Uničene površine grila in reševanje

kriki  

član od: 27.11.2012

sporočila: 11

tema odprta - 27. nov 2012 12:59 | ogledi: 9.454 | odgovori: 36

Imam nekaj laičnih vprašanj.

Doma imamo Grill SILEX (grelec je zgoraj in spodaj, zmožen je greti do 300 stopinj) Stvar je bila draga (kupili pred 15 leti), ker pa nismo prebrali navodil smo vse površine že na začetku uničili-tudi v dodatni posodi.

Pred kratkim sem zasledil kaj vse se da z njim delat zato sem se začel zanimat kaj bi se dalo naredit da bi bila stvar uporabna.

Sam ne kuham, sem pa tehnični tip in lahko naši *kuharci* svetujem kako lahko uporablja pekač.

Na idejo mi je prišlo da bi slabe površine grila pokrilo:

1. Rjav peki papir- v navodilih piše da se lahko uporablja do 220 stopinj C. Piše tudi da je neposreden stik z grelcem prepovedan. Zanima me če je to mišljen stik na tistih grelnih žarečih kačah, ki jih imajo nekatere pečice, ali tudi te grelne površine na sliki.

2. Aluminijasta folija za peko- imamo jo doma ampak navodil več ne najdem Do kake temperature se uporablja ta folija? Kateri del folije se dotika hrane- zunanji srebren ali notranji belkast?

Kdaj se uporablja papir in kdaj aluminijasta folija? Papir pri suhih jedeh, folija pa pri kuhanju in pečenju?

3. Bi bilo vredu tudi če bi na površine pritrdil tanko pločevino iz nerjaveče pločevine.

 

Slika grila na linku:

http://www.ebay.com/itm/SILEX-Tandur-Grill-Kontak

kriki

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

29. nov 2012 4:46

Kaj pa če bi se pozanimal na kakšnem servisu ali pri proizvajalcu, če je mogoče zamenjati te uničene plošče - to bi bilo še najbolje, če ostalo brezhibno deluje.

Sicer ti pa ne morem svetovati.

 

 

tedyka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. nov 2012 8:16

kriki, pozdravljen na kulinariki!

Po mojem mnenju je stvar sledeča: ta gril ni nič boljši kot se " vsi drugi " na trgu. Pod uničeno površino verjetno misliš uničena teflonska prevleka. Če ustrajaš, da bi ga še uporabljal, po moje je najboljše, da s brusnim papirjem očistiš vse ostanke teflona ( ki, če so uničeni, se radi " cufajo " pa najbrž ni prav zdravo, če se najdejo v hrani, ki jo pripravljaš ). S tem se ti bo na površine tisto kaj pečeš, prijemalo, pa bo treba pogruntat kolk naoljit plošče, da se to miminizira. Po moje, tenka nerjaveča pločevina ni dobra ideja, ker ne bo dobrega " termičnega stika "  s površino. Površina, ki bo ostala po " šmirglanju " je liti aluminij, torej uporaba alu folije ( na očiščeni površini ) prinese le olajšavo za čiščenje. Drugač se alu folija uporablja do zelo visoke temperature ( ki je v kuhinji nikoli nimamo ). Glede strani folije je vseen ( kateri se dotika hrane ).

Stik z grelcem je mišljen z uno " žarečo kačo ".

Uporaba peki papirja ( kje si našel rjavega, saj je vseen ) po presoji " kuharce ", da se recimo kakšno pecivo ne prime ali zažge.

To je seveda moje mnenje, dopuščam možnost, da kdo misli drugače.

 

ežoj

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

29. nov 2012 11:05

Menim, da peka na uničenem teflonu ni zdrava. Preostane vam zamenjava plošč, kar pa je lahko zelo drago kot nakup novega žara.

Tudi mi smo pred dnevi na odpad odpeljali 15 let star žar z obrabljenimi ploščami. Po zaslugi članic, ki so mi poslale omv nalepke imamo že novega za 30 evrov. Sem pa hčerkama, ki si rade pečeta toaste naročila naj striktno uporabljata plastične ali lesene lopatice.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. nov 2012 12:23

V čem je fazon grelca do 300 stopinj, razen tega, da uniči vso hrano?

Pri alufoliji je čisto vseeno, na katero stran je obrnjena. Bolj je važno, da se to uporabi za kuhanje v pečici ali pa za peko pod žerjavico (npr krompir) - če pa alufolijo uporabiš namesto krpe za kuhanje štruljkev, se pa zna zgoditi, da bo hrana dobila malo kovinski priokus.

Vendelina jr.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 13:07

ežoj je napisal/a:

/.../

Pod uničeno površino verjetno misliš uničena teflonska prevleka. Če ustrajaš, da bi ga še uporabljal, po moje je najboljše, da s brusnim papirjem očistiš vse ostanke teflona /.../. S tem se ti bo na površine tisto kaj pečeš, prijemalo, pa bo treba pogruntat kolk naoljit plošče, da se to miminizira. /.../. Površina, ki bo ostala po " šmirglanju " je liti aluminij, torej uporaba alu folije ( na očiščeni površini ) prinese le olajšavo za čiščenje. Drugač se alu folija uporablja do zelo visoke temperature ( ki je v kuhinji nikoli nimamo ). /.../

Strinjam se.

Dodal bi še to, da potem, ko imaš enkrat liti aluminij, postopaš enako kot z litoželezno posodo, torej prikuriš tanko plast olja na površino (narediš "patino"), in z vsako naslednjo plastjo bo površina bolj "gladka" in potrebne bo manj maščobe za pripravo hrane.

V tej temi je bilo veliko povedanega o ustvarjanju "patine" na litoželezni posodi (ang. "seasoning", nem. "Einbrennen")), torej o "prekaljevanju" (temu mojemu predlogu za sln. poimenovanje ežoj sicer ugovarja, a še vedno čakamo boljšega).

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 13:09

Vendelina jr. je napisal/a:

V čem je fazon grelca do 300 stopinj, razen tega, da uniči vso hrano?

300 °C ni prav nič neobičajna temperatura za zapekanje npr. mesa v ponvi.

kriki  

član od: 27.11.2012

sporočila: 11

29. nov 2012 14:24

Naš gril nima teflonskega premaza. Če bi imel potem sigurno nebi dobili zraven kovinskega špohtla za čiščenje.

Tudi lušči se ne nikjer. Mogoče sploh ni tako uničen kot sem mislil.

Usedel sem se k navodilom in vidim da je problem ta da nismo plošč nikoli vzdrževali, jih naoljili.

 

S suho krpo sem danes očistil gril kolikor se je pač dalo.

-KUHALNA POSODA

Vedno smo pekli oz. kuhali v posodi. Dno posode za kuhanje precej rjavi in tu ni več kaj pomagat. Fin brusni papir bi očistil rjo. Se na ta način očiščena posoda spet lahko uporablja za kuhanje brez folije? Kovina namreč ni nerjaveča in nevem če kuhanje z rjavečim železom morda škodi.

- SPODNJA POVRŠINA GRILA: mislim da je dobra. Edino ponekod je malo znucan zaradi posode ki je bila vedno gor zato se vidi na dveh mestih liso kovinske barve aluminija.

-ZGORNJA POVRŠINA GRILA:

Pri kuhanju je bil zgornji del grila vedno moker zaradi kuhanja-pečenja krompirja. V navodilih piše da kuhanje zelo izsuši ta del. No, mi ga nismo mazali. Zaradi nevzdrževanja se že vidijo lise rje, ki pa se bo mogoče z vzdrževanjem popravilo, če se bo še zmogla ustvarit naravna patina, ki bo ščitila hrano pred sprijemanjem. O patini je namreč omenjeno v navodilih.

V navodilih piše da je treba pred prvo uporabo nastavit temperaturo na maximum (300 stopinj) in tako pustit pol ure. Potem izklopit in pustit nekaj minut potem pa še vroče površine namazat s krpo z nekaj maščobe. Zakaj se mora segret na 300 oziroma ali je pri meni še smiselno da to naredim če je aparat že bil večkrat uporabljen?

Najprej pa moram površine seveda očistit.

V omari sem našel nek star sprej Čistilo za pečice-dik (proizvajalec Zlatorog Maribor). Ne piše da bi bil za žar oz. grill. Piše da ni primeren za čiščenje aluminija. Če je pod prevleko našega grila aluminij potem to čistilo najbrš ni primerno.

Po internetu sem pogledal za čistili za žar in tam tudi piše da ni primerno za aluminij. Obstajajo tudi čistila ki ne škodijo aluminiju?

 

( Nekdo je omenil da se tudi na alumniju ustvari patina ki ščiti pred prijemanjem hrane. Zakaj bi potem sploh nanašali premaze?  )

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 15:35

kriki je napisal/a:
Dno posode za kuhanje precej rjavi in tu ni več kaj pomagat. Fin brusni papir bi očistil rjo. Se na ta način očiščena posoda spet lahko uporablja za kuhanje brez folije? Kovina namreč ni nerjaveča in nevem če kuhanje z rjavečim železom morda škodi.

/.../

Pri kuhanju je bil zgornji del grila vedno moker zaradi kuhanja-pečenja krompirja. V navodilih piše da kuhanje zelo izsuši ta del. No, mi ga nismo mazali. Zaradi nevzdrževanja se že vidijo lise rje, ki pa se bo mogoče z vzdrževanjem popravilo, če se bo še zmogla ustvarit naravna patina, ki bo ščitila hrano pred sprijemanjem. O patini je namreč omenjeno v navodilih.

V navodilih piše da je treba pred prvo uporabo nastavit temperaturo na maximum (300 stopinj) in tako pustit pol ure. Potem izklopit in pustit nekaj minut potem pa še vroče površine namazat s krpo z nekaj maščobe. Zakaj se mora segret na 300 oziroma ali je pri meni še smiselno da to naredim če je aparat že bil večkrat uporabljen?

Seveda, ravno to je način, kako pridelati patino! Točno to moraš narediti.

kriki je napisal/a:

Po internetu sem pogledal za čistili za žar in tam tudi piše da ni primerno za aluminij. Obstajajo tudi čistila ki ne škodijo aluminiju?

/.../

( Nekdo je omenil da se tudi na alumniju ustvari patina ki ščiti pred prijemanjem hrane. Zakaj bi potem sploh nanašali premaze?  )

Če imaš čez aluminij patino, potem ne rabiš čistil, mehansko čiščenje je povsem dovolj.

Zakaj nanašamo premaze? Tudi meni je to nerešljiva uganka. Ker obstajajo ljudje, ki verjamejo, da je peka brez maščobe na teflonu bolj zdrava kot z malo maščobe na kovini? Vsakemu svoje.

kriki  

član od: 27.11.2012

sporočila: 11

29. nov 2012 15:56

666 je napisal/a:

 

Če imaš čez aluminij patino, potem ne rabiš čistil, mehansko čiščenje je povsem dovolj.

Zakaj nanašamo premaze? Tudi meni je to nerešljiva uganka.


 

Odgovor:

http://www.zazdravje.net/vprasanja.asp?art=138

kriki

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. nov 2012 16:00

Dozdeva se mi, da je to tiste vrste "odgovor", kot je margarina "bolj zdrav" nadomestek za maslo.

Če v aluminijasti posodi kuhaš paradižnikove omake, si si sam kriv za presežek aluminija.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti