Čiščenje plastičnih pripomočkov

štumfika  

član od: 6.11.2011

sporočila: 45

tema odprta - 18. nov 2012 17:53 | ogledi: 8.727 | odgovori: 25

Drage kuharice in dragi kuharji,

imam eno vprašanje, o katerem sem razmišljala med današnjim pomivanjem posode (ja, eni to dejansko še delamo ročno ):

Kljub uporabi detergenta za pomivanje se mi predvsem plastične deske za rezanje čez čas navzamejo vonjev, npr. po čebuli. Dogaja se občasno tudi s kuhalnicami, ki so prav tako plastične, zgodilo pa se mi je tudi z eno ponvijo, v kateri vedno pražim čebulo.

Se to dogaja tudi vam? Kako ukrepate? Pri plastiki mi je še nekako jasno, zakaj je temu tako, ker je pač plastika in se navzame vonja, ampak kaj pa ponev?

Sama lesenih kuhalnic in drugega pribora za kuhanje ne uporabljam, sem pa razmišljala, kako je potem šele z lesom, če je že s plastiko tako. Les se najbrž vonjev in drugih zadev navzame še prej?

Hvala vsem za mnenja

štumfika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. nov 2012 18:12

Ne bo držalo. Uporabljam (razen za mešanje marmelad) izključno lesene kuhalnice, pa tudi deske. Te občasno zribam s kisom.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

18. nov 2012 18:15

Meni se nič, naj je plastično, kovinsko, leseno ali stekleno, ne navzame vonja. Lahko pa, da imam potempljan nos (ampak dvomim) .

lp

cervus

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

18. nov 2012 18:18

Štumfika, meni se to ne dogaja. Res pa plastično ali leseno desko takoj po uporabi zdrgnem z detergentom, občasno tudi jaz uporabim kis. Pa ne zaradi vonja, bolj kot razkužilo. Kuhalnice moram rečt, tudi nimajo vonja, kako pa lahko ostane vonj na ponvi pa še manj razumem.

zeta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. nov 2012 18:22

Uporabljam izkljčno lesene kuhalnice in tudi rezalno desko imam leseno. Sproti umijem pod vročo vod in se deska ne navzame vonja, vsake toliko jo pa umijem v pomivalnem stroju. Kuhle itak vedno perem v stroju, med tednom, ko perem večinoma na roke, pa jih umijem pod vročo tekočo vodo in so vedno brez vonja.

 

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

18. nov 2012 19:16

plastične stvari uporabljam čimmanj. rada imam lesene kuhalnice, pri tem ločim čebulne in sladke. V pomivalca lesenih stvari ne dajem, ker se napijejo detergentov, kar mi nekako ni všeč. tudi desko imaš lahko posebej za čebulo, ampak če potem delaš zelenvjavno rižoto nič ne moti če na tem zrežeš vse. ko pa delaš sadno solato,  je bolje uporabiti drugo desko. Sem že večkrat naletela na čebulno sadje :S

Jaz imam nekaj silikonskih pripomočkov, vendar sem nad nekaterimi zelo razočarana, ker se tako navzamejo vonja. Npr po omaki za zrezke ipd... ali pa če s silikonsko pokrovko pokrijem narezano čebulo. ni šans da to ven spraviš drugače kot z namakanjem v sodi bikarboni. Tako gre ven vse. Seveda pa žal spet moram ločit čebulne od tistih za kuhanje pudinga. Sem prav jezna, ker sem kupila ne preveč poceni kaiserjeve rdeče silikonske pripomočke, vendar so me zelo razočarali (vključno z metlico za stepanje, ki se je ogulila do žice, tako da ni več za teflon). 

Tako da se vračam k lesu. Ampak tanke lopatke npr za palačinke ali polpetke obračat pa še nisem videla lesene. najtanjša ne obrne fajn, moraš kar ornk "zabutat" pod polpet ali jajce, kar si pa ne želim. 

če ti ponev še vedno smrdi bi jaz rekla da raje ne kuhaj na njej, ker more biti neka slaba. Emajl in drugi kvalitetni premazi se med kuhanjem ne smejo spremeniti, če ne so slabi. Ravno tako plastični pripomočki. Me je kar streslo, ko se mi je enkrat plastična lopatka na koncu scedila. Blazno slabo.

štumfika  

član od: 6.11.2011

sporočila: 45

18. nov 2012 19:23

Mogoče je hec tudi v tem, da ne pomijem čisto takoj, ampak po kosilu. In morda v nekem eko detergentu. Moram kupit lesene reči.

Bannanna, ja, tako kot si opisala, bom zdaj poskusila s sodo, potem pa po nakupih.

štumfika

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2012 19:31

elaphus je napisal/a:

Meni se nič, naj je plastično, kovinsko, leseno ali stekleno, ne navzame vonja. Lahko pa, da imam potempljan nos (ampak dvomim) .

lp



cervus

 

Enako pri meni.

Edina moja posoda, ki se naleze vonja je litoželezna. Včasih ima piščanec rahel priokus ribe. Ali pa fižol po ribi itd.  Vonj po močni hrani lahko ostane tudi na teflonski posodi. Drugače nimam težav s plastiko, je pa res, da kupim enkrat dobro in mi ostane...ajaj, desetletja. Dobesedno.

 

Vanja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

18. nov 2012 20:07

Kot pravi Rimljanka, uporabljam izključno lesene kuhovnice in lesene deske, ki jih vsakih toliko časa operem s kisom. Les nikoli ne perem v pomivalnem stroju. Plastična lopatka je edino za palačinke in za mešanje v voku.

 

Pozdravček!

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

18. nov 2012 22:01

bannanna,

jaz palačinke obračam z lesenim (oštirskim) nožem... 

alekkssandra  

član od: 4.7.2011

sporočila: 14

19. nov 2012 19:01

V agustovski reviji Skupaj za zdravje človeka in narave je članek o antimikrobnih in antioksidativnih lastnostih lesa.  Zaradi teh lastnosti naj kuhalnice in lesene deske ne bi bile tako gojišče mikroorganizmov.

Jaz za rezanje mesa in rib uporabljam lesene deske, ki jih nato z detergentom in vročo vodo ročno na hitro operem in dam sušiti. Parkrat na leto pa jih zdrgnem z morsko soljo in vodo. Ostalo hrano režem na plastičnih deskah.

alekkssandra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti