Kulinarični plan za leto 2013

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. apr 2013 15:29

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

@mamamia, Kimchi ni kaka posebna sreča. (povedano kar se da vljudno) 

@tamalaursa, JAmie ima popolnoma enako razmerje sestavin kot tvoja mama, samo testo spusti skozi na mašino za rezance, da aktivira gluten (upam, da sem prav prevedla iz angleščine) in je postopek opravljen na tik-tak. Vsa poanta domačih testenin je v tem, da so sveže. Zato se mi zdi nesmiselno, da bi jih naredila en kup in jih imela par dni razstavljene po celi bajti, da se posušijo. 



Vanja

 

Saj vem, da kimči ni neka posebna sreča, vsaj po prebranem o tem ne, ampak saj veš, koliko mi je do tega, da jedi probam na kraju samem ...

mamamia

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

9. apr 2013 20:31

Jaz sem pa francoske rogljičke zadnjič prvič spekla iz domačega listnatega testa, ki sem ga prvič delala inje uspelo, slic pa nimam... Mi boste mogli verjet :) Sicer pa nimam nekih posebnik kulinaričnih izkušenj, ker me mama ni učila ins em se mogla sama...

 

Imam cel kup knjig s slaščicami, ki jih moram preizkusit... Pa ni časa...

Odkrit moram recept za zdrave kekse iz ovsenih kosmičev, ki krustajo, pa d ani not sladkorja in banane (fuj).

Naučit se moram pečt ribe...

Vlagat moram začet sadje in zelenjavo. Najprej pa moram naredi t vrt...

Posejat začimbe, da zrastejo ind a bodo za moje kunce in za kake čaje, ki jih imam rada.

Naučit se nekaj o zeliščih in to uproabit v kulinariki.

Nabavit mašino za testeninie in jih delat sama. Ne ker bi bile trgovinske slabe, ampak ker so domače boljše (in bolj romantične...).

Naučit se uporabljat ekonom lonc...

Kupit multipraktik, mašino za vakumiranje in rezanje salam, strojček za sladoled.

Začet označevat datume na vrečke, ki jih dam v zmrzovalnik...

 

Pa ziher še kej..

xxs

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. apr 2013 22:25

Pa odvadi se fuj pri hrani pisat, za začetek, čeprav sama česa ne maraš. S tem kažeš nespoštovanje do hrane, ne do nas.

 

Jaz se pa zase bojim, da mi letos kimčija ne bo uspelo poskusit, čeprav - upanje umira zadnje.

mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. apr 2013 22:45

xxs, glede fuj, mamamia ima prav, glede ostalega: rabiš enih petdeset let za vse to ( upam, da bo dovolj )

ežoj

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

10. apr 2013 8:20

xxs je napisal/a:

Jaz sem pa francoske rogljičke zadnjič prvič spekla iz domačega listnatega testa, ki sem ga prvič delala inje uspelo, slic pa nimam... Mi boste mogli verjet :) Sicer pa nimam nekih posebnik kulinaričnih izkušenj, ker me mama ni učila ins em se mogla sama...

 

Imam cel kup knjig s slaščicami, ki jih moram preizkusit... Pa ni časa...

Odkrit moram recept za zdrave kekse iz ovsenih kosmičev, ki krustajo, pa d ani not sladkorja in banane (fuj).

Naučit se moram pečt ribe...

Vlagat moram začet sadje in zelenjavo. Najprej pa moram naredi t vrt...

Posejat začimbe, da zrastejo ind a bodo za moje kunce in za kake čaje, ki jih imam rada.

Naučit se nekaj o zeliščih in to uproabit v kulinariki.

Nabavit mašino za testeninie in jih delat sama. Ne ker bi bile trgovinske slabe, ampak ker so domače boljše (in bolj romantične...).

Naučit se uporabljat ekonom lonc...

Kupit multipraktik, mašino za vakumiranje in rezanje salam, strojček za sladoled.

Začet označevat datume na vrečke, ki jih dam v zmrzovalnik...

 

Pa ziher še kej..



xxs



JEEEEEEEEJ. V večini točk se pridružujem.
Sem pa ponosen da sem lani PRVIČ in ČISTO SAM naredil prve marmelade katere so hvaljenje v celotnem mojem sorodstvu širom Slovenije. Brez sladkorja (če že, pa sila malo in še to le pravi rjavi), želatine, dodatkov. Delal sem različne, tudi čudne kombinacije.

Ponosen na svoji DVE prvi potici. Obe iz PZ moke. Ena PEHTRANOVA, druga MAKOVA. Za zajčka ponovno naredili v navezi PAPI/MAMAN/JAZ in je uspela kot se šika.

Testenine lani delal sam, a kaj ko moram po mašino za te hvaležene dobrote do strica. Ali kupit, ali pa valjat dokler mi zapestje ne odpade.

Vlaganje letos OBVEZNO. Paprike (navadne/pečene), kumarce, kobice (lani je mama vložla POHORSKE in je tako slastno prišlo ven. MMMMM) edino rdeče pese ne bom. Too much svinjarije. 
Zakuhat novo dozo PRAVE ITA. PARADIŽNIKOVE OMAKE, ter jo zamrznit.
Posadit na balkonu osnovne začimbe. Tako kot lani----> rožmarin, bazilika, šnitlauh...

Ribe tudi ja. Pa tudi meso. Po 2,5 letih vegija, sem izgubljen. Soljatke in zelenjavne jedi obvladam, vse drugo pa je še v fazi učenja. Ampak je lepo.

Pri peki peciva pa nekaj uber zakompliciranega. Da bo vzelo svoj čas. Kekse in lažja peciva mi že grejo. Kakšne torte, perfekcija cupcakov, fr.sladice pa so še sanje...

Lepo počasi in na easy. Sem še mlad, vi vsi pa tudi in mi boste še dolgo dolgo let pomagali/svetovali 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

10. apr 2013 8:49

Uf, MBrando je za oženit :))

 

Kako pa narediš marmelade brez vsega tega - me ful zanima, ker bi jaz tudi...? A moraš dat potem zmrznit? Ker drugače, kako to obstane in kako dolgo?

Našla sem samo eno želatino za diabetike, sčimer naj bi se delalo in mi je zato fajn, ker ima manj sladkorja ali ga sploh nima mislim da...

Sam se mi pa ful toži po vrtu od stare mame - zdaj moram vse sadje kupit in je drago, tam je pa imela dobesedno vse, res vse, razen stari ki pri nas pač ne rastejo. Po jabolkah iz trgovine dobim jaz alergično reakcijo, pogosto, čeprav jih dobro umijem, ampak je od olupka. Grlo mi zateče kot pri angini in imam občutek, da me duši, zato sem prepričana, da te stvari izdatno špricajo z nečem...

xxs

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. apr 2013 9:44

xxs je napisal/a:

Našla sem samo eno želatino za diabetike, sčimer naj bi se delalo in mi je zato fajn, ker ima manj sladkorja ali ga sploh nima mislim da...

Nobena želatina nima sladkorja. Je namreč delno hidroliziran kolagen, ki je beljakovina.

rimljanka

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

10. apr 2013 17:07

xxs: Vse je v kompromisu. Ali boš ohranila vitaminčke in sladkala, ali pa boš naredila mrtvo živilo (kar niti ni funkcija marmelade/džema, saj vitamine dobivamo direktno iz dreves!!) in uživali v kombinaciji domače skute, domače naravno sladke in sočne marmelade/džema ter šalce mleka/čaja.
jaz delam džeme, kar pomeni da ne pasiram ampak pustim koščke. Njam. Rad imam da še kaj grizem ko jem oz. ko zarežem v sočno polnilo pri palačinkah.

Enostavno kuhaj, kuhaj, kuhaj....itak se naraven pektin izloči in konzervira. Le pri manj sladkih sadjih uporabim sladkor oz. ZELO ZELO ZRELE BANANE. V knjižnici dobite suuuper knjigo na temo MARMELADE. Zdaleč največ me je naučila.
Letos še obvezno delam MLEČNO MARMELADO, katera se bo podala ob kakšnih čoko zadevah!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

10. apr 2013 20:31

Hvala za nasvet, bom tud knjigo probala poiskat.

Nisem vedela, da se izloči pektin med kuhanjem - o tem nimam pojma, mogoče da je to del splošne razgledanosti, sam res sem bila tu prikrajšana, moja mama zna sam dunajske naredit...

 

Upam, da bodo letos borovnice, preden smo začeli prekopavat parcelo za gradnjo , jih je bila cela parcela... Res fuuul borovnic, pa še vedno so, dobesedno pred nosom mi rastejo, ampak lani jih pa ni bilo, vreme, letos pa vprašanje kaj bo... Če bodo, probam borovničevo marmelado, s celimi koščki - itak... mmmm njami.

xxs

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. apr 2013 20:40

[citat=--MBrando--]

Enostavno kuhaj, kuhaj, kuhaj....itak se naraven pektin izloči in konzervira.

[citat]

Pektin ni konzervans, je le zgoščevalec.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti