Uničene površine grila in reševanje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

29. nov 2012 17:38

Ta "odgovor" je verjetno spisal uvoznik himalajske soli. Ajme bože -  naj vas nič ne skrbi, nihče se ne bo zastrupil z aluminijem. Zanj niso primerna jedka čistila, ker ga raztapljajo (pa tudi pomivalni stroj ne, če smo že pri tem). Gobico v roke pa drgnit, to bo najbolje. 

 

Sonja

kriki  

član od: 27.11.2012

sporočila: 11

29. nov 2012 18:26

S čistilom sem ga trikrat namazal in zbrisal. Nekje madež vseeno ni šel stran pa sem se pazljivo lotil s žlico, ampak so vseeno nastali obrisi aluminija ki govorijo da bi bil lahko bolj pazljiv.

Generalno gledano so plošče vredu in če se bo ustvarjala patina potem bo zadeva kmalu zaceljena.

Prebral sem da se patina dela na litoželeznih loncih. To potem pomeni da ta nanos na grilu vsebuje železne elemente, in služi za ustvarjanje patine?

Ka je tisto ki ustvarja patino? Maščoba in čim višja temperatura?

Če je tako potem naj nekaj časa vsak dan obrišem površine z maščobo in za pol ure priklopim recimo na 250 stopinj?

kriki

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. nov 2012 19:53

[citat=--kriki--]

 

Sam ne kuham, sem pa tehnični tip in lahko naši *kuharci* svetujem kako lahko uporablja pekač.

 

Velika sreča, da si le tehnični tip.

nola

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 20:22

kriki je napisal/a:

S čistilom sem ga trikrat namazal in zbrisal. Nekje madež vseeno ni šel stran pa sem se pazljivo lotil s žlico, ampak so vseeno nastali obrisi aluminija ki govorijo da bi bil lahko bolj pazljiv.

Generalno gledano so plošče vredu in če se bo ustvarjala patina potem bo zadeva kmalu zaceljena.

Na zanemarjeni, zarjaveli in izsušeni patini se nova ne prime. Ne da bi videl sicer ne morem vedeti, ampak če si pravilno predstavljam (glede na tvoj opis), boš moral vse skupaj zdrgnit do gole kovine in potem začeti s ponovnim "patiniziranjem".

kriki je napisal/a:

Prebral sem da se patina dela na litoželeznih loncih. To potem pomeni da ta nanos na grilu vsebuje železne elemente, in služi za ustvarjanje patine?

Ka je tisto ki ustvarja patino? Maščoba in čim višja temperatura?

Če je tako potem naj nekaj časa vsak dan obrišem površine z maščobo in za pol ure priklopim recimo na 250 stopinj?

Patina nastaja na goli kovini (železo, jeklo ali aluminij, gotovo pa še kaj drugega) iz zelo tankega sloja maščobe ob enakomernem segrevanju. Če vliješ not deci olja in vžgeš na 537 °C, si samo zažgal olje (in zadimil stanovanje), ne pa naredil patine.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. nov 2012 20:31

Aha, še en tehnični tip.

nola

kriki  

član od: 27.11.2012

sporočila: 11

29. nov 2012 20:39

666 je napisal/a:

Patina nastaja na goli kovini (železo, jeklo ali aluminij, gotovo pa še kaj drugega) iz zelo tankega sloja maščobe ob enakomernem segrevanju. Če vliješ not deci olja in vžgeš na 537 °C, si samo zažgal olje (in zadimil stanovanje), ne pa naredil patine.

 

Kakšna bi naj bila temperatura?

 

Tukaj sem naredil nekaj fotk, da se vidi površine:

PRED čiščenjem:  http://shrani.si/f/1V/Dj/4yFaUqkt/0.jpg

PO čiščenju: http://shrani.si/f/9/If/2yB4S4yD/1.jpg

 

Rjavele posode se nisem lotil:  http://shrani.si/f/3D/kk/1tAl7Wg5/2.jpg

kriki

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 20:49

Iskreno povedano nisem prepričan, da ni tole s čim prevlečeno, ampak to bo takoj jasno, ko boš poskusil prikuriti gor patino. Če se bo prijela, potem si zmagal  Kar poskusi, očiščeno izgleda dovolj (tista plitva - globoko je še treba zdrgniti).

Temperatura je lahko tudi visoka, bolj važno je, da ne uporabiš preveč maščobe (lahko je karkoli, od lanenega olja do svinjske masti, le masla ne jemlji, ker vsebuje 18 % vode in 1 % beljakovin) - dobesedno le toliko, kot je ostane na površini po tem, ko jo podrgneš z namaščeno krpo. Ravno toliko, da se svetlika. Ko bo dosežena dovoljšnja temperatura, se bo zakadilo, in kako minuto-dve pozneje bo površina izgubila lesk in postala bolj "mat". To je gotova patina. Če segrevaš še naprej, jo boš samo spremenil v oglje.

 

nola, nisem vedel, da tako sovražimo "tehnične tipe".



Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 29.nov 2012 20:50

kriki  

član od: 27.11.2012

sporočila: 11

29. nov 2012 21:07

Ja je nekakšna prevleka. Po nemško piše: Bratplatten aus Aluminium-Guss Oberflächen antihaftbeschichtet

 

Če v navodilih piše da se bo na površinah ustvarila naravna patina potem je to to.

Lahko dobim kak link s sliko patine da bom videl če sem na pravi poti?

kriki

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 21:29

Če piše antihaftbeschichtet, potem kar pozabi na patino, razen če ta Antihaftbeschichtung v celoti zbrusiš stran, kakor ti je že ežoj svetoval.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. nov 2012 21:45

 

Ja kaj vem, a jih?

 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti