Vrhnja plast biskvita odstopi

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

tema odprta - 11. dec 2012 8:45 | ogledi: 7.487 | odgovori: 20

zakaj se mi dogaja, da se mi pecivo napihne in zgleda kok kakšen hlebec, potem pa povrhnica odstopi?

 

lpm

zala36

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2012 11:52

Ker pečeš na previsoki temperaturi. Zadeva hitro vzhaja, potem se zgoraj prehitro zapeče, po drugi strani pa se zrak v pecivu še vedno širi in ti napoka zgornjo plast, ki kasneje, ker ni več cela, odstopa.

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. dec 2012 12:20

Ko opaziš, da se testo v pečici na sredini dviguje in poka, zmanjšaj temperaturo za kakih deset stopinj. če ta prva pomoč ne pomaga, potem pa testo lepo obrni, ko je pečeno, in naj bo vrhnji del dno, ko boš sladico pripravljala naprej.

mamamia

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

11. dec 2012 12:34

Z zobotrebcem poskušaj prepikniti, gre zrak ven. Jst ponavadi malo "stresem" pekač, preden ga dam v pečico- s kakih 3-5 cm ga spustim na pult, pomaga. 

Saša

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

11. dec 2012 12:45

pečem na 180 in se mi ne zdi, da bi bilo prevroče, bom pa probala še s tem, kar je svetovala sashika , ................saj moram potem tako narediti, da je zgornja plast spodaj, preden je za na mizo, me pa vseeno moti, da se to naredi

 

hvala

 

ldm

zala36

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

11. dec 2012 12:47

Na tem forumu sem našla navodilo , ki ga uspešno upoštevam pri peki biskvitov. Prvih 10 min peke vtakni kuhalnico med vratca pečice, da so za prst odprta. In raje peči na nižji T, recimo 170 st. pa kako minuto dlje, kot na previsoki. Potem biskvit samo hitro naraste in se sesede.

Pa naj bo pekač dovolj velik, lepše se spečejo nižji biskviti, zato slaščičarji pečejo vsak oblat posebaj, ne pa da režejo visoke biskvite. Poglej Rudolpha na 24 Kitchen, on celo speče biskvit kot za rulado, pa potem izreže oblate, samo tu je veliko ostankov.

lartep

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. dec 2012 12:52

Ostanke jaz uporabim za nadev. Jih namočim z likerjem ali konjakom, rumom ... in dam v kremo, ali pa naredim punč torto, za tisto itak potrebuješ biskvit za nadev.

 

Je pa res, kot pravi lartep, da je bolje začeti peči na nižji temperaturi in jo potem po potrebi znižati. Previsoka začetna temperatura povzroči, da se na vrhu hitro trša plast naredi in potem so težave tu.

 

mamamia

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

11. dec 2012 13:35

zala36 je napisal/a:

pečem na 180 in se mi ne zdi, da bi bilo prevroče, bom pa probala še s tem, kar je svetovala sashika , ................saj moram potem tako narediti, da je zgornja plast spodaj, preden je za na mizo, me pa vseeno moti, da se to naredi

 

hvala

 

ldm


zala36

 

Meni se je to vedno dogajalo pri biskvitih za torte in odkar pečem na 5-10 stopinj manj, je ok. Oziroma, ko vidim, da se začne dvigovati, znižam teperaturo in pecivo takoj uplahne. Preverjeno!

JJ

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

11. dec 2012 14:53

Jaz pečem celo na 160, pa brez vključenega ventilatorja. Raje malo zvišujem potem. Se res obnese.

Ko je pa pečen, pečico odprem in pustim, da se umiri in vsaj malo ohladi. Na ta način se tudi sesede ne.

pirnica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

11. dec 2012 17:26

Ali ti povrhnjica odstopi pri različnih tehnikah mešanja biskvita in različnih receptih? Potem je kriva pečica. Sicer pa recept. Kolikor se spomnim, meni ta povrhnjica odstopi pri sacher torti po kao originalnem receptu, kjer se vmeša veliko snega iz beljakov, drugače se mi to ne dogaja. Probaj enkrat stepati cela jajca in sladkor, dokler se ta čisto ne raztopi in šele nato dodajaj presejano moko s pecilnim. 

Raven biskvit in ravni kolački nastanejo le s počasno peko. Jaz spečem ravno čokoladno torto pri 170-175 stopinjah. 

Če pečeš na previsoki temperaturi, se kolobar testa po obodu speče, nato pa se sredina mase nima več kam širiti kot nazvgor in nastane kupola. 

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2012 18:30

Sicer je tako, da vsaka cukrpekarca v življenju pokvari prvih pet biskvitov, potem bi se pa počasi morala naučiti, kako se to dela.

 

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti