Peka s koruzno, ajdovo, ovseno... moko

katiuscia  

član od: 31.7.2007

sporočila: 22

tema odprta - 6. dec 2012 13:27 | ogledi: 16.260 | odgovori: 13

Zelo rada ustvarjam v kuhinji, od loncev do pečice. Prišel pa je čas, da se poslovim od bele moke. Uporabljam lahko le koruzno, ajdovo, ovseno, riževo...

Zanima pa me kako lahko te moke uporabljam pri peki peciva, ker se razlikujejo od pščenične moke, ki smo jo navajen uporabljati.
Včeraj sem poskusila narediti "rustikalno jabolčno torto" s koruzno moko ( http://www.kulinarika.net/recepti/17803/sladice/rustika ) in je ne morem jesti, ker imam občutek, da imam polna usta surove moke.

Seveda lahko pridejo v poštev tudi nasveti za čičerikino, riževo, sojino moko in ostale moke.

 

katiuscia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. dec 2012 14:20

Za koruzno moko vem, da je niti za kruh ne uporabljaš same, ampak vedno kot mešanico s katero drugo moko. Torej za torte pride to še manj v poštev.

 

Za ostalo ti ne morem nič pametnega svetovati, ker smo uporabniki pretežno bele moke (no, ajdovo še uporabljamo za  žgance, pa čičerikino za neke indijske zelenjavne ocvrtke).

 

 

mamamia

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. dec 2012 14:25

Moke, ki ne vsebujejo znatnih količin glutena (koruzna, prosena, riževa...), so bolj "peščene" in se ne "povežejo" tako lepo kot, npr., pšenična, zato je treba za vezivo uporabiti kaj drugega. Preizkušena "sredstva" so denimo jajca, tofu, skuta, sadne kaše.

Testo iz ajdove ali ovsene moke je spet drugačno: ni tako kot iz pšenične (ali pirine, kamutove - gladko, voljno) niti tako kot iz zgoraj omenjenih (koruzne, riževe, prosene - testo je drobljivo, mivkasto), pač pa je bolj podobno rženemu testu (težko, zbito, lepljivo). To bi v grobem bila lahko "delitev mok po 666", heh. Nekatere so seveda po svojih lastnostih nekje vmes (npr. iz čičerike, iz kostanja, iz lepljivega riža, iz ječmena ipd.).

Seveda je vse spet odvisno od vrste peciva/testa, ki ga pripravljaš. "Gladke" so najbolj univerzalne. Za krhka testa ali za biskvit se "mivkaste" moke kar obnesejo tudi same po sebi, za kruh nikoli. Obratno je s "težkimi" mokami: za kruh še nekako so, za biskvit ali krhko pecivo pa nikoli.

Vsekakor pa velja, da bo čas pečenja kar precej daljši kot za pšenična testa (recimo 150 %), čeprav je tudi to spet odvisno od vrste peciva.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

6. dec 2012 14:26

mamamia je napisal/a:

Za koruzno moko vem, da je niti za kruh ne uporabljaš same, ampak vedno kot mešanico s katero drugo moko. Torej za torte pride to še manj v poštev.

Koruzna moka je za torte super, sem jih že ničkoliko spekel iz nje.

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

6. dec 2012 14:57

oj,

za vezivo se odlično obnese xantan, tao da teoretično lahko delaš skoraj vse iz skoraj vsake moke, stvar okusa. Jaz za pecivo dosi kombiniram prosen+riževo+malo kvinoje...stvar navdiha, dobro je dodati malo škroba-gustina.

tudi testenine ratajo fajn,

 

lp

 

robida

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

6. dec 2012 14:57

 

Meni biskviti s koruzno moko lepo uspevajo, je dam pa malo manj, kot bi bilo v originalnem receptu navdne moke. Za kakšne recepte jo tudi malo poparim, ker potrebuje več tekočine (da se napne). Super so tudi pite iz krhkega testa, le da so res zelo krhke/drobljive, ampak okus je pa odličen. Z riževo se zelo lepo spečejo palačinke.

trac

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

6. dec 2012 14:58

saj, to sem pozabila dodati - količine oz. razmerja s tekočino so malo drugačna kot pri navadni moki

 

robida

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

7. dec 2012 8:57

Robida

oj,

za vezivo se odlično obnese xantan, tao da teoretično lahko delaš skoraj vse iz skoraj vsake moke, stvar okusa. Jaz za pecivo dosi kombiniram prosen+riževo+malo kvinoje...stvar navdiha, dobro je dodati malo škroba-gustina.

tudi testenine ratajo fajn,

 

lp

 



robida

 

Kje je xantan možno kupiti?

silven

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

7. dec 2012 9:15

Silven, imaš ZS,

 

lp

robida

kačča  

član od: 28.8.2010

sporočila: 121

27. jan 2013 12:26

Živjo!

imam vprašanje glede peke sladic s pirino moko. Lahko belo pšenično moko v receptu v celoti zamenjam s pirino ali le del?

 

V mislih imam pecivo na suho iz baze - bi šlo to v celoti s pirino moko?



kačča

Sporočilo je spremenil(a) kačča dne 27. 2013 12:28

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti