Plesen

superjaz  

član od: 5.3.2010

sporočila: 12

tema odprta - 3. feb 2013 22:09 | ogledi: 7.699 | odgovori: 11

Pozdravljeni,

 

V steklenici v kateri hranim sirup iz smrekovih vršičkov se mi je pojavila plesen v mali obliki,torej le 3 pikice.Ko povonjam sirup ima močan vonj po smrekovih vršičkih in od zadaj pride tisti vonj po plesni,ki ga vonjam samo vrjetno jaz,ker imam to v glavi.Torej,zanima me ali moram sirup popolnoma zavreči ali je dovolj da plesen poberem in ga uporabljam naprej? Na nekem forumu oz. strani je bilo zapisano da na določenih živilih ne škodi plesen.Kakšne izkušnje imate vi s tem primerom in če živila uporabljate dalje? Seveda drugače vem če je plesniv kruh da mora takoj vstran in da je sir s plesnijo cenjen!

Lep pozdrav in zahvaljujem se vam za odgovore!

superjaz

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

4. feb 2013 6:48

Plesen je nevarna v vseh živilih, v katerih se pojavi! Je namreč rakotvorna! In ni dovolj, da se plesen odstrani, saj so nitke plesni prepredene tudi v notranjosti živila, teh pa s prosto oko ne vidimo.

valikaben

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. feb 2013 11:26

No, če bi bila tako zelo strašno škodljiva, bi nas že davno ne bilo več. Je pa res, da so NEKATERE vrste plesni res škodljive, druge malo manj, nekatere pa sploh ne, celo koristne so (če govorimo o odnosu plesen - človek, seveda), saj ni pozabiti, da je penicilin proizvod plesni.

Od treh pikic plesni je ne moreš vohati. Sama bi tiste 3 pikice in kak prst pod njimi odstranila, vsega pa ne bi.

Ampak, saj veš, vsak po svoje.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

4. feb 2013 11:54

Kolega Super  jaz, zdej, ker ne veš, ali je plesen v tvojem zvarku koristna ali škodljiva bi jaz na tvojem mestu vse skupaj zabrisal stran. Ziher je ziher.

hedonist

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

4. feb 2013 13:51

V redu, popravljam: plesen je LAHKO strašno škodljiva. Saj sem tisti hip ko sem pisala vedela, da ne bo prav.

tulka

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

4. feb 2013 14:05

Res je, nekatere plesni so v času zorenja določenih živil zaželjena (kultivirane plesni), te zdravju niso škodljive. Ampak živila, na katerih se pojavijo plesni, na katerih jih ne bi smelo biti je treba zavreči. Plesni proizvajajo tudi toksine (strupe), ki se s termično obdelavo ne uničijo in zagotovo je, da le ti na naše telo ne delujejo blagodejno. Vsak pa se sam odloča kako bo ravnal s svojim zdravjem!

valikaben

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. feb 2013 14:06

S Tulko SE strinjam, jaz se plesni bojim kot hudic kriza. Razen seveda plemenitih plesni v sirih, kar je cisto nekaj drugega. Plesniv sir, tudi obrezan, plesniv kruh itd. je za v smeti. 

 

 

naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. feb 2013 14:21

In ne bojimo se plesni, ki jih ne vidimo, pa so vseeno prisotne, kajne?

rimljanka

carsolina  

član od: 15.2.2011

sporočila: 61

5. feb 2013 17:49

moja bivsa tasca, sicer polna denarja, plesniv sir (pa ne ta plemenitega) obreze in veselo poje'...pa se vedno zivi...sej zato verjetno je bogata, ker stiska vsepovsod :)

carsolina

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. feb 2013 18:46

Zgleda, da smo tasce tko zleht, da nam tud plesen ne pride do zivega.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti