Vrhnja plast biskvita odstopi

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

11. dec 2012 22:57

trenutno pečem eden in isti biskvit,ker ga imajo najaraje. je pa tako, da imaz zdaj MUM in najprej se stepajo jajca s sladkorjem in nekaj žlic vode (zakaj ne vem, tako je v receptu), ko masa zelo naraste upočasnim mešanje in počasi dodajam kakav, mleko, olje in na koncu moko presejano s pecilnim. recept vsebuje 4 jajca, nato apo 12 žlic sladkorja, mleka, olja in moke, kakava pa 5-6 žlic. ko je pecivo pečeno ga prelijem z ledom, samo ga ravno zaradi te povrhnije ne morem po vrhu, ker bi vse skupaj odstopilo,ampak moram biskvit obrniti in politi po spodnji strani

zala36

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. dec 2012 9:42

mogoce je pa zaradi MUM-a tezava, ker ti prevec dobro stepa

Poskusi dati manj pecilnega praska.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. dec 2012 10:51

Zala, če se boš kot pijanec plota držala navodil, ki vodijo v rezulat, ki ti ni všeč, zakaj misliš, da bo kaj drugače?

Ker imam ravno napad dobrote, evo nekaj namigov

- glej, kaj nastaja, ko stepaš. Vedno se stepa do točke, ko je tisto, kar se stepa in meša, homogeno.

- tisto, kar se ulije v pekač, mora biti honogeno, svetleče in leno-tekoče (za začetnike: daš skledo v kateri je masa 10 centi nad pekač in nagneš in pravilno zmešana masa ne bo zgrmela ven, niti se ne bo držala posode, prav lepo grem ven.

- Bistveno boljši biskviti pridejo, če daš namesto vode in pecilnega notri žlico gazirane mineralne vode. Če pa delaš kaj s kakavom, je pa tudi kak 0,3 coca-cole čisto okej. CO2 v gaziranih pijačah čisto lepo naredi, da testo vzhaja.

Ko boš osvojila tisto, kar piše v prvih dveh alinejah, boš znala narediti biskvit skoraj v polomotičnem stanju in v rikverc, če bo treba.

Vendelina jr.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

12. dec 2012 11:10

Malo terminologije in kulinaričnih fizikalij: v biskvit gredo jajca, sladkor in moka v precej stalnih razmerjih, pri čemer se del moke lahko nadomesti s kakavom, mletimi orehi ali lešniki, in tak biskvit ne rabi nobenega pecilnega praška ali rahljalnih sredstev, ker je biskvitno testo dovolj zrahljano zaradi zraka v beljakovem snegu, in vodne pare, ki pride iz jajc. Čim dodajamo vodo, olje, mleko in podobno, ne govorimo več o biskvitu, ampak o raznih variantah umešanega testa. Takrat se spremenijo fizikalne lastnosti testa (površinska napetost med zračnimi mehurčki in njihovo okolico, gostota, razmerje med beljakovim snegom in ostalimi sestavinami) dovolj, da potrebujemo rahljalno sredstvo (pecilni prašek, iz katerega se med segrevanjem sprošča ogljikov dioksid, ali razne mineralne vode ali peneče pijače, ki ravno tako vsebujejo ogljikov dioksid). Jaz sem staromodna in recepte, v katerih se v tako imenovano biskvitno testo dodaja vodo, olje ali mleko, enostavno preskočim. Za tortne osnove uporabljam bodisi klasičen biskvit, opisan zgoraj, ali pa eno od variant umešanega testa, ki ga anglosasi imenujejo "pound cake", pri katerem se uporabijo jajca, moka, sladkor in maslo v približno enakih utežnih razmerjih (in se smiselno del masla in del moke lahko nadomesti na primer s stopljeno jedilno čokolado, kot pri sacher torti). lp, proxima

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

12. dec 2012 12:04

ne vem, nisem začetnica. to pecivo sem pred leti velikokrat spekla, pa se mi nikoli ni to dogajalo, res pa je, da nisem dodala vode. in tudi zdaj, če se spomnim 1x nisem dala in je bilo ok, pa tudi MUM-a nisem imela. če je mum kriv, sem 240 e vrgla stran. bom v kratkem spet probala, tokrat brez vode. to pecivo peče tudi moja mami,pa brez vode in brez mum-a

zala36

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

12. dec 2012 12:05

Jaz običajno rumenjake stepam z sladkorjem, dodam malo naribane limonine lupine, vanilijo, 2 žlici tople vode dokler fino ne naraste. Dodam sneg z lopatko , čez pa moko in  konico pecilnega praška. Če želim, da je čokoladno, dodam pred snegom še čokolado v prahu. Vse skupaj zmešam narahlo z lopatko.

Dam v mrzlo pečico na 180 stopinj, da se počasi segreva in dviguje. Po cca 20 minutah preverim kako je naraslo in ko že dobiva barvo z leseno palčko za nabodala preverim če je pečeno.

Pri tem receptu, ki ga imaš ti- isti recept ima moja mami, se po moki vmeša trd sneg beljakov. Peče v navadni pečici 20 min pri 200.

Lahko pa preizkusiš moj biskvit,recept je star 25 let- 16 dkg sladkorja, 7 dkg masla stepaš, dodaš 2 jajci, spet stepaš, dodaš 1 dcl toplega mleka, 2 žlici ruma,20 dkg moke z 3/4 pecilnega praška. Pečeš pol ure pri 180 stopinjah. Lahko ga posuješ pred peko z sadjem ali pa po peki preliješ. Poskusi z dodatkom kakava. Meni ta biskvit vedno uspe, zdaj ga že kar po občutku pripravljam.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

12. dec 2012 13:06

bom probala ta recept. je pa res tako - tudi moja mami sneg posebej stepe, jaz pa kar cela jajca toliko časa, da vse fino naraste in je isto, kot bi vse posebej miksala, vsaj meni se zdi tako

zala36

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

12. dec 2012 13:21

Ravno sneg narediti testo bolj rahlo. Pri tem mojem receptu tudi jaz dam cela jajca, šele pecilni poskrbi, da ni zbito. Pri prvem testu, ko pa ni maščobe pa je sneg nujen.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

12. dec 2012 14:25

saj je maščoba-olje

zala36

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti