Spare ribs; težava v mesu?

malcomX  

član od: 23.7.2012

sporočila: 11

tema odprta - 27. nov 2012 12:09 | ogledi: 11.447 | odgovori: 6

Pozdravljeni!

 

Sem "hobi-koch", ki občasno za dušo malo zaropota s lonci in kuhalnicami, experimenti dokaj dobro

uspevajo (krožniki so prazni ko vstanejo od mize ha-ha), imam pa zadnje čase s težavo pri rebercah.

 

V lokalni mesnici kupujem reberca, račun garantira da so vedno sveža in svinjska;

 

Nevem v čem je razlika, ampak okus mesa se ponavadi tako zelo razlikuje, kot da nebi jedel iste živali.

 

Tut pri ceni sem opazil (in omenil mesarju, ki me je čudno gledal-očitno nima pojma), da ko kupim

reberca, so včasih polna vreča (3kg) okol 3 - 4€, včasih pa dobim za 8-9€ komaj takšno porcijo,

in slednje, dosti dražje so tako nenormalno okusnejše. Delam vedno po istem receptu, z enako

rdečo papriko, enako BBQ omako, enakim medom, skratka recept je enak.

 

Ko vprašam zakaj so danes tako poceni-drage, me spet gleda kot da sem padel z lune; "Vedno je takšna cena gospod!" In sem tiho, kajpačem; hranim račune odslej.

 

Seveda se razlikuje tudi meso po strukturi, zdaj pa nevem al mi prodajo telečja reberca in na

računu piše da so svinjska (mesar mam občutek, da ne loči piščanca od vola; ima pa dober cene)

 

Ko dobim reberca, takšna zelo tanka, več kosti kot mesa na videz, so enostavno božanska, in vsako

kost preglodamo 2x :) , ko pa naletim na reberca, kjer je malo kosti, dosti mesa, so pa da ne rečem

neužitna, skratka nemorajo se primerjat.

 

Delam po identičnem receptu, v isti kuhinji, skratka priprava nemora vplivat na okus, sprašujem se,

če je razlika mlad-star prašič tako zelo velika, ali pa mi prodajo kravo za ceno prašiča; nevede.

 

Nisem izkušen kuhar, ne spoznam se na meso, in vrjetno bi imel težave ločit kravo in prašiča

samo po rebercah, tako da prilagam slike. Tavelike oz. te ki se tako nadolgo držijo skupaj, so

neprimerno boljše kot te tamale. (račun od mesnece za velike pravi da so svinjske, ampak

dvomim)

 

Hvala za odgovore, vem pa da je smešna tema, ampak če mi lokalni mesar nezna odgovorit, pol

si bom sam še toliko težje, tako da vas prosim za nasvet oz. namig...

 

LP!

L.

 

Tadobre; http://imageshack.us/photo/my-images/717/img0428gr

Tamanj dobre; http://imageshack.us/photo/my-images/6/fotogj.jpg/

 

malcomX

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

27. nov 2012 12:22

Seveda je razlika od pujsa do pujsa - odvisno od pasme, starosti, predvsem pa kako je živel in kaj je jedel. Ni brez razloga dražji tudi boljši (čeprav se, žal, na ceno kot merilo kakovosti ne da zanašati). Z drugimi besedami: na krožniku pujs ni vedno enako pujs. Se je tudi meni že zgodilo, da sem drag zrezek vrgla v ponev in je nenadoma vse plavalo v vodi, zrezek je bil pa pečen pol manjši od surovega, okus pa čuden (da o vonju ne govorim). S tem pač moraš živeti - pa mesarja zamenjaj. 

Sonja

malcomX  

član od: 23.7.2012

sporočila: 11

27. nov 2012 13:07

Kupujem pri istem mesarju, dozdaj je mel super reberca, zadnje tedne ga pa "serje" in kvaliteta mesa

niha gor in dol.

 

Bom probal zamenjat mesarja, čeprav je dodaj bil super.

 

Očitno bo pasma prašiča igrala tu glavno vlogo. Rad plačam več, ampak enostavno 

tadragih ni za dobit. Pred tednom sem kupil rebra, pravim kot vedno "za okol 10€ prosim"

in mesar začne nalagat in nalagat, in kar ni blo konca, meni se svetijo oči kakšen kup

dobim za borih 9e, pol doma pa razočaranje...

 

Moram še malo po mesnicah, sem nekaj gledal, ampak so mi povsod rekli da jih nimajo na zalogi,

naj naročim dan prej... :(

 

Moram zvedet katero pasmo naj iščem. Ta prašič je očitno iz poljske :)

malcomX

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

27. nov 2012 13:38

Pa si vprašal za poreklo mesa. Delam namreč v tej stroki, pa vem, da prašiče vozijo od vsepovsod. Okus mesa je odvisen tudi od ravnanja z živaljo pred zakolom.  Kaj se pa cene tiče bi pa rekla, da so slovenska rebrca verjetno dražja, kot pa uvožena z kakšne druge države, ker zaradi tega tudi ;crkava; naša slovenska prašičereja.lp

kvačkarica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. nov 2012 14:59

malcomX je napisal/a:

Tut pri ceni sem opazil (in omenil mesarju, ki me je čudno gledal-očitno nima pojma), da ko kupim

reberca, so včasih polna vreča (3kg) okol 3 - 4€, včasih pa dobim za 8-9€ komaj takšno porcijo,

No, da za 3kg reberc daš 3 do 4€, ti pa ne verjamem.

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

27. nov 2012 15:05

Poleg zgoraj naštetega sta pomembna tudi starost in spol živali, pa tudi s katerega konca so ti odsekali, kadar ne kupiš celega kosa.

Morda enkrat dobiš ta rebra, drugič pa ta 

lp

 



mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 27.nov 2012 15:07

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

27. nov 2012 15:14

rimljanka je napisal/a:

malcomX je napisal/a:

Tut pri ceni sem opazil (in omenil mesarju, ki me je čudno gledal-očitno nima pojma), da ko kupim

reberca, so včasih polna vreča (3kg) okol 3 - 4€, včasih pa dobim za 8-9€ komaj takšno porcijo,

No, da za 3kg reberc daš 3 do 4€, ti pa ne verjamem.
rimljanka

 

Meni se tudi 9 € za 3 kg rebrc (ne *reberc) zdi malo, iskreno povedano.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti