Ovseni kosmiči

vamp-pir  

član od: 28.11.2005

sporočila: 39

tema odprta - 6. jan 2013 19:01 | ogledi: 29.319 | odgovori: 26

Zdaj, ko so prazniki mimo in riti polne dobrot bi bilo dobro očistiti naš prebavni trak. Ovseni kosmiči so dobri za te stvari. Mi doma večkrat jemo ovsene kosmiče za zajtrk (v jogurtu, v divkini kavi, ali pa z naribamnimi jabolki).

 

Zanima me, kakšne jedi se lahko še naredi, da bi bile zdrave in okusne.

LP

vamp-pir

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

6. jan 2013 19:05

Pa jih kaj kuhate/namakate ali jeste surove?

Jaz jih dam včasih v zelenjavno juho ali pa z njimi naredim žitno-zelenjavne polpete. Tudi žitne ploščice (granola) delam, ampak redko.

RadaJem

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

6. jan 2013 19:10

Skuhaš v mandljevem mleku skupaj z mini koščki jabolk, narahlo osladiš in dodaš malo cimeta.

Zmešaš z jajci, pustiš da se malo namočijo, dodaš sol in marajon ter narediš omlete.

Uporabni so tudi za vse vrste polpet, od mesnih, špinačnih s skuto, do zelenjavnih.

Z njimi lahko zgostiš preprosto česnovo juho.

itd...

tulka

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

6. jan 2013 19:23

Jem jih v jogurtu s chia semeni,včasih dam v polpete,obvezno pa v zelenjavno mineštro,kjer ne sme manjkati kvinoja.

Z jajci pa še nisem- mi ni prišlo na misel-hvala,tulka.

andreja m

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

6. jan 2013 20:30

Najbolj okusni so s skuhani, s speštano banano, zaliti z vodo in nekaj mleka, pa s cimetom in žličko medu :D zdravo je, vendar je kalorično 

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

6. jan 2013 20:32

Jaz pozimi prisegam na ovseno kašo za zajtrk. Kosmiče najprej zavrem v malo vode, potem pa dodam mleko in med mešanjem na malem ognju kuham do željene konzistence, malo posladkam s stevijo. Dodatki so po trenutnem navdihu:

samo cimet

dušena jabolka in cimet

kokos in nalistani mandlji

kakav in mleti lešniki

Okusna je  sveža za zajtrk, ali pa hladna za malico, če se zjutraj preveč mudi.

Pomembno je mešanje in majhen ogenj, meni se vsaj enkrat na dva tedna prismodi, če vmes delam preveč drugih stvari.

Poleti pa si na zalogo naredim hrustljave kosmiče. V veliki ponvi na suho pražim ovsene kosmiče, ki jim dodam nalistane ali mlete mandlje. Pomembno je paziti na barvo kosmičev, ker je od zlato rumenih do zažganih samo nekaj sekund. Ko zarumenijo, zmanjšam ogenj na minimum in dodam veliko žlico medu in mešam tako dolgo, da se med enakomerno porazdeli po kosmičih. Presipam na velik pladenj in poravnam v tanko plast. Ohlajeno dam v pločevinasto posodo. Kako dolgo drži ne vem, ker naredim max. za en teden. Super so z jogurtom ali skuto, pa tudi z mlekom.

jkd

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. jan 2013 21:10

Telečje zrezke daš za 8 ur v jogurt in dodaš  rdečo paprike.

Zmešaš nastrgane mandlje, ovsene kosmiče in v možnarju tolčene pinjole in pistacije. Mora biti tega kar precej. S to zmesjo paniraš telečje zrezke, jih daš v pekač, na dno nekaj olivnega olja in spečeš.  Zraven gre super krompir z blitvo, lahko pa tudi brstični ohrovt s pistacijami.

Vendelina jr.

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. jan 2013 0:34

Pri nas ne moremo brez mueslija

Vanja

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

7. jan 2013 1:47

Jaz pa si kosmiče skuham v vodi, ki je je "malo preveč" ... na rahlem ognju jih pustim brbotati 10, 15 minut, pogosto premešam in jim potem privoščim še par minutk savnanja, da se napijejo ... in brez vseh dodatkov jih z največjo slastjo pojem. :)



s0ncek*

Sporočilo je spremenil(a) s0ncek* dne 07. 2013 01:48

Gustin  

član od: 29.4.2010

sporočila: 9

7. jan 2013 8:20

Jem jih v jogurtu: v jogurt jih namocim za kaksne pol ure in na koncu dodam sadje: jabolko, borovnice, jagode...

Gustin

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

7. jan 2013 18:51

Pozdravljeni,

bojim se, da v silni vnemi po zdravi prehrani pozabljamo na nekaj pasti. Semena in oeške bi bilo potrebno nujno nakati, da se razgradi "fitinska zaščita" , ki jih obdaja. Fitinska kislina se namreč lahko poveže s kalcijem, bakrom, magnezijem, železom in s cinkom ter blokira njihovo absorbcijo. Zato lahko pride v telesu do resnega pomanjkanja mineralov in izgube kostne mase. Z namakanjem nekaj manj kot sedem ur v topli vodi, nevtraliziramo velik del fitinske kisline.

Torej, brez namakanja si naredimo skoraj več škode kot koristi, saj ne le, da ne obogatimo naše prehrane s polnovrednimi živili ampak dejansko še poslabšamo oskrbo z minerali, saj postanejo nedostopni za vsravanje in izkoristek. Torej, teoretično jih zaužijem, praktično jih pa nikjer ni.

Mislim, da je vredno razmisleka, vem pa, da ni ravno preprosto za realizacijo, sploh pri mokah. To je moj "naslednji projekt".

Prilagam dva linka:

http://zdrava-prehrana.bodieko.si/zdrava-pr

 

http://www.healingnaturallybybee.com/articles/foods18.php

 

lp, Ida

robida

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti