Kulinarična inventura 2012

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

tema odprta - 25. jan 2013 8:01 | ogledi: 10.357 | odgovori: 57

Januar je čas inventur..no,vsaj nekoč je bil...pa naredimo še tukaj eno kulinarično inventuro.Ne glede na naše znanje v kulinariki,se vsako leto česa novega naučimo in zvemo...vedno nas kaj preseneti ,vedno znova zvemo nam še nepoznane recepture,sestavine in postopke.Zanima me kaj vas je v letu 2012 kulinarično presenetilo...kakšen recept,postopek,nove sestavine nam katerim ste bili preprosto prijetno presenečeni?

Mene osebno je lani nekako najbolj presenetila receptura marmelada iz dišeče amerikane.Že vrsto let imamo na dvorišču dve,za zobat,pa nikoli ni nobeden pomislil,da bi se dalo naredit marmelado iz nje.Zame ena najbolših marmelad..sploh sedaj pozimi z svojo aromo.Letos definitivno več te marmelade.

Od postopkov pa kuhanje z peki papirem..zelo dobro se mi obnese..od nenavadnih sestavim za pecivo pa v sladkorju glazirani trakci od paprike (tudi pekoče) kot dekoracija pri čokoladnem pecivu..

Kaj je pa vas v letu 2012 prijetno presenetilo..?

Vrtejbenka

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

25. jan 2013 8:20

 Zaradi moža nisem dajala začimb,zelišč-on je rekel traveTako,da sem se jih tudi jaz odvadila.Seveda sol,peteršilj,česen,origano na pici in vegeto-to ja.Pa sem zasledila tukaj na Kulinariki curry,mislim,da pri mamamii.Navdušeni smo.Tudi ingverja nisem uporabljala-sedaj ga.Tako,da sem prav vesela,da sem tukaj.Ja, se učimo celo življenje.

 

andreja m

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

25. jan 2013 8:26

Jaz sem pa "odkril" Ajdovo moko in vse možno iz nje.

aby  

član od: 18.5.2008

sporočila: 539

25. jan 2013 8:37

Jaz sem si končno nabavila kuhinjski termometer - nič več ugibanja ali je zadeva dovolj pečena, ali so beljaki dovolj segreti.. Prej sem se ga izogibala ker se mi je zdelo, da bo preveč zakompliciran za uporabo, zdaj sem pa videla kako lahko kreme za pecivo lepo uspejo

Pa presenetilo me je, kako lahko kvaliteta živilskih barv vpliva na končni izdelek - se splača naročiti tiste iz tujine.

Od novih sestavin sem prijetno presenečena nad griljažem. Pa nad tem, da mi je dobro uspel že v prvo. Uporabna zadeva :)

Letos imam namen sprobat uporabo želatine (agar agar, ostalo se mi še vedno upira) - poročilo pa v inventuri 2013

aby

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

25. jan 2013 8:38

Moje lansllko veliko odkritje leta je Hersheys popolna čokoladna torta. Še nobenega recepta nisem tolikokrat ponovila, pa je šele lani odkrit. Po tem receptu sem spekla že vsaj 400 kolačkov cupcakes in ene 10 tort. Našla sem si absolutni GO-TO recept za čokoladno torto in dvomim, da bom sploh še kdaj spekla drugo čokoladno torto. če bodo posebne želje, potem bo sacher ;)

Drugo odkritje so beljakove maslene kreme, ki pašejo na cupcakese, ker so najfinejše za okraševanje in predelaš jih lahko na tisioč načinov v ljubljen okus.

Pri slanih jedeh sem začela z doooooolgim kuhanjem mesa in reduciranimi omakami. Kar bo zagotovo stalnica.

pa trgovina kitajski vrt ;)

 

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

25. jan 2013 8:47

2012 je bila moja prva sezona vrtnarjenja, posledično je bilo treba kupit zamrzovalno omaro. Naučila sem se, da se vsaka vrečka zelenjave, za katero se ti poleti zdi, da se je ne splača dajati zmrznit, pozimi pozlati in je vredna več kot marsikaj.

V 2012 uspela naredit prvi žgance, ki so bili taki, kot se spodobi.

Podobno kot za zelenjavo za pozimi sem se naučila pri čajih. Čeprav se mi sredi poletja zdi skoraj brezveze sušit toliko zelišč, ker je takrat seveda toliko vsega, so v zimskem času neprecenljiva.

Odkrila maroški namaz amlou - božanski.

Po zaslugi kulinarike rešila problem pri pražencu (šmornu) z enstavnim koščkom masla. Šmorn je zdaj tak, kot je treba.



rag_doll

Sporočilo je spremenil(a) rag_doll dne 25. 2013 08:56

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

25. jan 2013 8:50

Luštna tema. Jaz sem na Siciliji odkrila 'ndujo, v Londonu pa videla, da se da tagine narest kar v pizzapanu (in postala nekoliko zasvojena z obojim). lp, proxima p.s. prečrtano zaradi članice, ki ima že s Trstom težave...

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. jan 2013 8:52

Super! To je pa res simpatična tema.

Moja inventura sicer ne zveni prav nič vznemirljivo, ampak zame je bilo pa zelo prijetno. Lahko se smeje, kdor se hoče - to so bile novosti v mojem programu:

- prebranac (iz kombinacije kakih 30 receptov na kulinariki in coolinariki z nekaj domačimi prilagoditvami)

- spoznanje, da lahko peperkoek ješ cel teden in da je pečen krompir fantastičen, če ga prej povaljaš v mešanici začimb za guacamole

- odkritje,da se goveji rep dobi sredi Ljubljane (hvala puncam s kulinarike!!!!!)

- vinska marmelada

- polnjena muškatna buča (z rjavim fižolom)

- odkritje, da losos in hren fantastično gresta skupaj

- velik napredek pri cufanju kruha za migas - vendar je tu še precej prostora za izboljšave v 2013

 

 

 

 

Sonja

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

25. jan 2013 9:06

 

Domači 'After eight' s svežo meto.

trac

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

25. jan 2013 9:56

Po sili razmer (beri celiakija) odkrita brezglutenska kuhinja, ki daje daleč širše možnosti, kot sem si v "zdravih" časih sploh lahko predstavljala, tudi po zaslugi nekaterih članic tule..

robida

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

25. jan 2013 10:38

Leto 2012 mi bo ostalo v spominu po neštetih pekah domačega kruha. Spekla sem zelo veliko piškotov in delala rumove kroglice. Prvič sem naredila fererro rocher kroglice. 

Prvič v življenju sem se lotila izdelave domačih rezancev. In naredila cmoke iz jagod. Vložila mojo prvo srbsko solato. 

Vsekakor pa sem najbolj ponosna na to, da sem nabrala največ gob v svojem življenju.

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti