Polnjen piščanec

JANA V  

član od: 29.11.2009

sporočila: 23

13. dec 2012 14:42

Jaz piščancu odstranim vse kosti kadar želim narediti rulado, veliko enostavneje je za servirat, glede na to, da imajo naši najraje belo meso, se tukaj vse skrije in se pojedo tako bedra kot file.

Jaz začnem tako da najprej izrežem prsni del in nato postopoma s kratkimi rezi še vse ostale kosti, perutke pa najraje odrežem in zraven spečem. Paziti je treba le da ne prerežeš kože, če pa jo se pa da s slanino vse popraviti, tako da nadev ne uhaja ven.

JANA V

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. dec 2012 19:41

Ne vem no, meni se zdi, da takole auslezvan in polnjen piščanec uzalud umre. 1cm kos piščanca je pečen v 5  minutah. Ne morem si predstavljati, da meso tako pripravljenega, ne bi bil suh kot "tutke" (tko so pri nas rekli, pa še danes ne vem, kaj je to).  

BTW, moj 12 funtovski (5,5 kilski) puran je pečen (well done) v cirka dveh urah. Nepolnjen, seveda. Kruhov narastek je pečen posebej, na poljuben način. Tudi tale od Rudolfa majsta bi bil čisto OK.

Če se mi ne ljubi pipravljat zgoščene omake, narastek prelijem s tistim, kar se od piščanca (purana) nacedi. Seveda imam tudi tole psoodico, da odstranim maščobo.   



Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 13.dec 2012 19:43

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. dec 2012 19:55

Tole posodico jaz rabim.

Commis débarrasseur

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

13. dec 2012 20:04

Pri nas imamo pa radi kar klasično polnjenega piščanca. S kostmi vred.

Ali se vam ne zdi, da meso brez kosti izgubi nekaj svojega okusa, svojega žmoha? Tudi ribji fileji zato nikoli niso na našem jedilniku ...

 

Sicer pa verjamem, da ga je lažje (in lepše) servirati, če je brez kosti. Ali v koži ali zvit v rulado. Samo odrežeš in lep kos se znajde na tvojem krožniku ...

 

Pozdravček, Stanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. dec 2012 6:46

@Vanja: pokrita jenska posoda glede izsušenosti kateregakoli kosa mesa (in tudi zasvinjanosti pečice) dela čudeže; 10-15 minut pred koncem odkriješ, odliješ maščobo in pečenkin sok, ki se je nabral, pečenko zapečeš, sok se pa medtem dovolj umiri, da lahko pobereš dol maščobo. S šestkilskimi purani nimam dosti izkušenj, ampak 3- ali 4-kilske kokoši ali gosi pečem vsaj tri ure, pa so mehke, sočne, lepo zapečene in vse prej kot izsušene (skrivnost je že spet v pokriti posodi, ne previsoki temperaturi in vmesnem polivanju in obračanju). Mislim, da bi se mi tvoj puran zdel premalo pečen (ne surov, ampak premalo pečen - tekstura mesa, ki je čisto v redu za rostbif, mi pri perutnini nikakor ne potegne, stvar okusa pač, tako kot oralni seks enako velja za jagnjetino). lp, proxima

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

14. dec 2012 7:21

Vanja, tutka moja mami pravi grlicam, verjetno bi bil lahko tudi golob.

Lijana

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. dec 2012 17:04

@proxima, Prisežem, da je puran well done in prav nič krvavega pri kosteh. Pravzaprav ni veliko stvari, ki bi se mi, po domače povedano, graužalo tako, kot premalo pečena perutnina. Včasih sem ga pekla v plastični vreči, polnjenega, po kaj pa vem 5 ur na majhni temperaturi. Odkar sem ugotovila, da se pečica s pirolizo prav fino sama očisti, mi je skoraj vseeno, koliko se popaca.  Ga ni čez ajnfoh. Se pa puran čez noč in pol dneva namaka v slanici. Cele piščance pripravim samo še na žaru, cirka tri kilski je well done v uri in četrt.

Drugače mora biti tudi zame ovčetina tudi well done, navadno se termometer ustavi pri 180F, če delam kračo brez kosti, kremenatle (ovčji) je enostavno prav narediti, verzija osso buco se pa prav tako kuha do onemoglosti. Tudi svinjine ne maram medium rare, kar pa ne pomeni, da svinjsko ribico pečem 2 uri. Sashimi bi prav tako lahko jedla dnevno, surove ostrige so mi OK, če so tistih majhnih sort, ta velike morajo biti pečene.

 

Vanja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

23. jan 2013 10:45

ker sem se pred kratkim pekla filanega piscanca sem se ga spomnila pofotkat. Levo je pripravljen na peko, desno pa ko ga ze pol manjka

    

 

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti