Ovseni kosmiči

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

29. jul 2013 7:49

Sem si kupila luščen oves in ga zmlela v mličku, namočila čez noč in zjutraj skuhala, pa sem presenečena, da zagreni. Morda ve kdo, kaj bi bil vzrok. Lani poleti je bilo podobno z eno proseno kašo.

 

trac

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

29. jul 2013 8:29

Pri meni so nekaj tako samoumevnega kot DIHANJE ali VODA. V vseh možnih kombinacijah. 
Kaše,omlete,za zgostitev, za malco, za kosilo, za oplemenitenje čokolina, za povečanje volumna, za posip čez skuto (da še fajn hrusta...uporabljam tudi ržene. So bolj grobi a hrustnejo), itd. Možnosti neskončno.


Prej pa sem ravno dal namakat ajdo in bo danes zvečer presna v kombinaciji s proteinskim pudingom + žlico kosmičev in dodatkom domačega mleka ter skute. NJAAAAAAAM. Seveda cimet ne bo manjkal! 


---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Sporočilo je spremenil(a) MBrando dne 29. 2013 08:31

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. jul 2013 9:32

Za takole po vrhu hrustat jih jaz na suho preprazim

 

 

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

31. jul 2013 7:37

Sem malo pobrskala še po tujih forumih, kaj piše glede grenkobe kosmičev. Zasledila sem, da naj bi se sveže nakosmičen oves čim prej porabil, ker zaradi velike vsebnosti maščob hitro oksidira in rad zagreni. Tudi namakalo naj bi se ga le do pol ure. (Kupljeni kosmiči so vsi toplotno obdelani. Na eni embalaži sem zasledila, da jih spustijo skozi paro in nato posušijo.)

Sem probala narediti takole. Sveže zmlet oves sem na hitro, na suho popražila, samo da je malo zadišalo, namočila preko noči in nato zjutraj pokuhala. Sedaj grenkobe ni in je res super.

trac

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

31. jul 2013 8:30

trac je napisal/a:

Sem malo pobrskala še po tujih forumih, kaj piše glede grenkobe kosmičev. Zasledila sem, da naj bi se sveže nakosmičen oves čim prej porabil, ker zaradi velike vsebnosti maščob hitro oksidira in rad zagreni. Tudi namakalo naj bi se ga le do pol ure. (Kupljeni kosmiči so vsi toplotno obdelani. Na eni embalaži sem zasledila, da jih spustijo skozi paro in nato posušijo.)

Sem probala narediti takole. Sveže zmlet oves sem na hitro, na suho popražila, samo da je malo zadišalo, namočila preko noči in nato zjutraj pokuhala. Sedaj grenkobe ni in je res super.



trac



PERFEKTNO!!
Kar tako dalje!!!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

31. jul 2013 9:18

Ali ima kdo kosmicnik? Kaksno zrnje to kupujete? Se zelo izplaca? Ravno gledam nastavek za kitchenaida in ne bo dolgo trajalo da sega spravim narocit Ce je fajn.

koliko casa ima celo zrnje rok uporabe? da vidim ce se izplaca zaklje kupit :)

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

5. avg 2013 8:42

Cenovno je bolj malo razlike. Bistveno je, da naj bi v sveže zmletem zrnju bilo več koristnih snovi.

Kar se tiče kupovanja 'na žaklje', vedno je treba paziti, da se ne zaredijo neljubi gosti. Zato sama raje kupujem manjše količine in jih hranim v steklenih kozarcih, da če že pride do česa, ostane le v enem.

trac

QueenBee  

član od: 3.4.2007

sporočila: 6

5. avg 2013 10:51

Torej je potrebno namočiti tudi ovsene kosmiče?Sama sem jih ravno danes kupila od Alnature in jih pojedla z jogurtom, vendar nisem vedela da bi bilo potrebno to kaj namakati, ker nič ne piše.

 

Robida je napisal/a:

Pozdravljeni,

bojim se, da v silni vnemi po zdravi prehrani pozabljamo na nekaj pasti. Semena in oeške bi bilo potrebno nujno nakati, da se razgradi "fitinska zaščita" , ki jih obdaja. Fitinska kislina se namreč lahko poveže s kalcijem, bakrom, magnezijem, železom in s cinkom ter blokira njihovo absorbcijo. Zato lahko pride v telesu do resnega pomanjkanja mineralov in izgube kostne mase. Z namakanjem nekaj manj kot sedem ur v topli vodi, nevtraliziramo velik del fitinske kisline.

Torej, brez namakanja si naredimo skoraj več škode kot koristi, saj ne le, da ne obogatimo naše prehrane s polnovrednimi živili ampak dejansko še poslabšamo oskrbo z minerali, saj postanejo nedostopni za vsravanje in izkoristek. Torej, teoretično jih zaužijem, praktično jih pa nikjer ni.

Mislim, da je vredno razmisleka, vem pa, da ni ravno preprosto za realizacijo, sploh pri mokah. To je moj "naslednji projekt".

Prilagam dva linka:

http://zdrava-prehrana.bodieko.si/zdrava-pr

 

http://www.healingnaturallybybee.com/articles/foods18.php

 

lp, Ida



robida

QueenBee

cokolina  

član od: 17.7.2007

sporočila: 15

12. nov 2013 10:07

Ovseni kosmiči morajo biti NAMOČENI čez noč(najmanj 6 ur), enako kot vsi oreščki in semena, kar zagotavlja absorbcijo koristnih snovi. 

NAJLAŽJI RECEPT: 
Zvečer namočiš pest ovsenih kosmičev in pest mešanih oreščkov(orehi, mandlji in leščniki). Zjutraj dodaš sok ene limone, čajno žličko medu, 3 žlice zmrznjenih gozdnih sadežev. Zmiksaš v blenderju al mikserju. 

 

Ne predstavljam si bolj zdravega zajterka :) Dokler nisem začela delat ovsene kosmiče na ta način jih nisem sploh jedla, se mi je zdelo kot da jem ŽAGANJE :))



cokolina

Sporočilo je spremenil(a) cokolina dne 12.nov 2013 10:08

mamimamasta  

član od: 20.6.2013

sporočila: 16

9. feb 2015 9:31

Kako je pa z granolo? V njej so kosmiči premečani z oljem in še s čim tem počasi pečeni, da postanejo hrustljavi. Ali ta toplotna obdelava enakovredno nadomesti namakanje ali pravzaprav nima veze s tem in tudi v granoli jemo kosmiče, ki so težje prebavljivi zaradi nenamočene ovojnice.

Sprašujem se, kako je potem z vsemi muesliji, ki jih kupimo že pripravljene(kot mešanice z oreščki, suhim sadjem, čokolado) ... Naj bi se jih jedlo kar tako, ne da bi jih prej namočili. To je pa v redu ali kako? Ali jih morda tovarniško še kako obdelajo v tem smislu?

mamimamasta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti