Drobtine

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

tema odprta - 3. feb 2004 8:59 | ogledi: 3.387 | odgovori: 22

Ponavadi kupim preveč kruha. Da ga ne zavržem naredim drobtine. Zanima me kaj se da vse narediti iz drobtin. Slišala sem za cmočke z jabolki, nimam pa recepta. Pomagajte!

Sonja

Temo je spremenil(a) SonjaB dne 03. feb 2004 09:00:19

Tjanca  

član od: 6.7.2002

sporočila: 265

3. feb 2004 10:08

Če je kruh star 3 - 4 dni (toliko, da ni plesni na njem) lahko naredite kruhove cmoke oziroma štruco. Lp, Tatjana

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. feb 2004 11:24

Lahko pa ga uporabiš namesto testa pri pizzi, enostavno narežeš na rezine, daš v namaščen pekač, poljubno obložiš zapečeš v pečici. A šnite ste kdaj delali, ko si bila majhna? Rezino kruha daš v razžvrkljano jajce, opečeš na olju, odcediš, posuješ s sladkorjem in postrežeš. Mi smo navadno zraven dobili še kompot. Njam, njam. Čau, Loni Tukaj imaš pa link do cmokov http://www.cmok.si/recept.asp?M=12 Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 03. feb 2004 11:25:52

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

3. feb 2004 11:33

Recimo v gazpaču so drobtine po mojem bolj okusne kot kruh. Res jih pa ne boš porabila prav dosti. Aja, pa kot podlaga za kakšne sladice se tudi obnesejo. Pri nas imamo recimo zelo radi poljski skutin kolač (reče se mu sernik, kar je povezano z besedo za sir, da ne bo kdo kaj mislil), ki se napravi takole: Potrebujemo: a) Drobtine za podlago. b) Skutina masa: 6 rumenjakov, 1/2 skodele sladkorja, 1 kg skute, 1/2 masla, žlica in pol krompirjevega škroba, vanilijev sladkor, kandirana pomarančna lupina, 2 žlički pecilnega praška, sneg iz beljakov. c) Preliv: 15 dag jedilne čokolade, 10-15 dag margarine. Kokosova moka. Iz naštetih sestavin zmešamo skutino maso. Model namažemo, debelo posipamo z drobtinami, na to pa vlijemo maso. Pečemo dolgo in na nizki temperaturi, da se speče tudi v sredini. Pečen in ohlajen kolač premažemo s prelivom iz čokolade in margarine, ki smo ju stopili in zmešali nad paro. Posipamo s kokosovo moko. Drugače pa pri nas kruh, ki ostane, narežemo na rezine in damo zmrznit, da imamo potem občasno za zajtrk za kruhove šnite, ker za to ni treba, da je kruh svež. simona

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

3. feb 2004 11:34

No evo, Loni me je prehitela s šnitami medtem ko sem pisala. Eh, sem že lačna.

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

3. feb 2004 13:14

Ja bravo Loni, jaz tudi delam take picice in so zelo okusne, saj je tisti kruh ko je zapečen še hrustljav (za razliko od testa za pico). Zakoooon Natasa Sporočilo je spremenil(a) Nataska dne 03. feb 2004 13:15:04

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

3. feb 2004 14:58

Pri nas pa porabimo star kruh tudi kot nadeve v piscancu(skupaj z jajci, zacimbami, cebulo,...), pa za prato ob velikonocnem casu,... Anja

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

4. feb 2004 12:02

Nekaj dni star kruh je sicer res veliko bolj uporaben kot drobtine, zdaj ko že imaš eno vrečko drobtin, ki bi jih rada porabila, jih pa lahko uporabiš kot zabelo za cmoke ali makarone (enostavno prepražiš na olju in poliješ po cmokih/makaronih). Pri nas drobtine uporabljamo tudi kot osnovo za kake zelenjavne priloge: skuhaš zelenjavo (izkušnje imam z zeljem, ohrovtom, cvetačo in brokolijem) na olju malo popražiš nekaj žlic drobtin, malo zaliješ z vodo od kuhane zelenjave, pokuhaš, dodaš na primerne koščke narezano zelenjavo, še malo zaliješ, začiniš po okusu, dodaš še žlico dobro razmešane kisle smetane, prevreš in postrežeš. Z drobtinicami lahko potreseš tudi prtiček, v katerem kuhaš štruklje/sirovo štruco, da se ne prime. Potreseš po vlažnem prtiču, potem pa vanj zaviješ štrukelj. nekateri drobtine uporabijo tudi pri nadevu za različne zavitke (štrudlje), vendar sama s tem nimam izkušenj. Kakšnega konkretnega "drobtinastega" recepta pa žal nimam. Dober tek in lep dan še naprej, maja

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

4. feb 2004 15:44

Z nekaj dni starim kruhom lahko naredis zlate kocke, ki jih potem uporabljas enako kot zlate krogljice v juhi. Kruh razrezi na kocke in jih zlato rumeno pocvri na maslu. V plasticni skatli trajajo tudi vec tednov. ribica

dng  

član od: 17.2.2004

sporočila: 21

2. mar 2004 13:46

Jaz star kruh dostikrat porabim tako, da naredim njoke: Za 4 osebe potrebujes: 500 g starega kruha 3 jajca mleko 4 zlice moke sol Kruh narezes na kockice in ga "namocis" v mleku. Po prbl. 30 minutah ga ozemes, po potrebi se nasekljas na drobno, dodas jajca , moko in scep soli. Oblikujes kroglice, ki jih kuhas v vreli slani vodi (kuhane so, ko priplavajo na vrh). Postrezes jih z mesnimi ali zelenjavnimi omakami, s solato ali pa samo prelijes z maslom in zacimbami po zelji... darja

dng  

član od: 17.2.2004

sporočila: 21

2. mar 2004 14:02

Tudi iz drobtin se jih da narediti: za 4 osebe: 500 g drobtin 250 g moke Drobtine das na delovno povrsino, jih namocis s toplo vodo in dodas moko. po potrebi dodaj tople vode - zmes mora biti mehka. Nadaljevanje je isto kot pri prejsnjem receptu. darja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti