Nakup mlina za žita - priporočila

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

tema odprta - 25. nov 2012 20:49 | ogledi: 34.231 | odgovori: 22

Kljub recesiji in težkim časom, prihaja spet čas obdarovanj. Letos sem se odločil, da če mi uspe, še sam sebe obdarim in to z mlinčkom za žita.

Pri pregledu na slovenskem delu spleta nekih mnenj o mlinčkih za žita nisem našel, sem pa našel nekaj slovenskih proizvajalcev teh mlinčkov. Kljub temu, da bi rad podprl slovenske proizvajalce, pa so cene teh mlinčkov vsaj za tretjino višje kot v tujini.

Lastnike mlinčkov za žita naprošam za mnenje oziroma priporočilo, kaj bi se mi splačalo vzet. Mlinček bi uporabljal za vse vrste žit, prav tako pa za kvinojo in ajdo.

Zaenkrat se nagibam na mlinček znamke KoMo model Fidibus 21.

DBpek http://easy-recepti.blogspot.com/

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

25. nov 2012 22:06

Če se le da, mlinček prej preizkusi (če zmore na primer mleti riž, ki je res trd) ali pa pridobi mnenje nekoga, ki prav tak mlinček resnično ima. Obstajajo dragi, ki zrnja kljub ceni ne zmelje v moko, temveč precej grobo.

Sama uporabljam predpotopnega. Je družinska dediščina, a je odličen in zmelje karkoli v fino moko. Zato ti žal ne morem svetovati iz lastnih izkušenj.

tulka

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

26. nov 2012 10:24

Mletje riža ni problem, le ne sme biti tisti 'parboiled' riž.

Jaz sem imela nekaj časa njihov mlin, sicer ročnega. Z njegovim učinkom, izgledom, čiščenjem, materiali... sem bila zelo zadovoljna (če pač upoštevam, da je šlo ročno malo počasneje), vendar sem ugotovila, da mi moka, ki gre pri mletju v zrak, dela preveč težav, da bi ga lahko uporabljala. Pri ročnem mletju moraš pač stati zraven, pokriti pa tudi nisem mogla zadosti. Se pa vseeno še vedno poigravam z idejo, da bi si kupila električnega, model KoMo medium. Ta ima močnejši motor (360W), kot model Fibidus 21 (250W) in naj bi bil zato primeren tudi za mletje koruze, pri šibkejšem naj bi to opravil dvostopenjsko (najprej grobo, potem fino). Vse ocene, ki sem jih pri svojem raziskovanju našla so bile zelo pozitivne, tu jih je nekaj: http://www.perfektegesundheit.de/shop/product_reviews.php?prod, http://www.getreidemuehlen.de/Getreidemuehlen-Komo/11.html .

Kakšen model boš izbral, je odvisno tudi od količine žita, ki ga misliš zmleti naenkrat. Mlin ne more naenkrat delati ne vem koliko časa, ker se kamni preveč segrejejo in začne 'packati'.

Jaz trenutno občasno zmeljem moko v Vitacarovi trgovini v BTC-ju (nasproti koloseja), kjer imajo ravno KoMov mlin (sicer model Duo, ne vem ali 100 ali 200). Če utegneš ga pojdi tja probat, da boš ugotovil, ali ti finost moke ustreza (nekaj žit lahko kupiš tam tudi na deke). Vedno pa je dobro najprej kamne malo sčistiti z grobim mletjem riža, ker nikoli ne veš, kaj je mlel tisti pred teboj.

trac

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

26. nov 2012 10:56

jaz imam tegale  http://www.perfektegesundheit.de/shop/product_reviews_info.php

Melje vse, od fižola naprej, ne gre mu pa parabiled riž. Običajni rjavi in beli riž pa brez problema. Sicer ima neke svoje principe, ampak, ko ga naštudiraš, pa gre Ok. Finost moke? Riževa ni tako fino mleta kot kupljena, je malo bolj v smeri ostre moke.

 

robida

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

26. nov 2012 11:20

trac, tole z Vitacarovo trgovino je dober podatek. Bom šel  tja pogledat in probat.

Drugače sem tudi jaz ta mlinček Komo našel za 212 EUR, kar je še nekako v zmožnostih in mislim, da bi ta model nekako ustrezal, saj nisem preveč zahteven. Glede količine mletja tudi ni problem, ker bi mlel po potrebi (pol kile do 1 kile, oziroma še manj).

 

DBpek http://easy-recepti.blogspot.com/

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

4. jan 2013 10:10

Malo si bom sposodila temo.

 

Za darilo kupujem mlin za žita, pa me zanima, če ima kdo izkušnje s tem in če ga priporoča:

 mlin Urban

 

Če imate kakšnega drugega in če lahko kakšnega priporočate, bom tudi vesela. Nimam nobenih izkušenj na tem področju, zato bom res vesela vsakega odgovora.

 

Hvala že v naprej!

Urša

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

4. jan 2013 13:28

Mami smo pred leti kupili mlin tega proizvajalca, malce starejši model. Melje super, pri njem me je motilo le to, da je bilo nerodno spreminjati finost mletja, zdi se mi pa, da ima ta, novi že ročico, ki jo preprosto potegneš in naravnaš na željeno.

robida

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

4. jan 2013 20:37

Imam mlinček hawos Billy 100, o katerem piše tudi Robida. Jaz sem zadovoljna, meljem različna žita in razne vrste koruz, ponavadi na najbolj fino. Mlin mi občasno zablokira pri mletju ajdove kaše, zaradi primesi v kaši. Riž uporabljam za čiščenje na koncu mletja, moka pa je res malce bolj ostra, za ta namen kupim riž Splendor.

Doslej mi še ni uspelo zmleti čičerike, nekako je prevelika in se zagozdi.

 

 

lipa1

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

4. jan 2013 20:59

Podobno kot lipa1 imam Hawos Billy 100. Zelo priporočam.

Mateja

aradej  

član od: 26.8.2012

sporočila: 1

18. sep 2013 21:26

Tudi sam se ogrevam za nakup "Havos Billya 100", pa me zanima ,kam se pri mletju v tem mlinu odlagajo luščine , sploh pri finem mletju. Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

aradej

Kajčaa  

član od: 15.9.2013

sporočila: 6

18. sep 2013 22:16

Tudi sama uporabljam Havos Billya 100, s katerim sem izdredno zadvoljna a imam tako kot lipa1 probleme z ajdovo kašo-tako da če ga boš izdral le za mletje ajde ti ga ne priporočam najbolj... Z mami sva ga kupile na sejmu Narava zdravje kjer jih lahko tudi preizkušiš vse njihove mlinčke ter sti vetujejo pri izbiri pravega tako da ti svetujem da povprašaš njih (naslednji sejem bo 17.10 - 20.10.).

Kajčaa

Kajčaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti