Portorož

marec  

član od: 16.12.2009

sporočila: 208

tema odprta - 28. feb 2013 9:00 | ogledi: 8.180 | odgovori: 17

Živjo,

 

Za vikend se odpravljam na obalo in me zanima, kaj si v Portorožu lahko ogledam, kje so kakšne posebnosti, ki so skrite nam, ki nismo z obale.

 

Hvala in lep dan želim

marec

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. feb 2013 9:07

 Ne vem, če hočeš ravno v Portorožu to videt, v okolici je pa kar nekaj točk, vrednih ogleda (pa naj mi Primorke oprostijo, če se tlele rinem), ampak naša obala je tako majhna, da tudi kam v bližino ni težko iti: Soline v Sečovljah in Strunjanu, Tonina hiša v Sv. Petru, Piranska cerkev in obzidje z edinim kaprovcem,  divje rastočim pri nas, Krkavče - muzej istrskih običajev, Istrska ušesa, cerkvica v Hrastovljah, stara mestna jedra Pirana, Kopra, Izole Portorož ga nima, hehehe), luštne so pa tudi pešpoti - iz Strunjanskega križa, iz višine si lahko ogledaš Mesečev zaliv......ni da ni

cervus

 

lp




Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 01. 2013 15:44

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

28. feb 2013 9:34

Forma viva-Portorož,Seča

Soline,tako Strunjanske kot Sečoveljske

Škocjanski zatok je tudi sedaj kar precej pol ptic selivk

peš pot med Strunjanom in Portorožem po bivši železnici

nekje v Izoli je en stric,ki ima zelo veliko maket železnic.Je zelo prijazen in moja mladina je tam preživela skoraj celo dopoldne.

 

Sicer pa je najbolje iti v najbližji TIC in tam vedo pomagati-nič bat

 

lp

 

 

 

 

 

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

28. feb 2013 10:23

Nam je bil zelo všeč akvarij v Piranu.Drugače pa smo mi običajno hodili iz centra do Lucije ali iz centra v Piran. Malo več hoje, ampak na svežem zraku in sončku je prijetno. 

Meni sam Portorož ni kaj posebnega. Pred nedavnim sem ugotovila, da pod hotelom Rieviera ni slaščičarne, ki je bila najboljša točka naših izletov. Ne vem a je začasno ali je že odprta? 

Tudi mi gremo konec tedna malo na izlet na sonček....

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. feb 2013 15:37

elaphus je napisal/a:

Ne vem, če hočeš ravno v Portorožu to videt, v okolici je pa kar nekaj točk, vrednih ogleda (pa naj mi Primorke oprostijo, če se tlele rinem), ampak naša obala je tako majhna, da tudi kam v bližino ni težko iti: Soline v Sečovljah in Strunjanu, Tonina hiša v Sv. Petru, Piranska cerkev in obzidje z edinim kaprovcem,  divje rastočim pri nas, Krkavče - muzej istrskih običajev, Istrska ušesa, cerkvica v Hrastovljah, stara mestna jedra Pirana, Kopra, Izole Portorož ga nima, hehehe), luštne so pa tudi pešpoti - iz Strunjanskega križa, iz višine si lahko ogledaš Mesečev zaliv......ni da ni

lp



cervus

Elaphus, lepo si opisala obalne atrakcije, me pa zanima odkod ti podatek, da edini kaprovec pri nas divja z obzidja (verjetno si imela v mislih južnega) cerkve našega patrona. Na to neumnost sem naletela že nekajkrat, se mi zdi, da pred leti celo na tem portalu, zato sklepam, da podatek črpate iz nekega, vsaj navidez relevantnega vira, pa me zanima od kod?

Dejstvo je, da kaprovec po veliki pozebi v tridesetih letih prejšnjega stoletja že desetletja spet poganja iz večine južno orientiranih škarp, na tistih, ki so pa orientirane severno in locirane strmo in neposredno nad morjem, pa sploh nikoli ni pozebel in se je ohranil do danes. Tako kot oljke ni podlegel nobeni zmrzali ravno zaradi akumulacije toplote v morju, ki se tu hitro spusti relativno globoko in se nikoli ne shladi pod 8°stopinj Celzija in poleti hladi, pozimi pa ogreva te srečne kraje.

Saj ne, da bi koga v tem letnem času zanimali kaprovci, na cerkvenem (pa tudi na mestnem obzidju, pa na marsikateri hiši s kamnito fasado poganjajo). Sem šla fotografirat ene poganjke, ki so tako blizu, da grem lahko v pantofolah, recimo dvajset korakov. Rastejo pri hiši, ki jo sonce obsije le za nekaj ur dopoldne. Rastišče je kakšnih 25 - 30 metrov nad morjem.

 

 

nola

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

28. feb 2013 15:42

nola, za nas celince še pojasnilo, kaj so pantofole. Copati, pižama, ...??

sonci

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. feb 2013 16:10

Pa še nekaj o zgodovinskem jedru Portoroža.

Sicer ne vem koliko daleč po memory line se ti spuščaš, jaz se vsako leto pozno spomladi, ko zadišijo lipe, spustim do habsburškega Portoroža. Pozimi se sprehodim po plaži, obiščem , pa čeprav samo s pogledom to ali ono vilo.

Portorož, ki nosi svoje ime po cerkvi S.Marie delle Rose že od leta 1251 naprej, vsekakor nosi svojo tradicijo iz dvanajstega stoletja, ko so ga kot zdraviliško mesto utemeljili benediktinci do devetnajstega stoletja, ko je zacvetel kot habsburško zdravilišče. To malo hotelsko mestece ni nikoli klonilo pod nobeno oblastjo in je s solinskim blatom oblagalo politične in verske mogočnike vse do dne, ko je nabasalo na take, ki so v blatu rojeni.

 

nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. feb 2013 16:13

Copati.

nola

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. feb 2013 22:55

Nola, na faksu sem slišala to ?neumnost? , pred več kot četrt stoletja. Morda pa v današnjih časih drugače učijo ali pa sploh ne učijo, kajj pa vem. Se mi pa še vedno zdi bolje, da se motim, ko trdim, da je edini, kakor da sploh ne bi vedela, da tam obstaja, raste, cveti in kljubuje pozebi.

lp

P.s. kar se pa memory line tiče, se pa jaz prav nič ne spuščam po njej, vsaj, kar se Portoroža tiče. Sem bila premalo časa in premalokrat v tistih koncih, da bi lahko obujala kakšne spomine nanj.

cervus

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

1. mar 2013 4:18

[citat=--elaphus--]

Nola, na faksu sem slišala to ?neumnost? , pred več kot četrt stoletja. Morda pa v današnjih časih drugače učijo ali pa sploh ne učijo, kajj pa vem. Se mi pa še vedno zdi bolje, da se motim, ko trdim, da je edini, kakor da sploh ne bi vedela, da tam obstaja, raste, cveti in kljubuje pozebi.

 

Seveda, se popolnoma strinjam in sem prepričana, da so tudi naši kaprovci zadovoljni da se tu pa tam kdo spomni nanje, kjer koli že obstajajo, rastejo, cvetijo in kljubujejo pozebi in napačnim navedbam. Kako dandanes in kako so pred leti učili na tvojem faksu ne vem, je pa to vsekakor en lep primer za potrditev vseživljenskega učenja, se ti ne zdi?

Mene bi bolj kot ekskluzivnost njihove lokacije zanimal način in pot kako so zašli k nam in se tu kljub ljuti klimi obdržali, ampak sem seveda po tvojem pojasnilu malo skeptična do akademskih razlag.

 

Kar se pa tiče portoroške memory line sem se spotaknila ob tvojo izjavo, da Portorož nima mestnega jedra (pa menda nisi tudi tega slišala na svojem faksu).

Da ne bo  več kot toliko nesporazumov - meni je zelo všeč, če mi kakšen kraj opišejo in priporočijo ljudje od drugod, velikokrat se domorodci sprehajamo/jo okrog  in mimo pomembnih stvari ne da bi jih opazili.

 

 

 

 

 

nola

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

1. mar 2013 5:15

Če pa imaš povpraševanje po kakšni dobri gostilni, pa mi le napiši na zasebno sporočilo in ti jih opišem kar nekaj - raznolikih.... imam primorsko v malem prsteku od kozine do lucije :) 

 

Lepo se imej in uživaj. 

dkrajnc24

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti