Kulinarična inventura 2012

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. jan 2013 21:36

Jaz pišem o takem, ki ima tudi meso povsem vijolično.

rimljanka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. jan 2013 21:47

mamamia je napisal/a:

Pred nekaj leti smo ga kar celo vrečo kupili v Bosni, v Zenici na tržnici. Olupek lepe vijolične barve, krompir noter rumen, spominjal na kostanj, velik kot pest ali še večji. Nič podoben kiflarju, kaj šele, da bi bil majhen.  


mamamia

 

A ni to ena vrsta sladkega krompirja (Sweet potato ali Yam).

 

 

Vanja

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

29. jan 2013 22:18

Tale tema je zelo prisrčna, ni kaj.

Kaj sem dosegla v letu 2013 s ponočjo kulinarike. Pravzaprav zelo veliko. Težko bi rekla in za to krivila le leto 2012, zagotovo pa je kar nekaj jedi po novem na našem jedilniku, pa naj to bo za kosilo, večerjo ali za praznovanje. Vsekakor so me letos navdušile ledena torta Karmen, španska pita, tortilje, zagotovo pa sem še kaj spregledala. Da ne govorim o tem, da nimam več velke potrebe po pregledovanju kuharskih knjig in mrzličnem iskanju raznovrstnih receptov za vse priložnosti. Zelo enostavno - odprem Kulinariko in takoj je pred mano cela paleta rešitev in idej. Dobrodošli pa so mi komentarji pri receptih, ki mi zelo olajšajo delo.

Balenka

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. jan 2013 23:43

mamamia je napisal/a:

Pred nekaj leti smo ga kar celo vrečo kupili v Bosni, v Zenici na tržnici. Olupek lepe vijolične barve, krompir noter rumen, spominjal na kostanj, velik kot pest ali še večji. Nič podoben kiflarju, kaj šele, da bi bil majhen. Še bomo šli ponj, že zaradi izleta.

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

A ni to ena vrsta sladkega krompirja (Sweet potato ali Yam).

rimljanka in anibas imata v mislih vijolične gomolje krompirja (Solanum tuberosum), ki ga pri nas bistveno bolje poznamo po belih ali rumenih sortah (kožica je lahko rjava ali rdeča), medtem ko je tisto, kar opisuje mamamia (okus po kostanju!), sladki krompir (Ipomea batatas), poznan (pri nas sploh ne) v glavnem po dveh sortah: oranžna sredica+rdečkasta kožica ali bela sredica+vijolična kožica. Botanično gledano sta si na nivoju redu sorodna (Solanales), toda je krompir iz družine razhudnikovk, sladki krompir pa iz družine slakovk.

Jam (Dioscorea spp.), po drugi strani, pa z njima botanično nima prav dosti veze (Vanja_v_ZDA: pri vas se menda laično sladkemu krompirju včasih pravi "yam", kar pa je podobna zmota kot tista, ko Slovenci robiniji pravimo akacija), saj je enokaličnica.

 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 29. 2013 23:44

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

30. jan 2013 16:32

Lansko leto je bil v moji kuhi(nji) pravi preporod bučnega olja, dokaz, da se tudi starega osla da naučit pameti

 Vznemirljivo je bilo s skoraj pol tanjšo denarnico ohranjat nivo pestre, okusne in zdravju primerne hrane. Očitno uspešno, saj se nasmeh jedcev s časom ni tanjšal.

Zagotovo je bilo še marsikaj, a tudi meni inventure ne ležijo preveč, kaj hitro v moj spomin vstopi, morda zato, da mi je naslednje leto spet vse novo in razburljivo 

lp

 

mzm

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

9. nov 2015 9:22

limnol je napisal/a:

- vinska marmelada


Sonja

 

Tale recept za vinsko marmelado me zanima.

Prosim za recept oz. povezavo na recept.

Hvala.

rdkapica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti