Rojstnodnevna zabava z več hodi

malcomX  

član od: 23.7.2012

sporočila: 11

tema odprta - 10. jan 2013 10:54 | ogledi: 13.461 | odgovori: 27

Pozdravljeni!

S partnerico boma zraven klasične večerje v restavraciji za družino, sodelavce, naredila še

rojstnodnevno zabavo doma, 12 ožijh prijateljev, hrana, glasba, druženje; in moja ideja je, 

da bi imela večerjo malo drugače. Nekoliko v ameriškem stilu, sprejem s šampanjcem bla-bla-bla;

 

Imam kup idej ki jih bom zbasal na pladnje in razdelil med folk, rabim pa še seveda več idej, ker bi rad

eno tistih zabav, ko hrana prihaja v manjših porcijah celo večer, tako ene 4 ure.

 

Živima v nemčiji, tako da je lahko komot kakšna slovenska jed kje vmes (zabeljeni ajdovi žganci bodo sigurno)

moj načrt je v grobem tak, mi pa zmanjka idej, ker mi še manjkata vsaj 2 hoda.

Cena, težavnost in čas prihrane mi ne igrata vloge, malo kuharskih knjig in kulinarika.net in že sem mojster :)

Vrstni red sem sigurno zamešal, tako da malo popravkov prosim, če imamo kakšnega vrhunskega gurmana 

prisotnega:

 

Vse porcije bodo majhne in bodo servirane nekje na pol ure oz. po občutku

 

- sprejem s suhim šampanjcem ali svež pomarančni sok, jagode in dinja na ledu

- kruhki s kavijarjem ali prišutom (nekdo ki ne mara kaviarja lahko prišut in obratno)

- shrimp coctail ali polenta s tartufi (slednje še nisem nikjer zasledil, ampak moja je res huda)

- kremna juha z morskimi sadeži ali solata z olivnim (nemci umirajo za slovenskim olivnim)

- tatarski biftek s slanikom na toastu ali toast z zeliščnim namazom 

- belo, rdeče vino (suho in polsuho), zraven sir in suho sadje (nekoliko daljša pavza, na voljo bodo

solatni lističi z raznimi nadevi in kreker palčke);- če bodo to pridno jedli, grem kar v naslednji hod

- tukaj sem razmišljal o nečem toplem, nimam pa prave ideje, v naši mega trgovini lahko kupim polže

v hišici, katere je treba samo vreči v pečico za pol ure, nimam pa ideje kaj bi serviral zraven, mogoče

riž z zeliščno noto, spet pa nimam ideje kaj bi bila druga opcija, katera mora bit, ker od 10ih, 4je nebodo

hoteli polžev, razmišljam o pečenih perutničkah - te načeloma jedo vsi

- ker bi zgoraj omenjeni hod bil nekako centralen, bi sedaj šel nekako v "sladko" smer, nekaj na bazi

meda, mogoče kakšne testenine - še vedno pa ne sladica, zraven polsladko vino (belo in rdeče)

- zaključeval bi nato s tiramisujem "in še nečim, pa nimam ideje" in sladkim vinom, sladko penino (rose)

- nato pa konjak in ostale žganice in nekaj cigar iz lastne zaloge

 

Ves čas večera bi bila na voljo voda, radenska, sokovi, pivo, na mizi bodo vedno nekakšni "snacki" preko

katerih pol spremljaš kako hitro naj pride nasleden hod. Nebi rad imel eno tistih zabav, s katere se

gre lačen domov, zato ker se je gostitel hotel pokazat, rad pa bi da se je celo večer in skoz nekaj novega

in drugačnega.

 

Dajte pošimfat, črtat in dodat hod, zamenjat vrstni red, dodat in črtat hrano, skratka pomagajte mi :D

komot stisnite zraven makar kakšno krajnsko ali kašnato, nekaj kar še nemci niso jedli, sem zelo na

severu nemčije, tako da to nebo težko. (z minhenčani bi bilo težje, z berlinci sedaj sigurno nebo)

 

Časa imam 21 dni, imam izredno veliko trgovino na dosegu, kjer dobim vse - tut žive jastoge imajo na zalogi,

česar nebom dobil tam, naročim na ebayu, skratka dobava ni problem, edin problem je, da sem sam, tako

da glejte da nebom v pečici pekel 3 različnih hodov :)

 

Na cene nebi ravno dosti gledal, ker v kakšni rastavraciji bi znala takšna zabava stat tudi jurčka,

tako da če pridem s tretino tega skozi je še vedno super. (povabljen bo tut moj in njen šef,

tako da mora bit nekaj posebnega ampak še vedno sproščenega in domačega občutka.

 

Hvala in LP!

L.

 



malcomX

Temo je spremenil(a) malcomX dne 10. jan 2013 11:06

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

10. jan 2013 11:33

Tukaj bi bilo dobro imeti še ne nekj podatkov: kako si predstavljaš strežbo, bodo gostje sedeli za mizo, imaš v mislih da bodo večina hrane pojedli stoje, boš vso hrano pripravljal sam, skratka, nekaj od tega je treba vedeti da se lahko  da kak pameten nasvet.

Izbira hrane za katero si se že odločil je dokaj standardna in ziheraška, tukaj ni nekega presežka ali kreativnosti ampak to je tvoja odločitev.

Mi je pa sicer všeč tvoja iskrena želja, da gostom pripraviš en fajn većer in verjamem, da ti bo to tudi uspelo.

hedonist

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

10. jan 2013 12:25

Pozdravljen, 

samo enkrat sem bila na zabavi, ki je imela 11 hodov in je trajala 6 ur. Hrane je bilo absolutno preveč, namreč ko smo prišli do glavne jedi še tisti največji gurmani niso zmogli več. Je pa res, da smo bili v restavraciji in so bile porcije malo večje kot le ena pest.

Hodi so bili bakalar , hobotnica  v solati, škampov koktail, testenine z tartufi, školjke buzara, črna sipina rižota, jastogova juha, škampi žar, sorbet, file romba z krompirjem iz pečice, pana cotta, sladoled z vročim sadjem. Preveč, res preveč. 

Glede na to, da boš sam boš moral res razmisliti kako vse skupaj pripraviti, kdaj, saj to pomeni tudi veliko posode, kuhanja. 

Jaz bi za glavno jed dala recimo ribo z krompirjem iz pečice ali meso, zatem pa sigurno ne bodo zmogli še testenin, saj so predvidene bolj za predjed. Pri nas sicer strežejo testenine z medom in makim kot sladico, samo je precej nasitno. Za polže se ne bi odločila. 

Mogoče samo ideja, da si nabaviš male plastične posodice ( imajo jih restavracije za serviranje predjedi) in tako nekaj jedi serviraš v njih in se izogneš krožnikom. Če boš imel vse sedeče boš rabil ogromno pribora. 

Sicer pa se bo še našla kakšna ideja.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. jan 2013 12:27

Moja prva misel: ne vem, kako si predstavljaš, da bodo fine dame v večernih oblekah kramljale z gospodi v frakih, oboji bodo pa veselo obirali pečene perutničke (ki so krasna stvar, ampak ne za tako priložnost). Moja druga misel: catering, če ne, pa bife (bodisi hladen bodisi kombiniran, z grelci to ni nobena kunšt), v celoti pripravljen vnaprej. Jaz vsekakor ne bi hotela biti gostiteljica na precej slovesni večerji, pa da bi si vsake toliko časa privezala predpasnik čez večerno obleko, da bi ne bi mast od perutničk špricala po in . Gostitelj pa tudi ne. lp, proxima

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. jan 2013 12:59

Velikopotezno zastavljeno, po mojem mnenju vsega preveč. Manjka bistven podatek, preden dam nasvet (imam izkušnje s pogostitvami z več hodi za deset do 40 oseb) - ali boš hrano pripravljal sam? Če jo boš, ne bi hotela biti v tvoji koži, ker boš dva dni delal kot mula (tudi dva bosta približno toliko delala). Ker glede na tvoj jedilnik te čaka veliko sekljanja, luplejnja, zlaganja, krašenja, skratka predpriprave, pa še večina jedi je takšnih, ki se pripravljajo tik pred zdajci.

Ajde, škampov koktejl in obložene kruhke (daj obloži bline, da ne bodo vedno kruhki in krekerji) lahko prirpavipš zjutraj, o vse ostalo? No, tatarec med juho in naslednjo jednjo je tudi odveč.

 

Na tvojem mestu bi jaz naredila hladno-topli bife in si vsak sproti jemlje, kar mu tekne in kolikor zmore. To je najelegantnejša varinata za to, kar nameravaš doseči. In gostje tako tudi ne opazijo, če kateri od gostiteljev smukne v kuhinjo kaj naredit, če pa sedite pri mizi in zeva stol gostitelja prazen - no ja. Sistem partyja ima tudi to prednost, da gostje krožijo in se vsak z vsakim kaj pomeni, če pa sedite pri mizi si obsojen na soseda, s tistim tri stole proč pa težko  kakšno rečeš. A tudi to je navsezadnje odvisno od tega, koliko se med seboj poznate in kaj želiš doseči s to pogostitvijo.

 

Pri vsem, kar si naštel, bo dobrih 300 evrov, kolikor si menil, premalo. Že spodoben konjak ( vsaj vsop razreda recimo, saj cenejšega verjetno ne boš ponudil, te bo stal med 50 in 80 evri), kje pa je še vse ostalo za 12 oseb (vino, saj verjetno ne nameravaš dat na mizo kaj cenenega; tudi rakovi repki niso poceni itd).

Trixi predlaga ribo iz pečice s krompirjem. Meni je to neprimerno za to, kar ti nameravaš, ker je treba ribo sfilirat in jo razdelit na enake dele (in nekdo noče spodnjega dela z repom, nekomu se gabi glava - kako to rešit v družbi, ki je ne pozna?), ali pa jih v pečici peči 12 naekrat. Odločitev je tvoja.

se pa strinjam s Trixi ko pravi, da se na takih dogodkih večinoma ne je v ne vem kako velikih količinah. Raje kot da goste nasitiš, kot praviš, da ti je želja, jih naredi zadovoljne s tistim, kar jim boš ponudil, te bodo bolj pomnili. In Nemci poznajo kašnate in krvavice, brez skrbi, njih s tem ne vržeš na rit.

 

Tako neako jaz vidim to tvojo zadevščino, ti sam pa veš, ali mimo streljam ali ti kaj od napisanega pride prav.

V vsakem primeru je pa to, da boš vsake toliko zapisano na mizo nosil velik zalogaj, če nameravata s partnerko to počet sama. Natakarja bosta in ne gostitelja. Zato mi je bife boljša rešitev, za sedenje ob mizi bi se pa jaz odločila, če bi imela največ štiri hode, s tem da se da vsakega pripravit v naprej /za glavno jed so v tem primeru uporabne jedi kot so razni mesni medaljoni v omakah ...).

 

Sicer pa imaš čas za premislek.

 

 

 

mamamia

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

10. jan 2013 13:13

Pozdrav,

sama imam kar precej izkušenj s strežbo-kuhanjem za večje skupine ljudi; tako privat-trgatve obletnice, kot priprave pogostitve za sodelavce. In vedno!, sproti-kljub temu, da vem, pripravim preveč hrane-narobe predvidim količine. Predlagam ti, da preračunaš koliko ljudi pride-ne glede na to koliko hodov pripravljaš na udeležbo vsake hrane na 1/3. Iz izkušenj vem, da sem velikokrat računala - toliko kot ljudi - toliko porcij-NAPAKA! Če rabiš še kaj podrobno vprašaj.

Želim ti seveda, da ti najbolje uspe!

branka

malcomX  

član od: 23.7.2012

sporočila: 11

10. jan 2013 13:49

Hvala prvo vsem za odziv:

 

Konjkakov in vrhunskih slovenskih vin (nemška so porazna) imam skoraj polno klet, od traminčkov do 

rumenih moškatov, sladke refoške, res za vsak okus, in nemogoče da bi bilokaj bilo slabega, konjakov

in whiskijev imam vsaj 5; se je nabralo od poslovnih daril, zdaj v decembru sploh, remy martin, 

hennesy, celo en cristal imam "viška", ki ga bom počil kar na začetku že (sama pijema samo vino

in pivo doma, tako da nič od tega nerabim šparat), zlatih in srebrnih radgonskih imam pa vsaj po 

4 komade vsakega, tako da s pijačo sem vrhunsko opremljen in ne stane me evra, cigar pa imam

pa spet iz lastne zaloge (dvomim da bo sploh kdo kadil; na voljo bo če bi kdo...) Skratka samo hrano

moram kupit; in pivo ampak to je par everčkov.

 

Rojstni dan je od partnerice, tako da če bom "manjkal" polovico večera nebo hudega.

Gosti se med seboj poznajo (delama v dveh različnih firmah, kateri aktivno sodelujeta)

 

Dnevna soba in balkon (sposodil si bom tisto plinsko gobico za gretje) merita skupaj cca 35m2, za 10-12

gostov ravno prav, lahko sedijo, stojijo, na hišnem kinu bom vrtel nek kul jazz in nato bom presekal

na umirjen house v kasnejšem delu večera.

 

Večino hrane bi bilo iz pladnjev (+lepi papirnati krožniki z priborom), nekaj bi pa tudi poserviral sam.

(nočem da partnerica dela bilokaj več kot pa mogoče komu dotoči pijačo)

Strmim zatem, da je večina pripravljena vnaprej in jo samo bašem iz hladilnika na pladnje.

Na voljo bodo osvežilni robčki in papirnate servete. Vseskupaj bi rad da je domače in sproščeno 

z posebno hrano.

 

Trixi je napisala, da je blo vsega preveč. Nebo. Porcjonirano bo tako, da bo vedno "premalo" in 

da bodo hoteli več in več. Tatarski biftek recimo polovica tolsta (trikotnik), kaviar na krekerju 

manjše velikosti, testenin recimo za večjo žlico, skratka držal jih bom "lačne" do predzadnjega hoda,

bom pa gledal da dobijo moški nekoliko večjo porcijo kot ženske.

 

Hobotnica v solati je že vrhunska ideja, pripravim večer prej in jo nato samo potalam v manjše posodice

in zbašem na pladen. 

Krožniki in pribor plastičen (bom naročil na ebayu nekaj boljšega) in se nato samo meče v koš in vzame

novo. 

 

mamamia: zabava bo fleksibilnega tipa, malo sediš, malo krožiš okoli pladnjev s hrano trenutnega hoda na sredini,

greš in se umakneš na balkon na cigareto in penino, iz "bara" nasproti pladnjev vzameš pivo z ledu...

Tak chill-out, bol druženje kot večerja, ampak z veliko raznolike hrane v majhnih porcijah. 

 

Kolega bo uletel za presenečenje z violino zaigrat "Happy B-day"; nevem pa kater čas naj vzamem, ob polnoči

vrjetno prepozno. Začel bom ob 20.00 (pri nas je tema komaj 18.30 - sever pač...) More pa to bit v času sladice - ali? Ker bi pol v tem času tudi uletel z torto - kupljeno pri lokalnem slaščičarju.

 

Imam kolega ki ima restavracijo, ali si naj pri njem sposodim natakarja oz. kuharja za 2-3 ure da mi pomaga

pri zadevi? Čeprav bi rad to naredil sam; da pokažem sposobnost in deloven elan, ker naročit ketering

je nekaj najlažjega in so tega vajeni, ko pa nekaj pripravim sam in pol probajo res okusno hrano izpod

rok ekonomista ki z gastronomijo nima nič... Tudi nekaj posebnega.

(sem hobi kuhar, sicer kuha moja, jaz bol experimentiram z eksotami; dokaj uspešno - pravi)

 

Sicer pa prosim dajte kar pokomentirat, pošimfat, popljuvat, skratka pomagajte :D

 

LP



malcomX



Sporočilo je spremenil(a) malcomX dne 10. 2013 13:56

Sporočilo je spremenil(a) malcomX dne 10. 2013 14:13

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

10. jan 2013 14:07

Saj ti je očitno vse tako jasno, da želiš le potrditve, predlogi so ti že čisto odveč. Ti kar spelji kot si si zamislil in se ne daj motiti.

zeta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. jan 2013 14:09

Ob pijači je praktično imeti majhna nabodalca, velikosti zobotrebca, na njih pa košček choriza, vložena čebulica, slan filet ali oliva, kos kisle kumare, paprike, skratka de ja pisano; taki mini sveži grižljajčki prav pridejo.

 

Ob konjaku daj na pladenj kake fine čokoladne praline ali kos temne čokolade, čokolada in konjak se izjemno lepo dopolnjujeta. Mimogrede, nova pravila velevajo, da si tudi dame lahko po večerji privoščijo kozarec konjaka, a večina jih bo ob tem raje vzela kos čokolade kot segla po cigari.

Da vino in cigara ne gresta skupaj je itak znano. Bi morda kakšnji minjončki lepo sedli ob kozarcu desertnega vina, če morda komu konjak ne tekne?

 

 

 

mamamia

malcomX  

član od: 23.7.2012

sporočila: 11

10. jan 2013 14:15

zeta je napisal/a:

Saj ti je očitno vse tako jasno, da želiš le potrditve, predlogi so ti že čisto odveč. Ti kar spelji kot si si zamislil in se ne daj motiti.



zeta

 

Ne, iščem bol potrditev "ja to je ok", "ne to ni ok", predloge pa nujno rabim (recimo dobil sem hobotnico v solati,

čisto pozabil na to, pa je kot nalašč; naprej pripravljena, easy za pripravit, večina jo ima rada.

malcomX

malcomX  

član od: 23.7.2012

sporočila: 11

10. jan 2013 14:20

mamamia je napisal/a:

Ob pijači je praktično imeti majhna nabodalca, velikosti zobotrebca, na njih pa košček choriza, vložena čebulica, slan filet ali oliva, kos kisle kumare, paprike, skratka de ja pisano; taki mini sveži grižljajčki prav pridejo.

 

Ob konjaku daj na pladenj kake fine čokoladne praline ali kos temne čokolade, čokolada in konjak se izjemno lepo dopolnjujeta. Mimogrede, nova pravila velevajo, da si tudi dame lahko po večerji privoščijo kozarec konjaka, a večina jih bo ob tem raje vzela kos čokolade kot segla po cigari.

Da vino in cigara ne gresta skupaj je itak znano. Bi morda kakšnji minjončki lepo sedli ob kozarcu desertnega vina, če morda komu konjak ne tekne?

 

 

 



mamamia

 

Pijača bo na "šanku" oz. omarici, in vsak si vzame kaj mu paše, kok mu paše, lahko se tut mirno napijejo

zarad mene, nebom niti slučajno gledal če je nekdo spil 6 ali 8 konjakov, več kot se spije bolj sem vesel,

ker flaše v kleti samo prah nabirajo, meni pa je kul da jih postrežem folku ki to pije in zna "cenit",

na kateri fešti pa dobiš konjak in cigare; jaz pa imam to in mi je neuporabno praktično.

Konjak, viski, gin, vodka, jegermajster, zraven bo cola ipd. pa si naj sami pomešajo kar pač bodo.

 

So kr kul druščina, sicer se ne napijejo tako kot mi slovenčki, ampak da pa nekaj spijejo, sploh če je zastonj

je pa dejstvo - nemci pač. In jaz bi jim to rad dal; na izbiro kaj hočejo in koliko hočejo.

malcomX

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti