Kulinarični plan za leto 2013

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 16:30

Moj kulinarični plan je, da si kupim enega MUMa  skoraj 30 let star multipraktik nam je dušo spustil (no, ni je nam, on jo je ) tako da nujno potrebujem drugega. Mam že ogledanega iz ene druge teme.

Drugače pa nimam kakšnih visokoletečih načrtov, le to, da bodo ribe in morske jedi večkrat na jedilniku in da mi uspe čimbolj razširiti jedilnik. To je kar težko delo.

JJ

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

19. mar 2013 20:41

moja želja za letošnje leto je, da "prekuham" mojo najljubšo Oliverjevo knjigo.



Mamka Bršljanka

Sporočilo je spremenil(a) Mamka Bršljanka dne 19. 2013 20:42

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

19. mar 2013 20:59

Levinjav ne vem če je to zate okolica Litije, ampak v Zagradcu je Štupnikov mlin, kjer imajo vse take moke. Cene se ugodne in moke (in tudi kaše) so SUPER.

tamalaursa

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

20. mar 2013 9:25

Tamalaursa, niti ni okolica Litije, je pa zelooooo blizu. Tako, da se sigurno tam oglasim. Bomo imele kar lepo izlet do tja z mojimi deklinami. Najlepša hvala za informacijo .

Pa smejte se in lepo se imejte.

Levinjav

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

20. mar 2013 9:33

Ni problema :). Sproti lahko pa še pogledate Jurčičevo domačijo na Muljavi pa zapeljete se lahko do izvira Krke 

tamalaursa

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

20. mar 2013 11:51

Jaz pa si želim pripraviti Macaroons in se izpopolniti pri pripravi različnega mesa na različne načine. Moj dragi je namreč čisti mesojedec :)

Lopatka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. apr 2013 20:21

Že par let se spogledujem s sladkimi "kruhki" iz kvašenega listnatega testa, ki se jim reče Kouign-amann (izg. je podobna "Queen aman") in izhajajo iz Bretanije. Med zadnjim prelaganjem se testu doda precejšnja količina sladkorja in nekoliko soli. Ko sem slišala nekoga, ki ima kuharsko TV oddajo, izjaviti, da on tega niti pod razno ne bi delal, ker je tako komplicirano, sem se odločila, da izpeljem "projekt".

Torej, pripravljeno kvašeno listnato testo razvaljamo in razrežemo na kvadrate. Vogale prepognemo in jih pritisnemo v sredino kvadrata. Pečejo se v poljubno velikih modelčkih, ki so bili rahlo premazani z maslom in potreseni s sladkorjem.  Končni izdelek ima krhko karamelno skorjo, notranjost je mehka in maslena. Po pravici povedano, niti približno si nisem mislila, da nama bodo tako zelo všeč. Naslednjič bom kruhke odišavila s  kardamomom. 

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 05. 2013 20:22

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. apr 2013 20:44

Zgleda izvrstno! Vidim, da imaš rada najtežje izzive. Si res iz ta pravega testa!

 

 

 

 

 

naor

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

5. apr 2013 21:37

Oh njams!! zdaj pa še o testu poročaj!!!! hočemo recept in navodila :D ali si že kje objavila?

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. apr 2013 3:26

Bannanna, Testo se naredi takole:

V kitchenaid ali MUM streseš:

8g suhega kvasa

1 žlico sladkorja

Doliješ 3 dl tople vode in počakaš, da kvasec naraste.

Dodaš:

500 g moke

15 g soli

30g raztopljenega masla

Približno 2 minuti miksaš na majhni hitrosti (nastavek na 2), potem še 12 minut na srednji (nastavek za hitrost na 6 do 8)

Pokriješ s krpo in pustiš, da testo kipne.

300 g masla, (jaz sem uporabila slanega, kar se je izkazalo za dobro "napako") med dvema kosoma plastične folije razvaljaš, da je malo manj kot 1cm tanko. Obdeluješ hladnega iz hladilnika in sicer tako, da ga najprej potolčeš z valjarjem, nato razvaljaš. Zavitega v folijo postaviš v hladilnik.

Vzhajano testo razvaljaš na malo več kot 2x velikost razvaljanega masla. Na eno polovico položiš maslo in prekriješ z drugo polovico. Testo "gladko"pritisneš in stisneš vogale. Testo obrneš tako, da je s pregibom ob tebi, ga razvaljaš na 2 kratno velikost In preložiš: Najprej levo tretjino čez srednjo tretjino, nato prekriješ z desno tretjino. Zaviješ v folijo in daš na hladno za eno uro. Preložiš še 3x, vsakokrat z enournim počitkom (vse skupaj 4x).

Ko testo valjaš petič, razvaljanega potreseš z 270g sladkorja, ki si mu primešala 5ml (1 merilna žlička) solnega cveta. Preložiš kot prej in takoj razvaljaš. Narežeš na poljubne kvadratke, jim upogneš krake in pritisneš na stedino. 

Pripravljene kolačke daš v modelčke (ramekine), ki si jih premazala z maslom in potresla s sladkorjem. Ko skoraj podvojijo volumen, jih pečeš pri 190 stopinjah približno 35 do 40 minut.  Kvadratki naj imajo eno stranico tako dolgo, kot je premer modela pomnoženo z 1,4. Kako sem prišla do te številke (1,4) bi morala opisati v enem blogu.  

Ko so pečeni, jih takoj previdno odstraniš iz modela in počakaš, da se ohladijo. Odlično so iz zmrzovalnika.

Če želiš, lahko sladkorju dodaš malo vanilije. Meni so zelo všeč palmiersi s kardamomom, zato bo moja naslednja runda s tem dodatkom, četudi gre Bretoncem menda grozno na živce, da ljudje recept spreminjajo.

 

P.S: NA internetu sem našla veliko podatkov, da moraš imeti maslo z minimalno količino vode. Pri nas se dobi 84% , kar naj bi imelo v ta namen preveč vode, a so mi kolački vseeno lepo uspeli. Vsekakor kupi prvovrstno maslo, ko jih boš delala.

Have fun.

 

P.S: Potrebuješ moko za kruh. Če jih boš odišavila s kardamomom, rabiš cirka 4grame cardamoma na 270g sladkorja (1,5% teže sladkorja). 



Vanja




Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 06. 2013 13:42

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti