Pralni stroj

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

tema odprta - 12. jan 2013 11:09 | ogledi: 15.764 | odgovori: 30

Pozdravljeni. 

 

Kot moški in 24 let star... pralnega pa ne uporabljam prav dolgo...cca 1 leto odkrat sem se preselil me zanimajo dve vprašanji. 

 

1.Nedolgo nazaj sem zasledil en pogovor dveh žensk na vlaku, da je dobro uporabiti na vsake toliko čase jabolčni kis, da bomben ščisti... Jst osebno uporabljam non-stop ob vsakem pranju calgon in zanima me ali je vseeno dobro z jabolčnim kisom bomben poplakniti ? 

 

2. Brisače, razni pulovarji itd...po pranju nimajo takšnega dobrega vonja.. kaj naredim narobe ?

V pralni stroj skupaj v eno posodico dam prašek ( prašek imam iz hoferja, taka zelenkasta vrečka), potem v isto posodico dolijem calgon in tudi perwol, za obstoj barve na oblačilih..to dam ob vsakem pranju.

No v drugi posido pa dolijem mehčalec... mehčalec imam od duela.

 

Prosim za ta dva odgovora...bi mi prav prišla.

 

Hvala  

 

 

dkrajnc24

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

12. jan 2013 11:16

Jaz pri pranju ne uporabljam calgona, pa mehčalca tudi ne. Namesto tega dam v posodico za mehčalec par žlic alkoholnega kisa, ki poskrbi za to, da pride perilo lepo mehko in dišeče in za to, da se v stroju ne nabira kamen - skratka dve muhi na en mah. Ta nasvet sem dobila prav tu na kulinariki in od kar to počnem, tudi neprijetnega vonja brisač in nekaterih drugih kosov perila, ni več.

Pralni prašek običajno dam kar v BOBEN.

 

Upam, da sem ti kaj pomagala.

rrr

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

12. jan 2013 11:40

Glede brisač in puloverjev po vsej verjetnosti ne delaš nič narobe, neprijeten vonj nastane, ker niso dovolj dobro sprani in se ostanki detergenta potem razkrajajo, kar je problem sploh pri varčnih pralnih strojih. Jaz namesto calgona in mehčalca že dolgo uporabljam navadni alkoholni kis, takole en deci na žehto, pa količino vode povečam, pralnega praška pa nikakor ne več, kot piše v navodilih, raje manj (če nimaš res zelo umazanega perila, ga vsekakor daj manj, če dodajaš kis ali calgon, upoštevaj količine za mehko vodo). Če imaš kje kak madež, raje tistega posebej namaži z malo detergenta ali ga naprši z odstranjevalcem madežev, količino praška pa pusti tako, kot je. Pa dobro je vsake toliko časa oprati kako žehto na 95 stopinj, tako boš smrad zanesljivo zatrl. Tako kot rrr, dajem detergent (vseeno ali prašek ali gel) direkt v boben. Pri občutljivem perilu vedno na koncu dam na dodatno spiranje, tudi takrat gre zraven malo kisa. 

Sonja

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

12. jan 2013 11:42

Jaz uporabljam kis skoraj pri vsakem pranju, sploh pa tam kjer perem na nižji temparaturi.Nikoli ne uporabljam calgona(tudi zaradi cene). Redko uporabljam tudi mehčalec.

Uporabljam alkoholni kis, ta ki je za vlaganje. Dam ga v posodico, kjer pride mehčalec.

 

Enkrat mesečno pa ga nalijem v boben, kar cel liter. Nekaj pa ga dam v vse posodice, ter prazen stroj vklopim na 90 stopinj in pustim , da program pere do konca.

Odkar delam tako nimam več problemov z raznimi nezaželenimi vonji perila.

kriznana

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

12. jan 2013 12:40

Hvala vseem za pomoč. 

 

Torej kolikor sem vas razumel, dam enostavne preveč stvari skupaj....torej perwol,calgon,mehčalec bla in bla. 

Ampak se potem takem bojim, da v primeru da ne dam calogna bom imel težave z vodnim kamnom, na sploh imamo težave z vodnim kamnom v mojem celjskem koncu, kjer ga je sploh veliko.

 

Hmmmm..to z kisom pa bi lahko probal, da bi enkrat dal notri in bi se stroj malce prepral...mogoče bi se tako rešil čudnega vonja.

 

Hvala, če mi še lahko kako pomagate in svetujete, bom zelo vesel 

 

dkrajnc24

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

12. jan 2013 12:45

Če uporabljaš kis ne potrebuješ calgona. Pri redni uporabi kisa se vodni kamen ne bo ustvarjal in ker ugodno deluje na mehkobo perila, se lahko posloviš tudi od mehčalca.

zeta

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

12. jan 2013 13:18

Torej lahko kis oddam oziroma vlijem v posodico kjer je mehčalec in prav tako kjer je pralni prašek ? 

 

Ravno, skačem okoli pralnega in gledam razne stvari... prebral sem tudi, da ta perwoll katera imam, je za črna oblačila, da obdrži bravo ? Torej je perwoll dobro da uporabljam ? 

 

Hvala 

dkrajnc24

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

12. jan 2013 13:30

Kis lahko vliješ v boben in v posodico za mehčalec. S perwolom ni sicer nič narobe, naj bi utrjeval in osvežil barve perilu, ima pa kis tudi to lastnost, tako da res ni potrebno veliko komplicirat. Majčken poeksperimentiraj, boš najbolje videl.

 

zeta

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

12. jan 2013 16:06

Hvala vseem za pomoč. 

 

Torej kolikor sem vas razumel, dam enostavne preveč stvari skupaj....torej perwol,calgon,mehčalec bla in bla. 

Ampak se potem takem bojim, da v primeru da ne dam calogna bom imel težave z vodnim kamnom, na sploh imamo težave z vodnim kamnom v mojem celjskem koncu, kjer ga je sploh veliko.

 

Hmmmm..to z kisom pa bi lahko probal, da bi enkrat dal notri in bi se stroj malce prepral...mogoče bi se tako rešil čudnega vonja.

 

Hvala, če mi še lahko kako pomagate in svetujete, bom zelo vesel 

 

dkrajnc24

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

12. jan 2013 16:46

v pralnem in pomivalnem stroju tudi jaz več nimam težav odkar notri zlivam kis za vlaganje (tuš 3l=1,25€). Cena v primerjavi s Calgonom je neprimerljiva, učinek pa isti.

kleo

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

13. jan 2013 7:06

Kul, hvala vsem. 

Bom drugi vikend probal sprva z serveti, to bo nekak najboljši test. Malce manj praška, ker osebno ga dam več kot 2dcl posodica... dodal bom vsekakor perwol in v posodico za mehčalec vsekakor kis... pa da vidimo učinek in vonj :) 

 

Srečno

dkrajnc24

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti