Kaj me moti

tema je zaklenjena

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

7. maj 2013 9:39

No, 10 let nazaj so ti pripadniki že imeli take fasade, ostali pa ne. Glede na to, da sem tu domačinka, poznam prebivalce, zato lahko to napišem. Da bi pa Rome krivila za ta pojav, mi pa na kraj pameti ne pade. Krivi so pač lastniki hiš s takim okusom oz. smislom za urejanje prostora.

pirnica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. maj 2013 20:36

In, dobri bog, pirnica, kje je tale "pri nas"?

Ker, saj si čisto okej punca, ampak z zadnjima topicoma pa bredeš po blatu nekorektnosti in se spogleduješ s sovražanim govorom - pa se tega niti ne zavedaš. To, da to ni kapnilo modertorju s števliko.....? No, ja.

 

Ker - bom nadaljevala logiko, ki jo je pirnica zapisala - če se za ljudi, ki so kičasto oblečeni, ovešeni z vsem mogočim nakitom itd....uporablja, da so cigansko oblečeni (ne gre tule nič maskriati z bolj korektnim izrazom "romsko"), se velja vprašati - oziroma, logika to zahteva, kako se pa označi naslednje skupine ljudi:

- resno, ali obstaja kakšno označevanje, kjer si označbo sposojate po etnični skupnosti za ljudi, ki se oblačijo neupadljivo, konservativno, nedomišljeno in z mnimalnim ali brez nakita?

- ali obstaja kakšno označevanje, kjer si označbo sposojate po etnični skupnosti za ljudi, ki se oblačijo elegantno in so vedno kot bi jih slikali za žurnale?

- ali obstaja kakšno označevanje, kjer si označbo sposojate po etnični skupnosti, za ljudi, ki se oblačijo skromno?

In nadaljujem in, ja, banaliziram, da se vidi uboštvo tovrstnih oznake, a se po obleki spozna, kdo je Slovenec in kdo ne? Ker, mimogrede, kakih 70 let nazaj so po na prapočelu tega istega, ki se je potem razvilo v nekja pošsastnega   grupirali ljudi ....in jutri bo 68- obletnica, ko je demokratični svet premagal takšno prakso. Ki se je najprej začela tako, da so si eni domišljali, da lahko ljudi v svoji soseščini okarakterizirajo po barvi ....

In še nekaj, kaj za boga milega pa misliš,  ti dovoli, da zgolj zaradi tega, ker "pri nas, v našem kraju" živi pa nekaj Romov, da lahko nabor negativnih lastnosti alociraš na skupnost? To se ne dela. Se pač preprosto odločimo, da se tak govor ne uporablja. Če se kdo lahko norčuje ali dela klišeje iz noše, naselij itd, so to lahko v tem trenutku samo Romi sami. Saj oni se. Samo je žal tako, da premalo vemo o njihovi štosih na lasten račun. Ko in če bodo romski vici postali takšna institucija, kot so bosanski vici, potem se bomo pa lahko vsi štosirali in govorili o "ciganskih krilih" pa o "ciganski vzgoji" in kar je še tega - ampak za to bo potrebno še nekaj časa in moramo ga dati sebi in romski skupnosti, da se emancipira.

Mimogrede, a imate tudi kakšno skupnost, na katero se alocirajo same dobre lastnosti na tem svetu? Just askin'...

In medtem, ko se romska skupnost emancipira in slovenska z njo, nas čisto nič ne stane, če se malo educiramo o oblikovanju prostora, o razmerjih in barvah in oblikah, ki so kraji prijazne in tistih, ki to niso.

 

P. S.

V mojih spominih iz otroštva imajo posebno mesto počitnice v Prekmurju. Tam je moj stric, zdravnik, skupaj s patronažno sestro, pred slabimi štirimi desetletji hodil po vaseh in cepil otroke in odrasle in včasih sva šli s sestrično z njim. Najbolj zabavno je bilo vedno v Pušči.  Neprecenljivo.

 

 

 

Vendelina jr.

Mygrace

sporočila: 6506

7. maj 2013 20:57

Kako pa kaj "šik avstrijskega podeželja", belacesta, no! In uni, ki hodijo k vaškim frizerjem? Ježeštana, kakšno sprenevedanje pa to človk ne more verjet, če ni v špilu

 

Pa itak...vsi, ki navijate za Tajke in Tajce...da vas ni sram! Takole v intimi spleta čepeti in čičati in čakati, kako bo nekdo nekomu nekaj zakuhal!? In kaj če nekdo iz ljubosumja potegne nož ali pištolo? Ja, se bo  dogajalo, hura, jupiiiiiiiiii, a ne??????

 

Namesto, da bi si pomagali med sabo, se izživljate nad drugimi. In kjer se prepirata dva, tretji dobiček ima! Skratka, katastrofa!

                                       (in zazihr bojo Cigani boljš prežvel, garant press)

 

                                            

Mygrace

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. maj 2013 22:15

Mene pa moti, da ne razumem kaj klobasa uporabnica Mygrace  ali katerakoli že osebnost trenutno prisotna za eno in isto tipkovnico.



Commis débarrasseur

minka2  

član od: 10.6.2009

sporočila: 123

7. maj 2013 22:46

zzak1977 je napisal/a:

Mene pa moti, da ne razumem kaj klobasa uporabnica Mygrace  ali katerakoli že osebnost trenutno prisotna za eno in isto tipkovnico.



Commis débarrasseur

Zgleda, da je obsedena z Vendelino. Strelja puščice na skoraj vsako njeno izjavo, ki jih, izgleda, zna na pamet.

minka2

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

8. maj 2013 6:30

Čudi me, da ste nekateri moje pisanje prepoznali kot sovražni govor, katerega namen to gotovo ni bil. Če bi želela doseči tak namen, bi lahko kaj veliko hujšega napisala. Pravzaprav me fasade Romov res ne motijo.

Me pa zanima, ali je sovražni govor, kadar napišemo, da so npr. Indijke oblečene v sarije kričečih barv, Harikrišnovci v živo oranžna oblačila?

 

pirnica

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

8. maj 2013 6:35

Prosim, brez osebnih obračunavanj.

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

8. maj 2013 8:09

zzak1977 je napisal/a:

Mene pa moti, da ne razumem kaj klobasa uporabnica Mygrace  ali katerakoli že osebnost trenutno prisotna za eno in isto tipkovnico.



Commis débarrasseur

 

Presneto prav ima Mygrace. In večina nas verjetno ve, o čem govori.

rrr

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. maj 2013 9:39

Gracie, ti si tako zaposlena z dobesednim navajanjem večine, kar sem kdajkoli napisala, da je že iz tega jasno, da je verjetnost, da bi razumela nianse povedanega, obupno minimalna. Se pač preveč ukvarjaš z dobesednim in  zraven pleteničiš, kar pač pleteničiš. Včasih so imele skupnosti svoje vaške posebneže, tale forum ima pa tebe,

 

Za ostale

Ko človek kaj reče, mora upoštevati, da ne bo vedno razumljen (velja za vse in zame tudi) in je treba včasih kaj pojasniti. Prav tako pa mora tudi vsak upoštevati, da če misli, da je kaj razumel/a, to v resnici še ne pomeni nujno, da je tudi v dojel/a. Se pač ta veščina pili z leti.  Branje literature, branje tekstov, ki so jih napisali učeni ljudje, poslušanje artikuliranih in elokventnih ljudi pri tem precej pomaga. Tako se tudi naučimo razbirati nianse povedanega.

Tole o niansah: v določenih žanrih je pač več dovoljeno, ker to že žanr dopušča. Recimo, v kozerijah, satirah  stand-up komediji in podobnem  - in v to slednje spada tudi recimo bloganje o modi - se pač uporabljajo bolj direktni izrazi. Famozni "šik avstrijskega podeželja" spada v nabor direktnih in preračunano provokativnih izrazov. Funkcionira samo v slovenščini, ker se pač implicitno ali pa eksplicitno norčuje iz prekomernega slovenskega občudovanja večine stvari, ki so na severni strani. Če je avstrijsko, potem pa mora biti zanesljivo izvrstno - ta predsodek je tu močen in "šik avstrijskega podeželja" se pač norčuje iz tega predsodka.  Je pač treba razumeti nianse, vedeti, da se besede referirajo na neke odnose....itd itd.. Hudo in ubogo je živeti zgolj v dobesednem svetu.

"vaški frizeraj" je en interni štos - okej, nekateri med nami vemo, za kaj gre. Gracie ga pač ne bo razumela. Nič hudega. Saj ga itak ne uporabljamo več, če ga ne bi Gracie privlekla ven....

In ko že govorimo o oznakah in politični korektnosti in kar je še tega: Eno je uporabljati neke pridevnike, ki nastajajo iz nekih relativno politično-gospodarsko močnih skupnosti. Tam so štosi čisto dobrodošli. Recimo

- nemški smisel za humor (ker se sami Nemci norčujejo iz pomanjkanja slednjega)

- francoska higiena/angleška higiena (ker je dolga vrsta vicev na to temo in ker imajo tako Francozi kot Angleži svojo verzijo, v kateri je vedno sosednja skupnost najbolj umazana)

- judovski vici (ker so jih sproducirali v tej skupnosti in uspešno razširili po celem svetu)

Čisto nekaj drugega je pa reči, da se nekdo - navajam kot primer, v rednem govoru tega nikoli ne rečem -  "po cigansko oblači". To lahko rečejo Romi, mi pa ne smemo. Pa recimo, je debela črta ločnica med "ciganskimi fasadami"  in pisanimi tortami od fasad po naših krajih. Prve so nastale, ker so ljudje pač zbrali tisti material, ki smo ga mi odvrgli. Pisane torte (bolje bi bilo, če bi svojo fantazijo kanalizirali v izdelavo tičino tort kot pa da špricajo barve po steniah) od fasad so pa posledica nekega silnega prepričanaj, da ti zgolj sposobnost, da plačaš pleskarje in ogled dveh katalogv ob hkratnem polnem ignoriranju tega, kar je likovna stroka do sedaj rekla o oblikovanju v prostoru, daje ultimativno pravico, da s svojim okusom  dolga leta najedaš celi okolici. Ki se tega ne more ubratni. Ker se pač ne da mižati, ko se gre po ulici.

Glede sarijev in podobnega: Mnogo lepše je, če se reče, da je oblačilo živih barv. Ker na lepe indijske in lepe afriške polti se žive barve zelo podajo.

Kot je tudi res, da znajo včasih žive barve na kakšnem svetlejšem tenu obupno kričati in prevpiti osebo, ki takšno oblačilo nosi.

Kdor je želel razumeti, je razumel.

Vendelina jr.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

8. maj 2013 11:08

pirnica je napisal/a:

No, 10 let nazaj so ti pripadniki že imeli take fasade, ostali pa ne. Glede na to, da sem tu domačinka, poznam prebivalce, zato lahko to napišem. Da bi pa Rome krivila za ta pojav, mi pa na kraj pameti ne pade. Krivi so pač lastniki hiš s takim okusom oz. smislom za urejanje prostora.



pirnica

"Pri nas", no, kjer sem bivala včasih, v "knežjem mestu", pa so se prve pisane fasade v kombinaciji z belimi obrobki okoli okenskih okvijev in raznimi srebrički ter balkonskimi balustradami v kombinaciji z "minumundusi" na vrtovih začele pojavljati približno 20 let nazaj in to na novogradnjah, ki so začele rasti kot gobe po dežju v okolici mesta. Moja mama mi je vedno na poti skozi to "novo predmestje" (kjer so bile nekoč posamezne kmetije) proti domačijam mojih starih staršev v okoliške vasi, v stilu turističnega vodiča razlagala, čigava je ta in ona nova hiša. V veliki večini je šlo za domače obrnike, zobozdravnike, zdravnike in poboben profil ljudi. V našem primeru ni šlo za pripadnike nobene manjšine ...

Zdaj živim na drugem koncu Slovenije in se podobni "arhitekturni čudeži" dogajajo recimo v okolici praktično vseh strnjenih vasi. Lastniki so domačini, ki svojo "inspiracijo" nabirajo raje v furlanskih gradbenih katalogih kot pa na domačijah svojih staršev.

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti