Namesto rož in svečk za 1. november

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

30. okt 2012 15:19

janko1, tale zadnji stavek si mi vzel iz ust.

Kar pa se tiče grobov: jaz mislim, da se je cela stvar precej unesla, če primerjam stanje s 30 let nazaj.

Takrat, se mi zdi, da je šlo velikokrat res za tekmovanje, na katerem grobu bo več sveč in rož.

Pa tudi pritisk žlahte v tej smeri, ko si bil največji škrtež, če si prinesel samo eno svečo, se je zmanjšal, vsaj v naši širši družini.

rosie

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

30. okt 2012 16:20

Kotarca je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Razlika je v tem, da od vsega prej nastetega nekaj imas. Od te traparije pa nimas nic sam, niti kadaver tam spodaj ne.



Commis débarrasseur

 

???

Ko bi ti, recimo, tam spodaj imel " kadaver" od tvojega otroka, bi se ravno tako izražal??? 

Ljudje božji, že res, da je polna luna in že res, da imamo vsak svoje mneenje o tem dnevu, ampak malo  bolj kulturno pisanje in izražanje si mrtvi pa vendarle zaslužijo..

 

 



Kotarca

Spomine svojih dragih hranim na drugacen nacin. Trupla nimajo nic z njimi. Pokopalisca ne rabim. Zgoraj je nekdo omenil "postne nabiralnike", popoln nacin hranjenja mrtvecev.

Commis débarrasseur

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

30. okt 2012 16:22

Kakor ljubim osebam za rojstni dan odnesem kakšno malenkost, tako tudi npr. stari mami, staremu očetu, stricu ... odnesem svečko na dan, ko 'praznujejo'. To ne pomeni, da se jih čez leto ne spomnim (pa znesem zelo malo sveč čez leto na grobove), tole je kot neka pika na i spominu.

Atina

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

30. okt 2012 16:29

Ni tedna, da se ne spomnim na moje rajnke,  včasih doma prižgem svečo, ki si zasluži to ime in ob toploti in svetlobi plamena (kot je lepo napisala elaphus) mislim nanje, nosim sledi, ki so mi jih pustili, čutim jih na  svojstven način. Sveča vedno naredi posebno vzdušje, z njo lažje odmisliš okolico, se mi zdi.

Prosim, ne razumite napak, nič žaljivega ni v mojem nadaljevanju (prej čudaštvo, hehe), a odkar sem si vsaj približno razložila, kaj življenje in smrt sta (in to prav  med neštetimi urami v najstniških letih, preživetimi ponoči  na pokopališču), mi pogrebi in grobovi ne pomenijo več nič, zaradi mene se lahko ukinejo, tam spodaj ni več oseb, njihove sledi pa, kot sem že rekla, nosim v sebi.

Vendar, iz spoštovanja do še živečih, ki nimajo mojega prepričanja, včasih popustim, prvega novembra mi to ni potrebno.

Smo taki in taki in skupaj lahko prav lepo vozimo, tudi kakšnemu nepreglednemu ovinku navkljub

lp

mzm

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

30. okt 2012 16:36

elaphus je napisal/a:

spagon je napisal/a:

 In potem naredimo eno veliko akcijo, vsako leto marca ali aprila, in hodi folk okoli in pobira po tleh papirčke od bonbonov, potem še nagradimo s titulo "Slovenka leta" pobudnico te debilne akcije.......


saša

Matr, Slovenci zelo čudne bonbone jemo:

http://www.milenijski-cilji.si/sites/default/files/

 

In reciklaža sveč že ne more biti tako draga in okoljsko zahtevna:

http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/dnevno-prede

lp



cervus

1. ni treba vedno vsega brati dobesedno.

2. predelamo jih 4500 ton, lahko bi jih pa npr. pol manj, če bi manj trošili ane? Bi bilo gotovo ceneje.

saša

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

30. okt 2012 16:36

Naš grob je edini na vaškem pokopališču, ki nima marmorne plošče in obrobe. Stoji ob zidu in na njej sta zasajena cipresa in resje. Vmes so še kakšne sezonske rožice in to je to. Svečko prižgem enkrat na tri kvatre, ker ni nujno, da ko pridem na grob prižgem svečko. Včasih se samo pridem pomenit in dorečt, kaj se mi je zgodilo v živjenju...se pogovarjam, kot, da bi bili stari starši še živi.

LP Saša

Mir in dobro!

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

30. okt 2012 16:42

elaphus je napisal/a:

No, jaz se pa ne podpišem. Dam denar za dobrodelne namene (prilik je dosti skozi celo leto, ni treba, da čakam na prvi november), enkrat na teden pa se sprehodim po pokopališču, prižgem svečo in prinesem sveže rože. Staro mamo in očeta sem (in ju še imam) imela rada, veliko smo se pogovarjali, šalili, tudi skregali, veliko smo bili skupaj, in meni  je običaj, da prižgem svečo in prinesem rože, všeč. Ne rabim nobenih zastavic, da bi drugim dokazovala, kako solidarna sem s tistimi, ki pomoč potrebujejo. Solidarna sem zaradi njih, ne zaradi sebe. Svečo na grobu pa prižgem zaradi sebe - ker me plamenček pomirja in oddaja toplo svetlobo in mi je to všeč. Ne vem, morebiti sem starokopitna, ampak tudi električnih sveč ne maram. Se mi zdi, da me živi  plamenček sveče v duhu poveže s tistim najdražjim, ki ga fizično ni več ob meni. Različni smo si. Sto ljudi, sto čudi.

lp

cervus

Se podpišem!

O kadavrih pa je škoda besed, res...očitno zzak še ni izgubil koga res bližnjega, očitno ga življenje še nikdar ni udarilo po tistem njegovem bednem napuhu. Ampak večina računov se enkrat poplača, tudi ti prideš na vrsto, brez skrbi.

Ognjič

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

30. okt 2012 17:29

Venturini je napisal/a:

Naš grob je edini na vaškem pokopališču, ki nima marmorne plošče in obrobe. Stoji ob zidu in na njej sta zasajena cipresa in resje. Vmes so še kakšne sezonske rožice in to je to. Svečko prižgem enkrat na tri kvatre, ker ni nujno, da ko pridem na grob prižgem svečko. Včasih se samo pridem pomenit in dorečt, kaj se mi je zgodilo v živjenju...se pogovarjam, kot, da bi bili stari starši še živi.

LP Saša



Mir in dobro!




Ahhhh . Kot jaz oz. moje mišljenje.

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

30. okt 2012 17:58

zzak1977 je napisal/a:

Razlika je v tem, da od vsega prej nastetega nekaj imas. Od te traparije pa nimas nic sam, niti kadaver tam spodaj ne.

Najmanj neetično je, pa povsem nečloveško, uporabiti izraz kadaver v kontekstu, kot si ga. Očitno ne premoreš niti kanca empatije, res bi bilo bolje, da bi te besede zadržal zase.

nickMax  

član od: 1.2.2012

sporočila: 71

30. okt 2012 18:04

zzak1977 je napisal/a:

Razlika je v tem, da od vsega prej nastetega nekaj imas. Od te traparije pa nimas nic sam, niti kadaver tam spodaj ne.



Commis débarrasseur

Ko boš imel "tam spodaj" očeta,mater in najhuje,svojega otroka,tako,kot jaz,boš prekleto dobro premislil o izrazih.Verjetno tudi o živih okrog sebe nimaš lepšega mnenja.Okrog sebe vidiš svoj odraz. 

nickMax

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti