Varčevanje- banka ali nogavica

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

10. dec 2012 12:29

Socialno podporo bo treba po vsej verjetnosti enkrat vrniti. To bo padlo na pleča naših dedičev. A to pa je moralno? V primerjavi z miljonskimi krediti, ki so jih nekateri dobili in ne bodo nikoli poplačani. Vsaj ne z njihove strani. Sicer si pa s to DSP, ki pri nas obstaja (mislim, da je maximalna višina okorg 400€, ampak raje manj), res bolj malo lahko pomagaš.

JJ

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

10. dec 2012 12:34

Moja zaključna misel, je  taka, vsak, pač po svoje. Z bankami in z državo čimmanj posla. Da pa smo ljudje postali takšni, nas je pa država prisilila in boj za lažje preživetje. Samo čez Muro bi pogledli in si malo po njih vzgled vzeli, pa bi marsikaj bilo drugače. Delam pri njih in poznam njihov sistem, red, delo. Všeč mi je, pa ne zato, ker je zaslužek večji, miselnost je drugačna, pristop k problemu. Pri nas je pa tako, da jih precej dobiva mesečne prilive, pa ne vedo za kakšno delo. Bi pa vprašala Hedonista, kak lahko pridobiš socialno podporo, če imaš na banki prihranke.Preberi si v enem od mojih prejšnjih člankov, kaj se mi je zgodilo, zaradi sinove hranilne knjižice.

kvačkarica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. dec 2012 12:35

Ne vračajo se vse oblike pomoči, mislim preko dedičev oziroma iz zapuščine.

Včasih se mi zdi, da je sistem bolj naravnan tako, da "našpuka" tisti, ki pomoč zelo potrebuje, zaradi tistih, ki sistem zlorabljajo. Namesto da bi bil nastavljen tako, da omogoča pomoč vsem tistim, ki jo potrebujejo, za tiste, ki ga zlorabljajo, pa bi uvedli ustrezne sankcije. Vedno so mejni primeri a z dobro nastavljenim sistemom se da tudi vse izjeme na pravi način rešit.

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. dec 2012 12:46

Sama sem vsekakor pristaš čuvanja denarja v banki. Dokler ne naletim na primer, kot sem ga opisala, in podobne. V teh primerih pa resnično podpiram te mlade ljudi, ki svoje prigarane, ne podarjene, prihranke umaknejo iz banke in jih plemenitijo kako drugače.

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

10. dec 2012 12:51

Dolžna sem popravek. Ker sem površno prebrala, sem potem tudi naprej napačno sklepala o jemanju gospodinjskih prihrankov. Podatek namreč ni za obdobje prvih treh mesecev tega leta, ampak takole: V bankah je bilo po podatkih Banke Slovenije  v začetku novembra 211 mio evrov manj, kot jih je bilo na začetku leta in kar 336 mio evrov manj kot jih je bilo v začetku avgusta. Vir: Žurnal. Kdor ima ta časopis, si bo še sam prebral, kako stvari stojijo.

O socialnih podporah pa še tole. Kot vsepovsod drugje, zgleda, da jih pogosto dobijo tisti, ki jih znajo "počrpati", tisti, ki bi jih pa res potrebovali, pa ostanejo z dolgim nosom. Po sistemu znajdi se. Daleč smo mi še od naše  idealne Švice.

 

naor

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

10. dec 2012 14:23

mamamia je napisal/a:

Ne vračajo se vse oblike pomoči, mislim preko dedičev oziroma iz zapuščine.

Včasih se mi zdi, da je sistem bolj naravnan tako, da "našpuka" tisti, ki pomoč zelo potrebuje, zaradi tistih, ki sistem zlorabljajo. Namesto da bi bil nastavljen tako, da omogoča pomoč vsem tistim, ki jo potrebujejo, za tiste, ki ga zlorabljajo, pa bi uvedli ustrezne sankcije. Vedno so mejni primeri a z dobro nastavljenim sistemom se da tudi vse izjeme na pravi način rešit.



mamamia

 

Denarna socialna pomoč se vrača na tak način. In tudi dodatek za pomoč in postrežbo.

Drugi stavek pa drži kot pribit! Tisti, ki goljufajo, se bodo znašli v vsakenm primeru, država pa "kaznuje" nedolžne.

 

JJ

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. dec 2012 14:30

rimljanka je napisal/a:

No ja, ko si mladenka od začetka OŠ do konca SŠ privarčuje, recimo, 300€, pa jih ima na banki in ji to prištejejo k dohodkom družine, se ti sistem res zagravža. Moram razložiti, zakaj? Mislim, da je mamamia že vse povedala.



rimljanka

Ko sem bila jaz rosna mladinka (ja, bil je še ZSMS in bila so osemdeseta in sem bila tam na poletni praksi), smo se divje borili in na koncu uspeli z dvema zadevama:

- da se prihranki dijakov in študentov in štipendije NE ŠTEJEJO med prejemke in družinsko premoženje

- da traja porodniški dopust 12 mesecev.

Oboje se je v zadnjih letih spremenilo na slabše.

 

Iz tega izvedite svoje sklepe.

Se pa morajo stvari presojati v perspektivi več let in desetletij. In ko se človek odloča, kako upravljati s svojimi financami, ne sme biti preveč črnogled in misliti, da mu bo šlo vedno slabo in še slabše in ne sme biti preveč optimističen in meniti, da bo samo še boljše. Ker se v obeh primerih moti. Sinusoide se dogajao povsod in se tudi pri zmožnostih varčevanja in trošenja. In enkrat bo varčevanje bolj ugodno, enkrat bo manj. Enkrat boste lažje varčevali in enkrat težje.  Pa tudi morate vedeti, da bo enkrat zakonodaja bolj in drugič manj pamenta. In vedno bodo anomalije. Ta ideja, da mora država poskrbeti za to in to in to - je čisto okej. Samo ta ideja ima predpostavko, da je administracija države po definiciji pametna. Pa vemo, da tni. Na tej predpostavki je svoje dni zdrnsnilo že Heglu in vsem, ki so podobno predpostavili. Država in državna administracija je maskimalno toliko pametna, kot so pametni ljudje, ki v tej državi živijo. Prej manj.

Ampak na eni točki se mora človek prenehati izgovarjati na anomalije in poskrbeti zase.

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. dec 2012 15:09

JanisJoplin je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

Ne vračajo se vse oblike pomoči, mislim preko dedičev oziroma iz zapuščine.

Včasih se mi zdi, da je sistem bolj naravnan tako, da "našpuka" tisti, ki pomoč zelo potrebuje, zaradi tistih, ki sistem zlorabljajo. Namesto da bi bil nastavljen tako, da omogoča pomoč vsem tistim, ki jo potrebujejo, za tiste, ki ga zlorabljajo, pa bi uvedli ustrezne sankcije. Vedno so mejni primeri a z dobro nastavljenim sistemom se da tudi vse izjeme na pravi način rešit.



mamamia

 

Denarna socialna pomoč se vrača na tak način. In tudi dodatek za pomoč in postrežbo.

Drugi stavek pa drži kot pribit! Tisti, ki goljufajo, se bodo znašli v vsakenm primeru, država pa "kaznuje" nedolžne.

 



JJ

Dodatek za pomoč in postrežbo se ne vrača. Vem zato, ker ga oče dobiva in ko smo preverjali, so nam povedali, da je to oblika pomoči, ki se ne vrača.

 

mamamia

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. dec 2012 21:07

Dodatek za pomoč in postrežbo je prejemek od ZPIZ in ne od CSD in se ne vrača.

Vrača se varstveni dodatek, ki je bil s 1.1.2012 prenešen iz ZPIZ na CSD.

Zgodile so se res grozljive stvari.

Glede zanesljivosti bank pa se spomnim časov, ko nisi mogel dvigniti svojih mark. za katere je jamčila država. Da Hrvati niso mogli nikoli dvigniti denarja iz LB.

Pri starejših je še ena težava. Ob smrti so vsi prihranki obdavčeni kot dediščina, ker jih v nevarnosti ( resni bolezni), ni mogoče pravočasno dvigniti.

Glede varnosti naložb pa je jasno od 2008. Zlasti naložb v nepremičnine in delnice.

Sicer pa poleg nogavice in vezane vloge na banki, obstaja še kaka druga opcija.

F r i n a

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

11. dec 2012 9:00

Frina, katera druga opcija?

eta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti