Potica in žolčni kamni

sončnica83  

član od: 28.10.2011

sporočila: 7

tema odprta - 24. mar 2013 8:43 | ogledi: 9.187 | odgovori: 16

Pozdravljene,

tašča ima žolčne kamne in obožuje potice, obstaja kakšna potica ki bi se lahko spekla. Vem da mora biti brez jajc in orehov, kokosove pa nima najraje. Kakšen nadev bi še lahko bil?

Hvaležna bom za vsak odgovor.

sončnica83

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

24. mar 2013 8:51

Kaj pa, če bi poiskusila z makom, pehtranom, rožiči.....Jaz sem včasih kar enostavno namazala z marelično marmelado ali pa z skutnim nadevom!

kvačkarica

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

24. mar 2013 8:56

Mogoče potica s pehtranovim ali drobnjakovim nadevom, s pusto skuto. Najbrž lahko v nadev dodate beljak, saj je pri kamnih problem rumenjak, ne celo jajce, ter mleko. Vendar pa takega okusa kot je značilen za potice ni mogoče dobiti brez smetane in masla, ki sta tudi strogo prepovedana za bolnike. 

Vso srečo.

mamka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. mar 2013 9:35

Tole me spominja na vprašanje, kako nekdo s holesterolnim problemom in ima rad klobase, je klobase, ki bodo zbijale holesterol.

Če ima gospa žolčne kamne, bo morala doživljenjsko vreči iz jedilnika take stvari. Prej ko bo to sprejela in prej, ko bo to sprejela familija, bolje bo za vse.

Vendelina jr.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. mar 2013 9:47

Je Vendelina prav povedala - če imaš probleme s žolčnimi kamni, ti niti na misel ne pride izzivati novega napada. Kdor  je to doživel, ve.  5- minutni užitek žvečenja ne odtehta dolgih ur bolečin.  Da bi si pa izmišljal nekaj kar izgleda  potici podobno ( brez maščob, jajc, oreškov, pa da ni sveže)- pa to ni ..... potem niti 5-minutnega užitka ni več, pa tudi posebnega smisla ne.

Lisa

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

24. mar 2013 10:12

Gospa naj si očisti jetra - s prehrano, čaji in z naravnimi metodami. Zaradi njih nastanejo težave z žolčem.

Ostalo pa, kot so napisale predhodnice. Dokler si ne opomore...

 

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. mar 2013 10:22

Žal, res je, kar so punce povedale: potica in žolčni kamni ne gredo skupaj. Najboljše bo, da bo tašča pač preživela par praznikov brez potice, dokler se ne spravi v red. Žolčni kamni so pač stvar, ki je pameten človek ne izziva, temveč resno razmišlja, kako se jih znebi in kako na čim lepši način doseže spravo z lastnimi jetri.

Sonja

Zuckerfee  

član od: 21.7.2010

sporočila: 118

24. mar 2013 13:44

Pri nas doma je mami tudi imela žolčne kamne in vse mogoče težave z želodcem. Res da kakšno leto ni jedla potice ravno iz tega razloga, ker so bile bolečine prehude in se enostavno ni splačalo pojest kaj takega, kar ji ni ustrezalo. Sedaj pa delamo doma potico s čokoladnim nadevom, ampak se vseeno mora paziti, da je ne poje preveč, orehove pa že nekaj let ni jedla.

Zuckerfee

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

24. mar 2013 15:30

Jaz se pa ne strinjam z mnenjem, da se mora nekdo s takšnimi težavami potici povsem odpovedat. Zato obstajajo alternative, ki so prav tako dobre, če ne še bolj. Odkar sem prvič spekla vegansko potico, tudi za ostale uporabljam enako testo, nadeve pa po navdihu spreminjam. Poskusite s tole makovo potičko, pa javite, kako ste bili zadovoljni z rezultatom. Po moje vam ne bo žal :)

http://tinyurl.com/potica1

ladyx

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. mar 2013 15:51

a brez margarine si jo že tudi delala? meni se tale veganska ne zdi kaj posebej zdrava

Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 24. 2013 15:51

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. mar 2013 16:36

Potica je potica, alternativa potici pa je lahko boljša ali slabša, nikakor pa ni potica. Kaj je boljše, kaj je bolj zdravo, o tem sploh nima smisla razpravljati, za zdravega človeka je tudi potica zdrava, saj so konec koncev v njej same bolj kot ne v redu stvari. Pri marsikom gre pa tudi za tisto emocionalno vrednost, tako kot recimo pri babičinih prtičkih - brez potice pač ni pravega praznika,pa tudi žegen mora biti pokrit s pravim prtom.

Kaj torej narediti? Jaz bi se pač potrudila, da tašči, če je bolna, ne bi migljala pred nosom s stvarmi, za katere vem, da ji škodijo, se jim pa težko odreče. Pa tudi s kakimi alternativami se/je ne bi silila, če je edino potica tisto, kar ji je v veselje. Za zdravje je pač treba nekaj narediti (oziroma kdaj pa kdaj česa tudi ne narediti). Moj nasvet bi pač bil, da letos potico preskočite.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti