Presne torte

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

7. jan 2013 19:46

Se še nisem lotla presne tortice, tako, da še nisem preračunala koliko bi stala cela oz en kos. 

 

Če pa tako na grobo zračunam, da je bil po opisu sodeč, košček majhen, je tale tortica imela npr ene 10 - 12 koščov. No recimo 10 koščkov. se rpavi, če je bila majhna, ni mogla tehtat več kot ene 2000 g ( recimo, da so malo težje zaradi oreščkov, ker, če ne bi bila nekje 1300-1500g tako majhne tortice.  In teh 10 koščkov je stalo 60 e. 

 

Kaj pa vem, .. čeprav vem, da so setavine drage, se mi zdi malo pretirana cena. Bi bil komot košček 4,5e. Po mojem bi se dalo pridet skozi,.. sploh pa slaščičarne, ki na količino dobijo še kak popust,..

 

Sploh pa,.. a mascarpone,  ta prava smetana, ki je liter okoli 5e, včasih pa potrošiš za eno torto 2l, pa Nutella, pa jagode sredi zime, orehi, ki so po 10-13e,.. res tole ni presno, je pa vseeno drago, če ne šparaš z sestavinami.

 

samo hipoteze in moje mnenje,..

Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

te.jcika  

član od: 17.8.2010

sporočila: 165

7. jan 2013 20:03

Jaz sem zadnjič kupila 4. koščke presne torte v eni od Ljubljanskih slaščičarn-malo čez 20e...drago? Ja meni je drago, ker lahko jem cenejšo torto eni pač ne smejo...Ampak si pač privoščiš enkrat na leto

te.jcika

Lila Roza  

član od: 13.11.2010

sporočila: 128

7. jan 2013 20:45

Ni bilo mišljeno kot provokacija. Res me je zanimalo samo vaše mnenje o tem. Je pa res, da če kupuješ bio in eko in ne vem kaj še vse, še z 6 evri na košček ne prideš skozi.

Lila Roza

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. jan 2013 21:03

 

Katarina, saj je tudi pri navadni torti kos vedno dražji od dejanskih stroškov. Tak da notri bi si seveda vedno pridejo pa malo je dodanega. 

Kaj pa če na presno torto pogledamo tako, da ker je tako kalorična in polna enih finih stvari, pa zdravih maščob pa tega, da bi jo pojedel namesto kosila :D Ker če jo recimo primerjamo z rafiniranim cukrom, belo moko in margarino in slabo čokolado v neki povprečni torti (če že ni iz praška), ki ti ne da nekih blazno pomembnih stvari za tvoj organizem, je pa dejansko vredna več. 

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

7. jan 2013 21:08

Moja sestra je veganka, torte kupuje v trgovinah z bio prehrano. V eni stane 5,5 eur, v drugi 4 eur, v slaščičarni pa 5,5-6 eur. Za rojstni dan sem ji naredila Presno čokoladno vegansko torto (http://www.kulinarika.net/recepti/16802/sladice/cokolad) s premerom 24 cm in  sestavine so koštale 23 eur, s tem, da mi je od vseh sestavin ostalo čisto malo kokosovega masla. In s tem, da nismo kupili najdražjih sestavin.

Je pa torta veliiiiiiko bolj nasitna kot običajne torte in je bila cela torta dovolj za 12 ljudi.

 

 

saša

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

8. jan 2013 8:02

 

Če hočeš narediti res pravo  presno torto, potem moraš kupiti tudi vse sestavine presne in cena teh je res kar precej navita. Že npr. samo presen kakav je okoli 12 EUR za vrečko.

So pa pri nas, ker je sedaj to hit, cene bio, super, presnih... izdelokov precej zasoljene. Sem pred kratkim za ene 'super izdelke' (čeprav roko na srce, so zame najbolj super domače, slovenske stvari), na uradni strani proizvajalca zasledila, da je njihova cena za polovico nižja, kot jih prodajajo pri nas. Dobro, saj je potrebno upoštevati še potne stroške in maržo, ampak kar je preveč, je pa preveč.

trac

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. jan 2013 10:20

Sama zelo redko zavijem v slascicarno, ampak v tistih par kamor grem je ze cena navadnih tortic 4-5Eur, tako da se mi presna sploh ne zdi draga.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. jan 2013 11:20

Jaz sem enkrat pri enem svojem tortnem umisleku naredila tole kalkulacijo (da se vidi, kako se tole na pravi način izračuna) - predpostavila sem 300 kv metrov poslovnega prostora v lastništvu/najemu, minimalno 9 zaposlenih, predpostavila cca 20 receptur sladic, sladoledni vrt in več vrst kav glede na sezono: 

- direktni stroški materiala

- alocirani stroški elektrike

- alocirani stroški opreme

- alocirani stroški ostale energije

- alocirani stroški dela

- alocirani stroški poslovnega prostora

- drugi režijski stroški in stroški promocije

In je kos Afrodiziačne torte po tej matematiki prišel na 9 EUR in še nekaj.  Toliko, da veste, koliko bi ta "dragocenost"  stala, če bi jo delali v slaščičarni.

 

Vendelina jr.

shaania25  

član od: 6.4.2007

sporočila: 75

8. jan 2013 12:34

Mmm...presne torte... Spogledovala sem se presnimi tortami v naših trgovinah nekaj časa, vendar me je cena  za tisti mini mini košček tako jezila, da sem se odločila, da jih začnem delat sama. Pred tem sem ceno opravičevala v svoji glavi: ja, pa sej sestavine so drage, pa bla bla.., nakar sem ugotovila, das o cene TAKO viskoke zaradi samega povpraševanja oz eko trenda. Ja, kakavovo maslo je drago - 13 EUR 300 g, vendar ga imaš za nekajkrat (no, odvisno od velikosti torte). Prvič sem naredila torto v modelu 30 cm, visoka je bila do vrha  -  iz take količine bi dobila ven 24 trgovinskih kosov.  Uporabila sem 1 kg indijskih oreščov (11 EUR), 150 g bio kakavovega masla (6.5 EUR), 300 ml bio kokosovega olja (7 EUR), bio presni kakav v prahu, količina od oka (3-4 EUR), domače zamrznjene maline, 500 g datljev brez konzervansov iz Mercatorja (4 EUR), 1 žličko sojinega lecitina (0,000.. nekaj EUR), žlička bio presne vanilije v prahu (1 EUR) .  Vse skupaj pride skoraj 34 EUR. Pa recimo, da dam ceno domačim malinam še 4 EUR. 38 EUR vse skupaj.  To pride 1.6 EUR/ kos torte. Torta je narejena v 2 urah + 24 ur strjevanja. 

Da jo lahko narediš tako kot se šika, potrebuješ prakso, strička googla  in  zelo dober blender ala Vitamix ali Blendtec (cene so od 500 EUR navzgor), ampak to je pač strošek opreme.  Nimajo pa stroškov s pečicami in elektriko :) Treba je tudi vedeti, da proizvajalci teh tort dobijo sestavine po nižjih cenah kot mi v trgovini, saj dobijo količinski popust.  V glavnem cene presnih tort v trgovinah v Sloveniji so "PLJAČKA". 

shaania25

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

8. jan 2013 13:57

ja, sam morajo pa plačati najem trgovine, plače morajo dobiti delavci, ... saj lahko gremo  v nedogled..ali pa si jih naredimo sami in je. 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti