Kako uporabljati ekonom lonec

kanarček  

član od: 29.10.2011

sporočila: 22

tema odprta - 5. feb 2013 13:09 | ogledi: 26.476 | odgovori: 21

Živjo

Vem da je o ekonomloncih ogromno tem že odprtih, ampak tega vprašanja/odgovora pa še nisem našla, zato prosim, če mi lahko kdo odgovori ali pa me preusmeri na formu kjer je to napisano. No in sedaj vprašanje:

Razmišljam da bi si kupila ekonomlonec, doma ga nismo nikoli uporabljali, zato nimam nobenih izkušenj. Torej recimo da se odločim skuhati kromper. Koliko dam vode, toliko kot bi jo dala v navadni lonec ali manj? Potem ko začne piskati zmanjšam temperaturo na rinki ali pustim na najbolj vroče (imam indukcijo)? Take praktične stvari me zanimajo - kako uporabljati lonec? O tem kaj se kuha notri je ogromno napisanega,.... O uporabi pa bolj malo.

Hvala vsem

 

kanarček

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

5. feb 2013 14:52

Obicajno imas doloceno najmanjso in najvecjo kolicino vode glede na velikost ekonoma. Moj ekonom ima gumb, ki se dvigne, iz lonca, ce zacne piskat, je temperatura previsoka. Se pravi, ko dosezes pravo temperaturo (tlak) to samo vzdrzujes toliko casa kot je potrebno - kar je pa odvisno od vrste ekonoma in kolicine tekocine v njem. Jaz obicajno pustim da se temperatura zniza sama od sebe (kar lahko traja kar nekaj casa), ce se mi mudi pa lahko pa  pocasi znizam pritisk v loncu (nacin je spet odvisen od modela), sele nato odprem. Uporabljam ga za stvari ki se kuhajo dlje - govejo juho, golaz, strocnice, za sam krompir niti ne.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

5. feb 2013 15:01

Zudi jaz ne uporabljam ekonom lonca za kuhanje krompirja, ker je zelo težko določiti čas kuhanja glede na velikost krompirja. Poskusila sem ga kuhati 2x - prvič je bil popolnoma razkuhan, naslednjič še trd in sem ga do konca skuhala v o Tudi testenin nikoli ne kuham v njem.

Uporabljam ga tako kot rebecca, za juhe, enolončnice, fižol.

rosie

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

5. feb 2013 15:36

 

Vode mora biti manj, ampak krompirja se res ne splača kuhati v njem.

Mi imamo takega, ki ima 'gumb' na vrhu in ko sta dve črtici vidni, je pritiska dovolj. Takrat plin ugasnemo ali pa damo čisto na minimum, da se pritisk vzdržuje.

Ponavadi z ekonom loncem vedno dobiš navodila, ki ti pomagajo na začetku, ker se med seboj razlikujejo.

trac

Rakuncek  

član od: 29.12.2008

sporočila: 79

5. feb 2013 16:02

mi pa tudi za krompir (da ga kuhas v lupini... golaz,boranjo goveje juhe, cvetaco, brsticni ohrovt... kuhamo po navodilih iz knjizice, ki je bila zraven. 

Sporočilo je spremenil(a) Rakuncek dne 05. 2013 19:30

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. feb 2013 16:19

Vsak spodoben ekonom lonec ima zraven navodila za pripravo hrane.

Še doma, sem v ekonomu pripravljala goveje zrezke, ker se mi je zdelo da je bil to edini način, da so mehki. Tudi govejo juho sem kuhala v njem, z manj vode, seve. Pa golaž tudi, s krompirjem tudi nisem imela sreče, čeprav sem izbirala približno enako velike.

Ob nakupu drugega so bila v beležki navodila za pripravo rižote, ki je bila presenetljivo dobra.

 

Vanja

waris  

član od: 5.3.2006

sporočila: 59

5. feb 2013 16:32

Kanarček, ko boš kupila ekonom lonec boš dobila zraven tudi natančna navodila, katera si moraš res temeljito prebrat.

Zraven bo tudi tabela, koliko časa se določena zelenjava ali jed kuha. Čas, ki je v tabeli  napisan se meri od trenutka, ko lonec začne piskat in ko zmanjšaš indukcijo ali plin. Na indukciji sprva kuhaš na 9 stopnji, ko pa zavre pa zmanjšam na 4. ali 5. stopnjo. Ko je kuhano pustim, da gre para ven in potem odprem.

Jaz ga uporabljam vsaki dan in v njem tudi kuham krompir in sicer:

- celega v lupini  10 minut  ( izbereš majhne krompirje približno iste velikosti in naliješ vode le toliko, da pokrije krompir)

- na kockice narezanega  ( za pire) pa pet minut

Moj ekonom lonec ima dve stopnje kuhanja, prva  je za zelenjavo in druga za druga živila, ki se dlje kuhajo.

V njem kuham tudi vso zelenjavo na sopari.

 

waris

Rakuncek  

član od: 29.12.2008

sporočila: 79

5. feb 2013 19:30

mi pa tudi za krompir (da ga kuhas v lupini... golaz,boranjo goveje juhe, cvetaco, brsticni ohrovt... 

Rakuncek

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

5. feb 2013 20:54

Tudi sama si kuhanja brez ekonom lonca ne predstavljam.

Kar se tiče krompirja v oblicah, potem je čas 10 minut ravno pravšnji. Pri kuhanju rdeče pese pazim, da je vode malo, da kasneje ni vse rdeče po kuhinji. Kuham tudi kostanj.

So ti pa že prej napisale, da boš poleg lonca dobila navodila in te najprej preberi.

Želim ti uspešno kuho.

limonca26

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. feb 2013 22:22

Zanimivo branje. A ekonom lonec je ena tistih redki h reči v zvezi s kuhinjo, ki me niti malo nezanima. Malo sem gledala, kako gre to pri tašči, pa sem rekla, da to ni zame. In zanjo tudi ne, že leta in leta ga ne uporablja več. Od takrat, ko ji je nekaj razneslo.

 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti