, ko sta oče in mama šla na volitve 

- krompirjevi ocvrtki, ki jih je cvrl oče ter njegov pražen krompir

- ocvrte sardelice, cvrt krompir in koruzna mineštra (delal stari oče)

- šnite (ocvrt star kruh) in knajpova bela kava

Jedla sem celo vampe in jetrca (pražena z ogromno čebule, pa tudi pohana), ki jih danes ne morem videt...

Nisem marala korenčkove pasirane mineštre (ker je bila oranžne barve in nekam sladkasta), to je pa tud edina stvar, ki se je spomnem... zdaj lahko naštejem precej več stvari, ki jih ne jem , a ješča sem še vedno... kar se mi tudi pozna

 



ela113

Sporočilo je spremenil(a) ela113 dne 27. 2013 11:31

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

27. mar 2013 11:43

Kot otrok, ko sem počitnice preživljala pri teti na kmetih, sem si s slanine odrezala kožo in jo scvrla na žerjavici v štedilniku na drva. Kar toplo mi je pri srcu, ko se spomnim tete in njene tašče, moje tretje babice, ko sta mi pomagali pri tem, da se ne bi opekla.

Pa pozimi: kislo zelje in prekajeno meso, naloženo v plasteh, počasi kuano na štedilniku na drva, in kuhan krompir zraven.

 

Kislo mleko in v pečici pečen krompir, prerezan na pol in potresen z grobo soljo

 

Domača svinjska mast na debelem kosu domačega kruha, posoljeno in potreseno s sesekljanim česnom

(nam se to ni nič poznalo na kilah, ker smo otroci v tistih časih vse dneve divjali zunaj, ni še bilo računalnikov, da bi nenehno čepeli pred njimi)

 

Prežganka, ki jo je babica pripravljala tako, da je med praženjem moke dodala še malo mlete rdeče paprike.

 

Žganci z mlekom, sladkano (to je bil in ostal edinio način, da spravim mleko po grlu navzdol ...)

 

Kos črnega kruha, premazan s pašteto iz šunke (29. novembra Subotica jo je izdeloval), na pašteto majoneza, na to rezina kuhane šunke in kisla kumarica na vrh. Lahko tudi samo pašteta s kislo kumarico.

 

Pa prekmurska salama, ena taka izjemno dobra klobasa je bila to.

 

Nikdar nisem marala zelenjave, le solate vseh vrst (razen paradižnikove, jasno, saj paradižnika še dan današnji ne jem), ali kisano zelenjavo. Izjema je bila pečena paprika.

 

Pa odojek ali jagnje z ražnja. Sploh kožica z odojka, uhlji in repek ...

In ribe, ribe, ribe v vseh oblikah in na vse mogoče načine, to sem oboževala iz najzgodnejšega otroštva.

 

Vse to sem imela res zelo rada. Pri tašči sem začela jesti vampe, ki jih prej nisem mogla niti videti, pa tudi njena piščančja obara je za prste polizat.

mamamia

Zuckerfee  

član od: 21.7.2010

sporočila: 118

27. mar 2013 12:04

Najbolj se spomnim hrane, ki sem jo jedla, ko sem bila pri stari mami in atu, saj to hrano sedaj tudi najbolj pogrešam. Rada sem imela pečena jajca na masti, kruh, domače maslo + marmelada/med, skuto z drobnjakom, ocvrte kruhove šnite, z atom sva malicala kruh, zasko in domačo klobaso, pozabit pa ne smem niti suhega kosa mesa, ki je visel na kaveljnu v shrambi (joooj kako ga pogrešam). Od glavnih jedi sem imela najraje krompir v oblicah z maslom in soljo (tisti mali krompirčki, ki so bili enkrat za v usta), orehovi štruklji, fižolova solata, goveja juha z nudeljčki, čežano, domač jagodni sladoled in seveda Gorenjkino čokolado na kilo Kompot in čaj sta bila pozimi vedno na voljo. Imam srečo, da imata ata in mama kmetijo in sta včasih še več stvari delala sama, sedaj pa so pri hiši "zbirčne riti" in sta nekaj stvari nehala delat, nekaj stvari, kot je pa zaska, jih pa žal ne moreta več delat.

Nikoli nisem marala in še vedno ne maram kruha, razdrobljenega v mleku ("mačji futr") in pire krompirja + čežane. 

Najlepši spomini pa so, ko smo šli z atom in mamo gledat krave na planino, mi je mama med potjo dajala razno "zelenje", ki se je našlo na poti za jest, tako da sem bila vedno sita Super so bili še zimski večeri na peči, ko sem grizljala jabolka in šivala atove nogavice s pomočjo lesene gobe in pa peka potice in kruha

 

 

Zuckerfee

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

27. mar 2013 12:58

Iz mladosti se dobro spomnim UNRA paketov in njihove vsebine. Rdečkast sir v konzervah (odličen), mleko v prahu in jajca v prahu(trumanova jajca smo rekl) to dvoje ni bilo za prežvečiti. Iz sosedove pekarne topli črni domač kruh z namazano mastjo in cuker posut, zaska, pa natenko narezan suh špeh. Nobeden nibil debel, nihče ni vedel za sladkorno, vse so pokurili Ravbarji pa žendarji.

Pozimi pa komaj čakali koline na vasi. točno smo vedeli kje se kolje in smo dežurali za jetrca in krvavice.

Bilo je lepo. Kaj pa danes???????

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

27. mar 2013 13:28

foxpapa je napisal/a:

Bilo je lepo. Kaj pa danes???????

Sama žalost, samo bivši ljudje...kot lepo zapoje Kreslin.
Joj kako se mi dopade vso to branje. Toplota kar polni srce in dušo. Ravbarji/žandarji, Partizani/Nemci, Indijanci/Kavbojci....Pečen kruh z jajčko in mlekom, šmoren (oni šolski), RIŽEV NARASTEK, domača goveja juha, pohani šnicli...

Je pa marsikatera hrana ki jo navajte še prav OKUSNA in mi da misliti. Enih par idej si bom vzel in si še tudi kaj privoščil--->



mamamia je napisal/a:

 

Kislo mleko in v pečici pečen krompir, prerezan na pol in potresen z grobo soljo

  

Žganci z mlekom, sladkano (to je bil in ostal edinio način, da spravim mleko po grlu navzdol ...)

 

 Lahko tudi samo pašteta s kislo kumarico.

 

Nikdar nisem marala zelenjave, le solate vseh vrst (razen paradižnikove, jasno, saj paradižnika še dan današnji ne jem), ali kisano zelenjavo. Izjema je bila pečena paprika.

 

Pa odojek ali jagnje z ražnja. Sploh kožica z odojka, uhlji in repek ...

In ribe, ribe, ribe v vseh oblikah in na vse mogoče načine, to sem oboževala iz najzgodnejšega otroštva.

 

Vse to sem imela res zelo rada. Pri tašči sem začela jesti vampe, ki jih prej nisem mogla niti videti, pa tudi njena piščančja obara je za prste polizat.



mamamia



So super zadeve, sploh tisto o kislem mleku in krompirju!! Nikoli še probal ali slišal za tole kombinacijo. Mi pa je ena taka super ideja za poletne popoldneve, po delu na vrtu ali polju, ko sonček zahaja, ko se zleknem s papijem na travo in ko debatirava, gledava proti goram in sanjava....Prav tako bom letos naredil. V košari prinesel južno.
O JAAA MAMAMIA, TU PA SVA ISTA!! Meni še sedaj najbolje pri odojku UHICE,REPEK in RILČEK papat. Joooj, saj vem. Ampak kaj čem. Tako vsaj bolje slišim, voham pa z ritjo migam, hihi.

Jooooj RIBE. FUUUJ. Kak sem jih sovražil. Samo šnicl je zadovoljiv moje želje, pa seveda POLPETE z RIZIBIZIJEM ali PIREJEM!!! Zelenjavo, začuda, sem imel vedno rad. Interesantno. 
VAMPI moji omiljeni in JA, tako takrat kot sedaj oboževal drobovino. Srčki, jetrca, ledvička, vampi, možgani z jajčkom!!! JOOOJ, kako je tooo dobro.

Piščančja obara še sedaj VELIKI HIT. Obvezno ogromno vkuhanega graha!

VALDA PAŠTETA IN KISLA KUMARA, zraven pa vrč planinskega uber sladkega čaja. OŠ style...

HVALA ZA VSO NOSTALGIJO ter IDEJE!!!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti