Namesto rož in svečk za 1. november

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

29. okt 2012 23:18

elaphus je napisal/a:

No, jaz se pa ne podpišem. Dam denar za dobrodelne namene (prilik je dosti skozi celo leto, ni treba, da čakam na prvi november), enkrat na teden pa se sprehodim po pokopališču, prižgem svečo in prinesem sveže rože. Staro mamo in očeta sem (in ju še imam) imela rada, veliko smo se pogovarjali, šalili, tudi skregali, veliko smo bili skupaj, in meni  je običaj, da prižgem svečo in prinesem rože, všeč. Ne rabim nobenih zastavic, da bi drugim dokazovala, kako solidarna sem s tistimi, ki pomoč potrebujejo. Solidarna sem zaradi njih, ne zaradi sebe. Svečo na grobu pa prižgem zaradi sebe - ker me plamenček pomirja in oddaja toplo svetlobo in mi je to všeč. Ne vem, morebiti sem starokopitna, ampak tudi električnih sveč ne maram. Se mi zdi, da me živi  plamenček sveče v duhu poveže s tistim najdražjim, ki ga fizično ni več ob meni. Različni smo si. Sto ljudi, sto čudi.

lp



cervus

 

s praznikom kot takim, s svečko na teden ali dva in s kakim majhnim dodatnim šopkom/ikebano k ostali že obstoječi dekoraciji groba ni nič narobe.

Narobe je le to, da po neki neumni logiki nekateri mislijo, da bo buhteča ikebana popravila bolj ubogi odnos, ki so ga imeli z osebo dokler je bila še živa in še slabšega, ki ga imajo sedaj, po smrti, do te iste osebe. Ker nanjo pomislijo točno enkrat, in sicer nekje med 30.10 - 1.11, ko se pač "mora" iti na grob. Še bolj "selling a fridge to an escimo" mi je pa tista klasika o tem, kako eni pa ne morejo čez leto na grob, ker imajo daleč/so prezaposleni in ergo spet kupijo meter x meter ikebano in kup sveč zraven pa še upajo na sočutne poglede in tolažbo okolice. Ker če imaš, okvirno gledano, max. 250km do groba za vozit, je res "skrajno nemogoče" to narediti 3-4x na leto, malo sproti urediti grob in s tem izkazati spomin na preminule...

Viva Meier

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. okt 2012 2:29

elaphus je napisal/a:

No, jaz se pa ne podpišem. Dam denar za dobrodelne namene (prilik je dosti skozi celo leto, ni treba, da čakam na prvi november), enkrat na teden pa se sprehodim po pokopališču, prižgem svečo in prinesem sveže rože. Staro mamo in očeta sem (in ju še imam) imela rada, veliko smo se pogovarjali, šalili, tudi skregali, veliko smo bili skupaj, in meni  je običaj, da prižgem svečo in prinesem rože, všeč. Ne rabim nobenih zastavic, da bi drugim dokazovala, kako solidarna sem s tistimi, ki pomoč potrebujejo. Solidarna sem zaradi njih, ne zaradi sebe. Svečo na grobu pa prižgem zaradi sebe - ker me plamenček pomirja in oddaja toplo svetlobo in mi je to všeč. Ne vem, morebiti sem starokopitna, ampak tudi električnih sveč ne maram. Se mi zdi, da me živi  plamenček sveče v duhu poveže s tistim najdražjim, ki ga fizično ni več ob meni. Različni smo si. Sto ljudi, sto čudi.

lp



cervus

Tudi jaz se popolnoma strinjam s tem mnenjem. Kar se pa tiče zastavic in ostalih pofočkov, predlagam, da se tisti, ki se jim zdi to potrebno, vprašajo, kako vpliva na okolje njih izdelava. Da vpliva zelo ugodno na finančno stanje tistih, ki jih izdelujejo in prodajajo, sploh ne dvomim.

S tem, koga in kdaj je kdo obiskoval in kako je z njim komuniciral, se naj pa ukvarjajo tisti, ki štejejo in tehtajo sveče in cvetje po pokopališčih.

Tale praznik bo kmalu mimo, drugi so že pred vrati. Pa se še ob njih pravičniki in dobromisleci vsajajte in štejte kilovate pa žarnice pa svečke in zapravljene ure in dneve. In se razjočite ob vseh mrtvih in po nemarnem požrtih polenovkah, puranih in prašičkih. Vaše solze se bodo vsekakor lepo bleščale v soju osvetlitve celoletne in vsakonočne razkošne osvetljave sakralnih objektov.

 



nola



Sporočilo je spremenil(a) nola dne 30.okt 2012 02:31

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 30.okt 2012 03:25

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. okt 2012 4:42

nola je napisal/a:

Tale praznik bo kmalu mimo, drugi so že pred vrati. Pa se še ob njih pravičniki in dobromisleci vsajajte in štejte kilovate pa žarnice pa svečke in zapravljene ure in dneve. In se razjočite ob vseh mrtvih in po nemarnem požrtih polenovkah, puranih in prašičkih. Vaše solze se bodo vsekakor lepo bleščale v soju osvetlitve celoletne in vsakonočne razkošne osvetljave sakralnih objektov.
nola

Oh nola, je bilo res  treba ?

 

Cila

kozamurnik

sporočila: 2311

30. okt 2012 6:18

Cila je napisal/a:

nola je napisal/a:

Tale praznik bo kmalu mimo, drugi so že pred vrati. Pa se še ob njih pravičniki in dobromisleci vsajajte in štejte kilovate pa žarnice pa svečke in zapravljene ure in dneve. In se razjočite ob vseh mrtvih in po nemarnem požrtih polenovkah, puranih in prašičkih. Vaše solze se bodo vsekakor lepo bleščale v soju osvetlitve celoletne in vsakonočne razkošne osvetljave sakralnih objektov.
nola

Oh nola, je bilo res  treba ?

 



Cila

Ni bilo treba, nola, res ne.

Sicer sem pa link na prejšnji strani prilepila zato, ker sem bila ob podatkih, ki jih navaja, dobesedno šokirana.

Pa jim kar verjamem. Ker naša pokopališča, na ta dan in  tudi sicer, postajajo eno ogromno odlagališče

plastike, divjih barv in utripanja luči. Ki vse  bolj spominjamjo na zabaviščni park, kot spomin na tiste, ki so jim namenjeni in jih imamo radi.

Pa jih imamo res? Čisto pošteno?

Mislim, da je skrajni čas, da se nekaj ukrene. Pa čeprav takole, kot je začela Cila. Ob branju  postov se bo marsikdo (morda) le drugače odločil, kot bi se sicer.

 

 

murnik

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

30. okt 2012 7:10

Enkrat pojdite na kako komunalno odlagališče - tisti veliki kupi plastike te šokorajo in jaz sem se odločila, da k temu kupu ne bom več prispevala. Takih akcij, kot imajo v Zagorju, bi moralo biti še več.

Sweetie

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. okt 2012 7:12

Bom vprašala še jaz, Cila glede na to, da si sprožila to temo, a je res treba ?

Vsak se seveda odloča po svoje, dandanes poslušamo o marsikakšnih rešitvah, pepel teh in onih stricev, ki so videli sindikalno morje le junija in julija se raztresa ob zagovednih besedah po našem malem zalivu, eni nosijo še diamante napravljene iz pepela svojih lačnih non okrog vratu.

Daj no, pa čisto pošteno - a se ti res zdi, da tiste sveče res tako onesnažujejo naše okolje? Bolj kot kaj drugega?

Recimo kot tako kvasenje, kot smo ga deležni od dežurnih pravičnic?

 

nola

Lony247  

član od: 23.2.2012

sporočila: 38

30. okt 2012 7:19

Meni osebno 1.november je navaden dan. Če si izgubil ljudi, katere si imel rad, ni samo ta dan v letu, da se jih spominjaš. Lahko se jih spominjaš čisto vsak dan v letu. In to, da nekateri "okranclajo" grobove samo za 1.november je meni mimo, saj se nekateri dejansko samo tisti dan pokažejo na pokopališču, med letom pa ne. In to samo zato, da se pokažejo pred drugim, kako so spedenali grob, kakšno ikebano imajo, koliko svečk gori... meni to ni. Osebno grem večkrat v letu na pokopališče, prižgem svečko, položim cvetje in se spominjam časov, kako smo skupaj uživali...

Najbolj na živce pa mi gre, ko mi kdo reče, a ne greš na grob 1.? Ja grem, ampak takrat, ko se vse malo umiri, da se lahko v mislih in tiho pogovorim z osebo, ki že počiva. Mi ni do tega, da hodim po pokopališču, takrat ko je polno ljudi, saj potem vidiš, kako debatirajo eden z drugim - ali ste zato prišli?? Ne! Prišli ste zaradi svojega sorodnika,prijatelja, kogarkoli... In jaz osebno to storim takrat, ko je mir in malo ljudi.

Mislim pa to, da če prižgeš svečko sem ter tja ni nič narobe!

Lony247

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. okt 2012 7:29

Lej, nola, priznam, da je vse okrog nas še marsikaj narobe. Ampak zato, ker vsega tega ne morem popraviti, se ne bom odrekla malim korakom.

Nikakor nisem želela izpasti pravičniška, le pravočasno sem hotela spomniti ljudi na izbiro. Za nikomer ne bom hodila in ne bom štela sveč. Komur je mar tudi za to, kakšno zemljo bomo pustili našim zanamcem, jih bo morda sedaj v teh dneh zmanjšal, na one, ki čez leto prižigajo po eno svečko na grobu in prinesejo domač ali kupljen šopek  , pa itak ni letelo, le naslov je treba prebrati.

Ne vem, kaj je na nas Slovencih, da poskušamo zminirati vsak predlog, tudi če nima škodljivih posledic . Morda, ker pride izpod napačnega peresa ali ob neugodnem astrološkem času?  Zato nas tudi državno vodstvo ne pripelje nikamor, ker so tam ljudje, na las podobni nam tu iz  Kulinarike.

Cila

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

30. okt 2012 7:42

@Lony247; evo svečke sem ter tja.

Drugače sem pa vesel nolinega pisanja. Glede sveč in pokopališč mi je pa vseeno, popolnoma. Bil sem tam 2x v svojem življenju.

Se pa vedno najdejo polemike ob tem času, kupi zgoraj pa dokazujejo, da zastavice in ostale neumnosti še vedno ne doprinesejo ničesar. Kje se skrivate vsi eko osveščenci v fizičnem svetu? Tu na forumih, fejsbukih, internetih vas je neverjetno veliko.


Commis débarrasseur

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 30.okt 2012 07:49

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. okt 2012 7:45

Cila je napisal/a:

Lej, nola, priznam, da je vse okrog nas še marsikaj narobe. Ampak zato, ker vsega tega ne morem popraviti, se ne bom odrekla malim korakom.

Nikakor nisem želela izpasti pravičniška, le pravočasno sem hotela spomniti ljudi na izbiro. Za nikomer ne bom hodila in ne bom štela sveč. Komur je mar tudi za to, kakšno zemljo bomo pustili našim zanamcem, jih bo morda sedaj v teh dneh zmanjšal, na one, ki čez leto prižigajo po eno svečko na grobu in prinesejo domač ali kupljen šopek  , pa itak ni letelo, le naslov je treba prebrati.

Ne vem, kaj je na nas Slovencih, da poskušamo zminirati vsak predlog, tudi če nima škodljivih posledic . Morda, ker pride izpod napačnega peresa ali ob neugodnem astrološkem času?  Zato nas tudi državno vodstvo ne pripelje nikamor, ker so tam ljudje, na las podobni nam tu iz  Kulinarike.



Cila

Daj no, Cila, ne jebat kompletnega slovenstva, če si pač ne samo izpadla, ampak si pravičnica. Pa ne vseh Slovencev pod svojo perut jemat, ne miniramo vsi idiotizmov, v glavnem se jim smejemo.

Si že pridna.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti