Zbiranje denarja za pogreb

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. jan 2013 6:17

gogad je napisal/a:

PRi nas se pobira ,če kdo umre v naselju..pobirajo sosedje,ponavadi dva , gresta od hiše do hiše,daje se od 5 do 10e.Ves zbrani denar se da v roke žalujočim....dajo vsi,taka navada je že odkar smo se selili,bo že 45 let...

lp goga

Popolnoma enako. Potem se pa tisti, ki prizadetega poznajo, odločijo, ali bo zbrani denar šel za venec, ali pa mu ga bodo izročili v gotovini.

Cila

PS: Ob opisanem ravnanju bi dotični gospod od mene tudi odšel  brez mojega prispevka. Mogoče bi mu še rekla, da celo 20 € teško pogrešim in da mi očitno pomenijo več, ko njemu

Cila

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. jan 2013 7:03

Kolikokrat na leto pa dotičnemu umre kdo iz sorodstva.....? Oziroma, koliko mam pa ima?

Vendelina jr.

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

10. jan 2013 7:32

No moram reči, da prvič slišim za kaj takšnega. Pri nas sosedje prinesejo sveče in kako sožalnico, pa na pogreb se gre, to je pa tudi vse. Zbiranje denarja se mi zdi možno samo tam, kjer se zmenijo in potem skupaj kupijo rože ali kaj takega. Da bi pa domači zbirali okrog po hišah za pogreb... to pa res še nisem slišala, da o načinu dotičnega gospoda sploh ne govorimo. Tudi jaz bi ob takem izpadu ostala brez teksta. Pa je imel še kdo v vaši bližini enako izkušnjo?

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

10. jan 2013 8:04

Hallo, kaj vse se dandanašnji ne dogaja. Če je res potreba po pogrebnih stroških verodostojna, a ni pol občina zato, da pomaga? Ne vem, ampak me je tudi šokiralo, ko so pred Tušem pobirali kovance za šolsko prehrano. Verjamem, da je huda kriza, danes ali jutri sem lahko tudi jaz med njimi. Sem tudi jaz med brezposelnimi, ampak najlažje je pač nastavit škatlo ali pa iti od vrat do vrat fehtarit. Ni problema, če imam dam,ampak denarja ne, je pol vprašanje kaj se z njim napravi.  Vsakemu ni vse za verjet. Ko sem tako enemu, ki je ;fehtal;, na ulici ponudila sendvič, ni za portal, kakšen odgovor sem dobila. A bi kateri izmed teh sirot šel pomagat kmetu v gozd delat za plačilo, ali v zameno za živila? Verjetno jih je zelo malo! To je moja misel, pa naj si kdor misli kaj hoče!

kvačkarica

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. jan 2013 8:06

Jaz nisem še nikdar slišala, da bi kdo zaradi umrlega svojca pobiral denar naokoli. Se zgodi, da prijatelji zberejo denar, pa sorodniki kdaj, če je finančna situacija v družini slabša, pa npr. sodelavci skupaj zberemo prispevek... Ampak, da bi pa kdo po vasi oz. naselju sam fehtaril (še za pokojno mamo povrhu), tega resnično še nisem doživela in tudi prvič slišim. Ker v takšnih situacijah kar večina ljudi še normalnega pogovora ni zmožna, kaj šele česa drugega. Tale tvoj sosed bi od mene dobil vse kaj drugega, kot denar. Če bi gospo poznala, pa je seveda pri nas navada se it poslovit.

No, je pa res zdaj že pokojni cigan Feliks vsaj 3 x fehtaril denar za sveče za ciganko Francko, ki smo jo v okolici mojega doma vsi poznali in je bila v tistih časih ena redkih "OK" iz tistega naselja, pa še skrbna in otroke je v šolo sterala. In je bilo tako, da je potem par dni pijanega in na vozu na malo sena ležečega Feliksa njegovo kljuse prevažalo sem in tja, Francko (njegovo ženo) pa smo vsake toliko slišali vpit za vozom vse kaj drugega, kot kakšne spodobne besede, pa še s kakšnim kolom je kdaj užgala...

Ognjič

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

10. jan 2013 8:39

kvačkarica je napisal/a:

Hallo, kaj vse se dandanašnji ne dogaja. Če je res potreba po pogrebnih stroških verodostojna, a ni pol občina zato, da pomaga? Ne vem, ampak me je tudi šokiralo, ko so pred Tušem pobirali kovance za šolsko prehrano. Verjamem, da je huda kriza, danes ali jutri sem lahko tudi jaz med njimi. Sem tudi jaz med brezposelnimi, ampak najlažje je pač nastavit škatlo ali pa iti od vrat do vrat fehtarit. Ni problema, če imam dam,ampak denarja ne, je pol vprašanje kaj se z njim napravi.  Vsakemu ni vse za verjet. Ko sem tako enemu, ki je ;fehtal;, na ulici ponudila sendvič, ni za portal, kakšen odgovor sem dobila. A bi kateri izmed teh sirot šel pomagat kmetu v gozd delat za plačilo, ali v zameno za živila? Verjetno jih je zelo malo! To je moja misel, pa naj si kdor misli kaj hoče!



kvačkarica

Meni se je zgodilo podobno.

Je prišala  mladoletna  Ciganka in jamrala, da naj ji dam en šalam, ker mora prehraniti nič manj kot osem bratov, ker so straši nedavno umrli. Odgovorila sem, da šalama trenutno nimam, da mi pa lahko, če želi, pomaga na vrtu,  pa si ga za ta denar  kasneje kupi. 

Kaj pa  še, dobila sem  naslednji  odgovor: " Sram te bodi, tako bajto imaš, pa ne premoreš  enega šalama !" In je pljunila proti meni.

Od takrat  tistim, ki zvonijo, ne dam ničesar več...morda kdaj tudi na škodo tistih, ki res rabijo.

Ob podobnih situacijah se VSAKIČ  spomnim tega dogodka; zraven pa še pregovora, da  gre osel  enkrat na led, človek večkrat. Jaz ne več.

Pomagam drugače, če le morem.

 

 

lp lučka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

10. jan 2013 9:16

Se nikoli se mi ni zgodilo, da bi sosedje prisli na vrata s taksnim zahtevkom, pa tudi ko smo imeli sami smrti v druzini, nismo zbirali. Mislim da bi zaradi presenecenja in socustvovanja ravnala enako kot ti, in ce mu je bilo 20E premalo, jih pac se ne potrebuje. Trkanje na mojo vest ima pri meni kontra ucinek. 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

10. jan 2013 9:22

Ni ravno od pogreba,a vseeno.

Bila sem v trgovini, v Italiji,nakar pride en revež,spuščal je samo ene glasove in prosil denarTrgovka,ga je zavrnila na en grob način in ker se mi ni zdelo prav,sem ga zagovorila in si mislila,kaj ta ženska nima srca?V glavnem:šla sem v avto,pride za mano,prosi denar,dala sem mu drobiž,pustila sem si 50 centov za kruh,nakar je kazal,naj mu dam še te.Dala sem mu,postal je nesramen,kazal na torbo,pokazal na listku,koliko naj mu dam-njegova nesramnost je prehajala v hudobijo,govorila sem mu,da nimam,pokazala še denarnico,v kateri ni bilo nič denarja in hvala Bogu,sem imela že vžgan avto in po hitrem postopku odpeljala.

Drugi primer:šla sem po hčer na avtobus,nakar ob poti eden maha,bila je družina z avtom.Seveda sem ustavila,če človek potrebuje pomoč...Odprem okno in mi reče:turki,euro,2 deci benzin.Ja,zopet nisem imela denarja,mu kazala z roko,da nimam,zvišal je ton glasu,ki se je stopnjeval,nakar sem mu pokazala denarnico,ustrašila sem se zase,potem je rekel OK in me spustil mimo.

Se sprašujem:kaj,če bi bila kakšna nesreča,kakšnemu slabo,potreba po zdravniku-bilo kaj,kako naj še človek ustavi?No,ko sem se vračala,jih ni bilo več,ker sem že mislila obvestiti policijo.

V obeh primerih,me je bilo groza.Kot nekakšno izsiljevanje.Kam pelje ta svet?

andreja m

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

10. jan 2013 9:29

Pokojni ata mi je pripovedoval, kako je bil priča dogodku. Je romkinja prosila in se je ena mamica usmilila, sezula svojega otročka in ji dala čeveljčke za njenega. Češ, bo že za vogalom kupila svojem, nove! Še ni prišla mamica do omenjene trgovine, ko so bili čeveljčki njenega otroka v smeteh....... Ko doživiš kaj podobnega ,ti mine solidarnosti čut, žal..  Ampak na račun takšnih trpijo vsi, tudi tisti, ki so res potrebni. Kako pa naj veš, ali je res, ali ni? Sem tudi sama brez službe in mi ne pride na misel iti v kaj takega. Sem pa šla, od hiše do hiše v Avstriji in iskala službo. Pa sem jo pred leti dobila in si z poštenim in trdim delom služila denar. In bom spet šla!!!!!!

kvačkarica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. jan 2013 9:55

No, včeraj sem sama šla do zeliščarce na tržnico, ker mi je domačih zalog zmanjkalo, bil je sicer zeliščar, ki se je pogovrjal še z obema sosedoma, meni lepo naklada v škrnicelj, pa pride mimo en starejši tip in samo roko pomoli in hoče denar, pa stoji in stoji, še stoji, ga vsi ignorirajo in gre dalje do naslednjega štanta. Je rekel zeliščar, da jih je vsaj 10 na dan takšnih, ki fehtarijo.

 

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti