Brizgani piškoti so se razlezli

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

tema odprta - 4. nov 2012 13:06 | ogledi: 11.986 | odgovori: 22

včeraj sem delala piškote po tem receptu:

700 g moke

200 g sladkorja v prahu

4 rumenjaki

pol pecilnega

500 g masla

sok 1 limone

maslo sem miksala dolgo, potme še skupaj s sladkorjem nekaj časa, vse skupaj je bilo miksanja več kot 10 min. nato sem dodala rumenjake, premešala, nato še limono in na koncu moko s pec.praškom in vse to zmešala v homogoeno maso. nafilala testomat in nabrizgala piškote na mrzel ne namaščen pladen. do tukaj vse lepo, med peko pa so se čist razlezli in pečene nisem mogla pobrat s pladnja, ker so se drobili in pokali. kaj sem naredila narobe??

 

lpm

zala36

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

4. nov 2012 13:35

Zakaj si pa miksala maslo tako dolgo? Krhko testo je treba zamesiti na hitro, da se ne pregreje, pa še potem naj počiva nekaj časa na hladnem.

pirnica

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. nov 2012 15:26

za brizgane piskote je tak recept, da se dolgo mesa. Jaz imam podobnega, le brez pecilnega - najbrz dela ta tezave, poleg tega da si imela po moje se ogromno limono  pa velika jajcka in je bilo moke malo premalo. Druga moznost, prenizka temperatura pecice.

Tretjic: predolgo si jih pekla.

Cetrtic: prehitro si jih vzela s pekaca.



LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Sporočilo je spremenil(a) rebecca dne 04.nov 2012 15:27

roznik  

član od: 2.12.2008

sporočila: 105

4. nov 2012 15:44

Moje izkušnje so take, da če dam samo maslo, ne obstanejo tako lepe oblike. Zato 1/3 masla zamenjam za margarino. Imate tudi drugi podobne izkušnje?

roznik

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

4. nov 2012 16:20

Jaz nikoli ne uporabljam masla,za nobene kekse.Vedno vzamem margarino(rama).Pa nimam nikoli problemov z obliko keksov,pa jih delam kar nekaj vrst.

kriznana

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

4. nov 2012 16:44

Jaz pa glede ;margarine; sploh ne kompliciram, vzamem najcenejšo kar jih je v kocki, pa naj bo to v Tušu, Hoferju ali v Lidlu.Pečem zelo pogostoma,pa najrazličnejše stvari, kekse, šarklje, kvašeno tEsto in nikoli ni nič narobe...

kvačkarica

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

4. nov 2012 16:46

maslo sem tako dolgo miksala zato, ker so taka proporočila, dlje se miksa, bolj bo oblkika piškota obstala. res pa je, da se imela kar precej veliko limono. pekla sem jin na 180 v ventillacijski pečici, pa so robovi že po 5-6 min postalali obarvani. pišškote sem pekla tudi že prej, pa sem jih vedno takoj pobrzala s pladnja, ker sem morala spet nan nabrizgat nove piškote, pa se nikoli niso drobili. 

zala36

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

4. nov 2012 17:20

točno tale nasvet mi je ostal v spominu:  (http://www.kulinarika.net/recepti/10855/sladice/brizgan)

 

VTOR: gogad
Clan od: 28.4.2004, poslanih sporocil:2810
Poslano - 1.12.2009 15:23:05

Katarina lepe piškotke boš imela,če boš maslo miksala dolgo čas.Jaz ga dam v mikser in grem kaj drugega naredit ,šele potem dam sladkor in spet nekaj časa miksa,šele nato dodajam ostale sestavine.Dalj časa boš mešala ,lepši bodo piškotki,vsaj take so moje izkušnje.Testo naredi po receptu.
lp goga

zala36

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. nov 2012 17:23

Zala, nisi dobila piškotov po želji, dobila si pa dragocene lekcije in sicer

- Nikoli se ne držimo recepta kot pijan plota. Recept se razume kot usmeritev. In vedno se gleda in otipa, kakšna masa nastaja. Kar nekaj metati v misker in mešati in misliti, da bo nastalo....wrong, so wrong. Najprej se pa nauči otipa piškotnega in krhkega testa, ker drugače ti noben piškotomat ne bo mogel pomagati.

- Testo za piškote potrebuje počitek, ki naj traja vsaj 2 uri.

- Ventilacijska pečica je čisto super ko se človek loti temeljitega čiščenja pečice (se da notri voda in se požene ventilacija, da para zmehča umazanijo), za kuhinjo in peko je pa zanič. Ventilacija definitivno uniči vsako pečenje, ker preprosto preveč osuši tisto, kar se ima peči. Izklopi ventilacijo, peči enakomerno z obeh strani in bo čisto okej.

Vendelina jr.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. nov 2012 17:36

Razmerje med moko in maslom je preveliko. Premokro testo.

Testo za testomat pije kri, ker ga ni mogoče določiti: najprej se noče odlepit, ko pa se napne moka, če predlogo odlašaš, pa ne gre ven.

Maragrina je manj mokra kot maslo, mi je nekoč napisal Ati zlati.  Spraševala sem zaradi obročkov, v katere sem na sredino dala kandirano češnjo.

F r i n a

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

4. nov 2012 17:45

Vandelina Jr hvala za nasvet. ti piškoti naj bi se tudi brizgali - iz vrečke. tudi jaz jo imam in takoj narejen o testo bi še šlo , po 2 urah počitka pa je to nemogoče - ali pa jaz kaj ne vem, kar je možno. sicer sem jaz te piškote že delala, sem pa takrat delala pol masla, pol margarine in so lepo uspeli-brez počivanja in brez obilnega miksanja masla. zmotil me je nek nasvet, naj maslo miksamo in iksamo, dlje ko ga bomo lepši piškoti bodo.

frina: je s testomat je pa res, meni se prvih nekja piškot sploh noče odlepiti od testomata oz.prilepiti na pladenj, potem pa gre, res pa je, da kar hitim, ko jih mečem ven. imela sem pa moko farina-univerzalna in se mi  je že takoj zdela bolj sipka-suha, kot tista, ki jo imam ponavadi bela z roza pikami.

 

lp

zala36

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti