Izdelava albuminske skute

tema je zaklenjena

jora  

član od: 20.2.2013

sporočila: 1

tema odprta - 20. feb 2013 19:50 | ogledi: 11.942 | odgovori: 4

Živjo,

ker nikakor ne znam razvozlati, kako naj pripravim

            "6 ml 50% raztopine cintronske kisline na 10 l sirotke",

sem se odločila, da se končno registriram še na kulSlo, pa da vidimo.

 

Torej izračun potrebujem za izdelavo albuminske skute po receptu iz knjige Izdelava jugurta, skute in sira avtoric Nežke Bajt in Slavice Golc - Teger. Imam citronsko kislino v prahu in naj mi kdo po domače pove, koliko gramov na 10 l sirotke jo moram dodati (verjetno raztopljene v vodi ali delu sirotke). 

Vnaprej hvaaaala za hitro pomoč!

 

 

jora

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 364

20. feb 2013 20:02

Da je raztopina 50% mora biti pol topila in pol topljenca. V tem primeru torej 3 ml vode (ali sirotke) in 3 ml citronske kisline (če zanemarimo različni gostoti obeh snovi). 

Se mi zdi, da je tako. Če ne pa me bodo tisti, ki so bolj na ti s kemijo popravili. 

Lp

Noemi

jora  

član od: 20.2.2013

sporočila: 1

20. feb 2013 20:05

 Hvala za hiter odgovorKako pa te 3 ml citronske kisline pretvorim v grame, da bi to lahko lažje izmerila/stehtala?

jora

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. feb 2013 20:11

Dodati moraš 6 ml 50 % raztopine.

Če ne piše drugače, so verjetno mišljeni masni deleži  - zmešaš torej enake količine (po masi) vode in kisline, potem pa odmeriš 6 ml in zliješ v sirotko (če je seveda imaš 10 L, sicer pa ustrezo več ali manj). Koliko točno moraš vzeti, če se nočeš ubadati z ostankom, pa ti pa ne vem povedati, ker ne vem, kakšna je gostota ratopine, to bi morala povedati gospa Bajtova ali Golčeva. Kaj pa vem, začni s po 5 grami vsake, pa boš videla, koliko pride po volumnu, saj citronska kislina ni tako zelo draga, ostanek pa lahko porabiš za kaj drugega.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti